Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens
Universal Robots (UR), wiodąca na świecie firma produkująca roboty współpracujące (coboty), zintegrowała interfejs SRCI (ang. Standard Robot Command Interface, standardowy interfejs poleceń) w swoim oprogramowaniu. UR jest dumny z tego, że jest jednym z pierwszych producentów cobotów oferujących tę funkcjonalność.
SRCI to nowy standard dla producentów robotyki, który ma na celu stworzenie jednego interfejsu między sterownikami PLC a robotami. Pełna integracja SRCI z oprogramowaniem UR zwiększy możliwości łączności cobotów UR i zapewni klientom bezproblemową integrację ze sterownikami PLC Siemens (Programmable Logic Controllers). Siemens jest pierwszym - i obecnie jedynym - dostawcą sterowników PLC wspierającym SRCI na rynku automatyki.
- Dzięki bezproblemowemu połączeniu naszych cobotów z globalnym liderem branży, jakim jest Siemens, możemy teraz zaoferować naszym partnerom i klientom, zarówno obecnym, jak i potencjalnym, szybszą integrację i większą łatwość użytkowania - mówi Daniel Friedman, Globalny Dyrektor Partnerstw Strategicznych w Universal Robots. - Staramy się, aby automatyzacja cobotami była jak najprostsza, a to kolejny krok w naszym dążeniu do zapewnienia automatyzacji dla każdego i wszędzie.
Jednolity interfejs danych SRCI między producentami sprawia, że implementacja robotów jest interoperacyjna, a ponadto standaryzuje on definicje i polecenia między cobotami UR i sterownikami PLC Siemens. Pozwala to na łatwiejszą i szybszą konfigurację oraz upraszcza wdrażanie robotów UR na istniejących i nowych liniach produkcyjnych opartych na ekosystemie Siemens.
- Cieszymy się, że coboty Universal Robots mogą być teraz sterowane za pośrednictwem SRCI i mogą być programowane przez użytkowników Simatic - mówi Rolf Heinsohn, Senior Vice President, Factory Automation Segment Control w Siemens. - Chcemy przyspieszyć automatyzację fabryk i zwiększyć skalę wykorzystania robotów w przemyśle, czyniąc je prostymi i dostępnymi dla wszystkich pracowników naszych klientów. Możliwość łatwej integracji i wykorzystania cobotów UR wraz ze sterownikami PLC Siemens w produkcji to ogromna zaleta.
SRCI jest dostępny dla cobotów UR serii e oraz cobotów nowej generacji UR20 i UR30. Można go zainstalować i aktywować z PolyScope w wersji 5.15 lub nowszej za pomocą dodatkowego oprogramowania URcap. Więcej informacji: https://www.universal-robots.com/plus/products/universal-robots/srci-standard-robot-command-interface/
Kontakt dla mediów:
Dorota Prochowicz
Omega Communication
dprochowicz@communication.pl
+48 728 433 401

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.