Universal Robots dodaje do portfolio nowego przemysłowego cobota o udźwigu 20 kg
Monachium, 21 czerwca 2022 r. – Universal Robots, duński producent robotów współpracujących (cobotów), ogłosił, że doda do swojej oferty cobota o udźwigu 20 kg.
UR20 charakteryzuje się całkiem nową konstrukcją, wynikającą z doświadczenia Universal Robots w zaawansowanej inżynierii i stanowi najnowsze rozwiązanie w silnym portfolio cobotów firmy.
UR20 to przykład niezrównanej innowacyjności Universal Robots w obszarze robotów współpracujących. Cobot ma całkowicie nową konstrukcję przegubów, która przyspiesza cykl i umożliwia obsługę cięższych ładunków. Zasięg 1750 mm zaprojektowano z myślą o pracy ze standardowymi europaletami do pełnej wysokości – pozwoli to przekształcić procesy pakowania i paletyzacji, a niewielkie rozmiary umożliwią firmom osiągnięcie więcej w istniejącej przestrzeni produkcyjnej.
Universal Robots spodziewa się, że UR20 znajdzie ponadto zastosowanie w spawalnictwie, przenoszeniu materiałów, załadunku i obsłudze maszyn, a także innowacyjnych rozwiązaniach tworzonych przez szeroki ekosystem partnerów.
„Nie jest to po prostu większa wersja istniejących cobotów. To cobot zdefiniowany na nowo. UR20 jest naszym najbardziej nowatorskim robotem współpracującym, owocem 17-letniego doświadczenia w segmencie robotyki. Nasi inżynierowie od nowa zaprojektowali ramię, zachowując przy tym ten sam innowacyjny interfejs użytkownika, z którego od tak dawna jesteśmy znani.
Korzyści płynące z zastosowania UR20 są ogromne: szybszy cykl, obsługa cięższych ładunków, większy zasięg i niewielkie rozmiary. Zastosowaliśmy też zaawansowane ulepszenia oprogramowania, dając użytkownikowi bezprecedensowe możliwości w zakresie sterowania ruchem” – mówi Kim Povlsen, prezes Universal Robots.
Firma wprowadziła na rynek pierwszego na świecie komercyjnego cobota w 2008 r. Od tego czasu UR rozwinął ekosystem złożony z ponad 1100 integratorów, dystrybutorów i niezależnych partnerów, którzy tworzą komponenty, zestawy i zastosowania dla cobotów. Firma sprzedała ponad 50 000 cobotów i podczas pracy nad najnowszym produktem czerpała z wiedzy zdobytej za pośrednictwem klientów.
UR20 to początek nowej serii innowacyjnych cobotów kolejnej generacji, które uzupełnią udaną linię e-Series.
„Nasze zobowiązanie na rzecz każdego klienta jest odzwierciedlone w wysiłku, który wkładamy w tworzenie produktów. Opracowanie UR20 to tego najlepszy przykład. Stawiamy na wysokiej jakości inżynierię, niezwykły nordycki design i doskonałe doświadczenia użytkownika. Od oprogramowania po zaślepki.
UR20 to dopiero początek. Wprowadzamy nową generację, zaczynając od tego modelu o dużym udźwigu. Umożliwi on naszym klientom kompleksową automatyzację i możliwość zautomatyzowania nowych zadań. Kolejnym krokiem na drodze definiowania automatyzacji na nowo będzie wprowadzenie tych samych innowacyjnych funkcji do nowej rodziny cobotów. Obserwujcie nas – nie możemy doczekać się tego, co przyniesie przyszłość” – mówi Kim Povlsen.
Uwagi dla edytorów
• W czasie premiery na targach Automatica w Monachium w Niemczech zaprezentowane zostaną możliwości paletyzacji UR20 wraz z firmą Robotiq, partnerem UR+.
• UR20 ma być dostępny w przedsprzedaży pod koniec 4. kwartału 2022 r., a początek dostaw jest zaplanowany na 2. kwartał 2023 r.
• Dostępne są pełne dane techniczne
Informacje o firmie Universal Robots
Universal Robots wspiera zmiany w sposobie pracy poprzez swoją innowacyjną platformę robotyki.
Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego komercyjnego robota współpracującego (cobota) w 2008 roku, UR rozwinął portfolio obejmujące UR3e, UR5e, UR10e i UR16e, o różnym udźwigu I zasięgu roboczym. Każdy model jest wspierany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+. Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach oraz wdrażane do wielu różnych zadań.
Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Rosji, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech.
Universal Robots zainstalował ponad 50 000 cobotów na całym świecie.
Więcej informacji znajduje się na stronie www.universal-robots.com oraz na naszym blogu blog.universal-robots.com.
Dodatkowe informacje: Zofia Bielska, Omega Communication, zbielska@communication.pl, +48 882 502 401

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.