Komunikaty PR

Trzy trendy związane z bezpieczeństwem dla MŚP w 2022 r.

2022-01-24  |  12:40
Biuro prasowe

Rok 2021 został ukształtowany przez wychodzenie z pandemii koronawirusa. Nie tylko ludzie dostosowali swoje życie osobiste i zawodowe do nowych okoliczności, jakie przyniosła ze sobą pandemia, ale również firmy musiały wprowadzić szereg zmian i zmierzyć się z nieoczkiwanymi wyzwaniami. Kluczowym dla ich funkcjonowania było zachowanie bezpieczeństwa. Jakie będą trzy najważniejsze trendy związane z bezpieczeństwem małych i średnich przedsiębiorstw w 2022 roku?

Priorytetem dla każdego zarządzającego, niezależnie od wielkości firmy, jest zapewnienie bezpieczeństwa w całej organizacji. Wraz z rozwojem firm wzrastała również skuteczność cyberprzestępców.

Przedstawiamy trzy wskazówki dla małych i średnich przedsiębiorstw, które sprawią, że rok 2022 zostanie zapamiętany z właściwych powodów:

  1. Zrozumieć krajobraz zagrożeń

Podczas początkowej fali pandemii, duże korporacje były głównym celem hakerów i złośliwych graczy – w kwietniu 2020 r. zaatakowane zostały takie firmy jak Marriott Hotels czy Światowa Organizacja Zdrowia. Jednak w ciągu ostatniego roku sytuacja uległa zmianie. Badania wskazują, że obecnie najbardziej zagrożone cyberatakami są małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Wynika to z faktu, że małe organizacje często nie posiadają tak skutecznych zabezpieczeń, jak korporacje, bo zazwyczaj nie dysponują tak wysokim budżetem. Tymczasem raporty wskazują, że 60% małych i średnich przedsiębiorstw kończy działalność w okresie sześciu miesięcy od naruszenia danych.

W 2022 roku zaobserwujemy wzrost liczby małych i średnich przedsiębiorstw poszukujących rozwiązań, które mogą chronić ich sieci. W przeciwieństwie do dużych organizacji, które mają działy bezpieczeństwa wplecione w strukturę firmy, małe i średnie przedsiębiorstwa będą poszukiwać dostawców usług,  którzy mogą zaoferować łatwe w zarządzaniu i przystępne cenowo rozwiązania bezpieczeństwa.

Ponieważ praca zdalna raczej zostanie z nami na dłużej, proste rozwiązania plug-n-play, które umożliwiają firmom tworzenie i utrzymywanie bezpiecznego dostępu do sieci, będą tak popularne w 2022 r. jak nigdy dotąd. Na przykład, punkty dostępowe, które można skonfigurować tak, aby replikowały SSID biura i tworzyły bezpieczne tunele oraz zapewniały bezproblemowy dostęp do sieci korporacyjnej, staną się istotnym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw zatrudniających pracowników zdalnych.

  1. „Nigdy nie ufaj, zawsze sprawdzaj”

Według ostatnich badań, prawie 97% organizacji wdrożyło lub planuje wdrożyć pracę hybrydową. W związku z tym zamiast jednej scentralizowanej sieci, pracownicy łączą się z różnych miejsc i ustawień, stosując różne poziomy zabezpieczeń.

W związku z tym firmy są obecnie świadkami zmiany w sposobie, w jaki pojawiają się luki w ich zabezpieczeniach. Wcześniej mniejsze organizacje dążyły do ochrony jednego punktu sieci. Jednak obecnie biura domowe mogą być postrzegane jako obrzeża sieci centralnej firmy, co oznacza, że istnieje więcej punktów podatności na ataki.

Małe i średnie firmy będą musiały przyjąć podejście „zero zaufania” lub „nigdy nie ufaj, zawsze sprawdzaj” do łączności. Oznacza to, że każda osoba, która próbuje uzyskać dostęp do sieci, będzie musiała zastosować uwierzytelnianie wieloczynnikowe, co pozwoli przedsiębiorstwom sprawdzić czy osoby korzystające z ich sieci mają do niej prawidłowy dostęp i nie są złośliwymi podmiotami.

Znaczenie podejścia do bezpieczeństwa opartego na zasadzie „zero zaufania” zostało ostatnio podkreślone przez rząd Wielkiej Brytanii. Departament Cyfryzacji, Kultury, Mediów i Sportu (DCMS) stworzył ramy oceny cyberbezpieczeństwa (National Cyber Security Centre's Cyber Assessment Framework) i zaproponował, aby małe i średnie przedsiębiorstwa były prawnie zobowiązane do przestrzegania tych wytycznych. W ramach tych ram MŚP będą zobowiązani do stosowania takich środków, jak uwierzytelnianie wieloczynnikowe przy dostępie do danych.

  1. Uwzględnienie przepisów dotyczących prywatności w decyzjach dotyczących zakupów

W ciągu ostatnich kilku lat, prywatność danych stała się gorącym tematem rozmów dla rządów i dużych firm dzięki ogólnemu rozporządzeniu UE o ochronie danych i późniejszym reformom legislacyjnym. Jednak w związku ze wzrostem liczby naruszeń danych o 14% w 2021 r. w porównaniu do 2020 r., małe i średnie przedsiębiorstwa muszą działać czujniej, aby lepiej chronić dane klientów.

W obliczu rosnącej liczby skarg od klientów zaniepokojonych o swoje dane osobowe, mniejsze firmy będą musiały znaleźć i przyjąć rozwiązania, które mogą pomóc w przechowywaniu i zarządzaniu danymi.

Ostatecznie, w miarę jak naruszenia danych stają się coraz bardziej widoczne, małe i średnie przedsiębiorstwa będą musiały traktować bezpieczeństwo jako najwyższy priorytet w swoich modelach biznesowych, aby przetrwać. Z powodu braku wewnętrznej infrastruktury do wdrożenia bardziej zaawansowanych środków bezpieczeństwa, w 2022 r. firmy zwrócą się do dostawców i MŚP w celu zdobycia wiedzy, sprzętu i infrastruktury do obrony przed atakami.

Zyxel Networks

Zyxel od ponad 30 lat zapewnia użytkownikom domowym i biznesowym dostęp do Internetu, od samego początku polegając na innowacjach i usługach zorientowanych na potrzeby klientów. W 1989 roku oznaczało to modemy analogowe. Dziś to wykorzystanie sztucznej inteligencji i chmury, by zapewniać szybkie, niezawodne i bezpieczne rozwiązania sieciowe dla domu i firmy.

Zyxel jest znaczącą marką na globalnym rynku urządzeń sieciowych:

  • obecny na 150 rynkach na całym świecie
  • 1 mln firm pracuje lepiej, dzięki produktom marki Zyxel
  • 100 milionów urządzeń łączących na globalną skalę

Obecnie, Zyxel tworząc sieci przyszłości, uwalnia potencjał i spełnia wymagania nowoczesnych miejsc pracy – wspiera ludzi w biurze, codziennym życiu i w czasie wolnym.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie Biuro prasowe
2024-12-30 | 13:00

Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie

Warszawa, 20.12.2024 – SPIE Building Solutions, polska spółka zależna SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w dziedzinie energetyki i przesyłu danych,
Technologie Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
2024-12-27 | 10:00

Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl

Maspex SA, jeden z liderów polskiego rynku spożywczego, wprowadził na platformie Uwielbiam.pl nowoczesne rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu narzędziu osoby
Technologie 5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
2024-12-23 | 08:00

5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!

Praca w branży technologicznej jest obiektem wielu stereotypów, które czasami mogą odstraszać potencjalnych kandydatów. W rzeczywistości to różnorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.