Trendy mieszkaniowe 2021. Zobacz, jakie mieszkania są popularne w tym roku
Joanna Jakubowska
PB Lechbud
ul. Strzelecka 78
62-050 Mosina
biuro|pblechbud.pl| |biuro|pblechbud.pl
61 813 21 13
https://pblechbud.pl/
Trwająca pandemia COVID ma wpływ na sektory gospodarki, w tym także na rynek nieruchomości. Jak kształtuje się rynek pod wpływem zmian związanych z pandemią? Czy trendy mieszkaniowe w 2021 roku będą inne niż w latach ubiegłych? Czego szukają klienci? Zachęcamy do lektury.
Gdzie chcą mieszkać Polacy?
Pierwszy kwartał 2020 roku nie zapowiadał zmian - ceny mieszkań od kilku lat sukcesywnie rosły, choć specjaliści sugerowali, że prędzej czy później ten trend się odwróci. Mimo pandemii tak się nie stało - rynek się zatrzymał, a ceny mieszkań nie spadły. Deweloperzy skupiali się na realizacji rozpoczętych już inwestycji, a klienci po pierwszym zamrożeniu rynku, związanego z nową i niepewną sytuacją, wrócili do wysyłania zapytań.
Doświadczenia II kwartału 2020, zmieniły nieco charakter poszukiwanych nieruchomości. Więcej osób szukało przestronnych mieszkań lub domów na obrzeżach miast. Dlaczego? Wpływ na zmianę trendu miała bez wątpienia pandemia i przymusowa izolacja, której wielu doświadczyło. Większe mieszkanie, np. z balkonem lub ogródkiem, a także nieruchomość w zabudowie szeregowej czy dom wolnostojący, dają większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności, niż niewielkie mieszkanie w centrum. Klienci coraz częściej poszukują nowoczesnych nieruchomości blisko zieleni i z dala od miejskiego zgiełku - mieszkań, które zapewnią im wszystko to, czego będą potrzebować do życia.
Inwestycja w nieruchomość - czy to się opłaca?
W ubiegłych latach odsetek klientów kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych był dość spory. Wielu inwestorów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, kupowało mieszkania na wynajem na pokoje. Obecnie ten trend jest mniejszy. Wynika to ze spadku cen wynajmu - wiele osób, w tym studentów, którzy stanowią potężną grupę wynajmujących, zdecydowało się na powrót do domów rodzinnych, rezygnując z wynajmowanych dotychczas mieszkań.
Wszystko wskazuje jednak na to, że trend ten jest chwilowy, a ceny mieszkań na wynajem powrócą do poprzednich kwot w momencie zwiększonego popytu. Nieruchomości pozostają więc doskonałą inwestycją kapitału. Ile wartą? To zależy od momentu sprzedaży.
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?
Osobom szukającym nieruchomości, polecamy mieszkania lub segmenty w zabudowie szeregowej, zlokalizowane w atrakcyjnej okolicy - np. w Mosinie koło Poznania. Świetna komunikacja z centrum miasta, przy jednoczesnej bliskości terenów zielonych otuliny Wielkopolskiego Parku Narodowego sprawiają, że nieruchomości te często wybierają zarówno osoby preferujące aktywny tryb życia, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy.
Joanna Jakubowska, PB LEchbud
EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.