Trendy mieszkaniowe 2021. Zobacz, jakie mieszkania są popularne w tym roku

Joanna Jakubowska
PB Lechbud
ul. Strzelecka 78
62-050 Mosina
biuro|pblechbud.pl| |biuro|pblechbud.pl
61 813 21 13
https://pblechbud.pl/
Trwająca pandemia COVID ma wpływ na sektory gospodarki, w tym także na rynek nieruchomości. Jak kształtuje się rynek pod wpływem zmian związanych z pandemią? Czy trendy mieszkaniowe w 2021 roku będą inne niż w latach ubiegłych? Czego szukają klienci? Zachęcamy do lektury.
Gdzie chcą mieszkać Polacy?
Pierwszy kwartał 2020 roku nie zapowiadał zmian - ceny mieszkań od kilku lat sukcesywnie rosły, choć specjaliści sugerowali, że prędzej czy później ten trend się odwróci. Mimo pandemii tak się nie stało - rynek się zatrzymał, a ceny mieszkań nie spadły. Deweloperzy skupiali się na realizacji rozpoczętych już inwestycji, a klienci po pierwszym zamrożeniu rynku, związanego z nową i niepewną sytuacją, wrócili do wysyłania zapytań.
Doświadczenia II kwartału 2020, zmieniły nieco charakter poszukiwanych nieruchomości. Więcej osób szukało przestronnych mieszkań lub domów na obrzeżach miast. Dlaczego? Wpływ na zmianę trendu miała bez wątpienia pandemia i przymusowa izolacja, której wielu doświadczyło. Większe mieszkanie, np. z balkonem lub ogródkiem, a także nieruchomość w zabudowie szeregowej czy dom wolnostojący, dają większe poczucie bezpieczeństwa i prywatności, niż niewielkie mieszkanie w centrum. Klienci coraz częściej poszukują nowoczesnych nieruchomości blisko zieleni i z dala od miejskiego zgiełku - mieszkań, które zapewnią im wszystko to, czego będą potrzebować do życia.
Inwestycja w nieruchomość - czy to się opłaca?
W ubiegłych latach odsetek klientów kupujących nieruchomości w celach inwestycyjnych był dość spory. Wielu inwestorów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, kupowało mieszkania na wynajem na pokoje. Obecnie ten trend jest mniejszy. Wynika to ze spadku cen wynajmu - wiele osób, w tym studentów, którzy stanowią potężną grupę wynajmujących, zdecydowało się na powrót do domów rodzinnych, rezygnując z wynajmowanych dotychczas mieszkań.
Wszystko wskazuje jednak na to, że trend ten jest chwilowy, a ceny mieszkań na wynajem powrócą do poprzednich kwot w momencie zwiększonego popytu. Nieruchomości pozostają więc doskonałą inwestycją kapitału. Ile wartą? To zależy od momentu sprzedaży.
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie?
Osobom szukającym nieruchomości, polecamy mieszkania lub segmenty w zabudowie szeregowej, zlokalizowane w atrakcyjnej okolicy - np. w Mosinie koło Poznania. Świetna komunikacja z centrum miasta, przy jednoczesnej bliskości terenów zielonych otuliny Wielkopolskiego Parku Narodowego sprawiają, że nieruchomości te często wybierają zarówno osoby preferujące aktywny tryb życia, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy.
Joanna Jakubowska, PB LEchbud

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.