Toyota Land Cruiser w nowej roli samochodu-chłodni do transportu szczepionek
Toyota zaprezentowała Land Cruisera przystosowanego do transportu szczepionek na trudno dostępnych terenach. Jest to pierwszy samochód-chłodnia o takim przeznaczeniu, który otrzymał od WHO prekwalifikację w standardzie PQS. Opracowany przez Toyotę, specjalistyczny Land Cruiser pozwoli zwiększyć dostępność szczepionek w krajach rozwijających się.
Specjalistyczna Toyota Land Cruiser
Land Cruiser chłodnia powstał dzięki współpracy Toyota Tsusho, Toyota Motor Corporation i B Medical Systems. Terenówka Toyoty została wyposażona w specjalnie opracowany system chłodniczy do transportu szczepionek w wymaganej temperaturze. Tak przygotowany pojazd otrzymał prekwalifikację PQS (Performance, Quality and Safety) dla sprzętu medycznego zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia.
Specjalistyczny samochód został zbudowany na bazie Land Cruisera 78. Na aucie zamontowano chłodnię do transportu szczepionek firmy B Medical Systems, model CF850. Chłodnia ma pojemność 396 litrów i mieści 400 opakowań szczepionek. Urządzenie może być zasilane przez samochód podczas jazdy, a ponadto ma własną, niezależną baterię, na której może działać przez 16 godzin. Można je zasilać także z zewnętrznego źródła – sieci energetycznej lub generatora.
Standardy bezpieczeństwa WHO
PQS to system kwalifikacji sprzętu medycznego, opracowany przez WHO, który ustanawia takie standardy dla sprzętu medycznego, żeby był odpowiedni do realizacji działań Organizacji Narodów Zjednoczonych, agencji powiązanych z ONZ oraz wiodących organizacji charytatywnych i pozarządowych. Jest to także ułatwienie dla krajów rozwijających się, które nie mają własnych systemów standaryzacji sprzętu medycznego.
Ochrona zdrowia dzieci
Zalecane szczepionki dla dzieci zwykle wymagają przechowywania w temperaturze od 2 do 8°C. W krajach rozwijających się około 20 procent szczepionek marnuje się z powodu wahań temperatury podczas transportu oraz w czasie dystrybucji w szpitalach i przychodniach. Powodem tego jest słaba infrastruktura drogowa i niedosyt specjalistycznych samochodów-chłodni przystosowanych do transportu leków. Co roku 1,5 miliona dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec przy pomocy szczepionek, a jednym z powodów jest utrata przez część preparatów przydatności ze względu na złe warunki transportu i przechowywania.
Terenowy samochód-chłodnia zbudowany na Toyocie Land Cruiser zwiększy efektywność szczepień, poprawiając stan zdrowia społeczeństwa w krajach rozwijających się. Co więcej, odpowiednio przystosowany Land Cruiser może służyć także do transportu i dystrybucji szczepionek na COVID-19 w krajach o słabo rozwiniętej infrastrukturze drogowej.
Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.