TomTom współtworzy Overture Maps Foundation
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, ogłosił dziś wraz z Amazon Web Services (AWS), Meta i Microsoft, utworzenie Overture Maps Foundation. Ten wspólny wysiłek pod kierownictwem Linux Foundation ma na celu opracowanie interoperacyjnych, otwartych danych mapowych.
Ponieważ dane mapowe są wykorzystywane coraz częściej, wymagania dotyczące zawartości nowych map, ich kompletności, dokładności i aktualności są praktycznie nieograniczone. Aby sprostać wymaganiom branży, konieczne jest połączenie zasobów i opracowanie globalnego standardu map. Overture Maps Foundation zamierza stworzyć globalny system referencyjny i ustrukturyzowany schemat danych. Ułatwi to ekosystemowi użytkowników i współpracowników efektywne dzielenie się danymi mapowymi.
„Wspólne tworzenie map jest podstawą strategii firmy TomTom. Overture Maps Foundation zapewnia ramy dla przyspieszenia realizacji naszych celów” – powiedział Harold Goddijn, TomTom CEO. „Standaryzacja Overture i interoperacyjna mapa bazowa mają fundamentalne znaczenie dla łączenia informacji geoprzestrzennych z całego świata. TomTom Maps Platform wykorzysta połączenie mapy bazowej Overture, szerokiej gamy innych danych oraz danych własnych TomTom w postaci stale zintegrowanego i kontrolowanego pod względem jakości produktu. Będzie on służył szerokiemu zakresowi zastosowań, w tym najbardziej wymagającym aplikacjom, takim jak zaawansowana nawigacja, wyszukiwanie i zautomatyzowana jazda”.
Klienci TomTom dzięki nowej platformie TomTom Maps będą mogli korzystać z szybkiej integracji i kontroli jakości danych mapowych, a także z szerokiej gamy usług online, w tym wizualizacji map, wyszukiwania, wyznaczania tras, nawigacji, informacji o ruchu drogowym oraz cyfrowego kokpitu TomTom dla producentów samochodów. Platforma nowej generacji do tworzenia map została zaprojektowana z myślą o celach Overture Maps Foundation. TomTom podzieli się swoją wiedzą i obserwacjami, aby rozwinąć otwarty ekosystem wokół wspólnego tworzenia map.
Overture zamierza wydać swoje pierwsze dane w 1. połowie 2023 roku. Chociaż Overture zostało założone przez AWS, Meta, Microsoft i TomTom, celem jest zwiększenie liczby uczestników, także o dostawców usług i organizacje rządowe.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń
Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Infrastruktura
Branża budowlana przygotowuje się na boom w inwestycjach infrastrukturalnych. Wyzwaniem może być dostęp do kadr i materiałów

W najbliższych miesiącach mogą ruszyć duże inwestycje publiczne w drogownictwie, kolei, energetyce i obronności. To efekt aktywizacji KPO i przesunięcia części środków z komponentu klimatyczno-energetycznego do tzw. Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności. Dla branży wyzwaniem będzie nie tylko dostęp do materiałów i ich sprawne dostawy, ale także kwestie kadrowe, które już dziś sprawiają problemy w realizacji zadań.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.