TomTom Orbis Maps wyznacza nowy standard tworzenia map
TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji ogłosił, że jego Orbis Maps pokrywają swym zasięgiem bezprecedensowe 86 milionów kilometrów sieci transportowych. Łącząc najlepsze otwarte oraz własne źródła danych oraz dodając zaawansowaną wizualizację, platforma TomTom do tworzenia map dostarcza bogatszą i bardziej atrakcyjną wizualnie zawartość map.
Bazując na możliwościach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, TomTom Orbis Maps wykorzystuje bogactwo OpenStreetMap (OSM) z milionami aktywnych edytorów. Platforma mapowa firmy integruje to doskonałe źródło z wieloma innymi, które są powszechnie dostępne, wraz z zastrzeżonymi danymi. Pozwala to stworzyć mapę, która może zasilać najbardziej zaawansowane przypadki użycia, od usług na żądanie po zautomatyzowaną jazdę.
TomTom Orbis Maps są oparte na standardowej specyfikacji uzgodnionej i promowanej przez Overture Maps Foundation, której współzałożycielami są firmy TomTom, AWS, Meta i Microsoft. Zapewnia to jednolitość i spójność danych dotyczących lokalizacji. Skalowalny sposób, w jaki TomTom zarządza i agreguje dane, staje się jeszcze potężniejszy, ponieważ platforma firmy do tworzenia map umożliwia klientom elastyczność w zakresie dodawania własnych danych do mapy i tworzenia niestandardowych rozwiązań.
TomTom Orbis Maps zasila również nowe rozwiązanie firmy w obszarze wyświetlania map premium, które zapewnia bardziej realistyczny widok otoczenia, umożliwiając kierowcom doskonałe wrażenia z nawigacji 3D. Wysoce konfigurowalne rozwiązanie do wizualizacji map obejmuje elementy mapy, takie jak pasy ruchu, budynki i roślinność oraz efekty atmosferyczne, a także umożliwia nakładanie dynamicznych warstw, takich jak ruch drogowy, pojazdy elektryczne i inne usługi z zakresu bezpieczeństwa i komfortu.
„Jestem niezwykle dumny, że możemy zaoferować mapy, które są wszechstronne, precyzyjne i uniwersalne oraz oparte na standardzie, który jest coraz częściej wdrażany przez branżę” – powiedział Mike Schoofs, Chief Revenue Officer TomTom. „Podczas rozwijania naszych nowych map ściśle współpracujemy z firmami, od startupów po liderów branży technologicznej i motoryzacyjnej. Wszyscy oni dostrzegają wartość, jaką TomTom Orbis Maps wnosi dzięki wysokiej jakości, niezawodnym mapom, które są łatwe w integracji i przyszłościowe. TomTom uwalnia moc wspólnego tworzenia map, prowadząc do powstania mapy, która rozwija się szybciej niż jakakolwiek inna”.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.