TikTok oferuje funkcję, która daje rodzicom większą kontrolę nad dziećmi
TikTok to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji dostępnych w sklepach Google Play i Apple Store. Szczególnie lubią ją młodzi ludzie. Na czym polega jej fenomen? Użytkownicy dodają krótkie filmiki, gdzie często tańczą do ulubionej muzyki, bądź też prezentują śmieszne zachowania. Również w Polsce aplikacja ta jest bardzo popularna, ponieważ w Polsce pobrano ją już 5,7 mln razy, a na na całym świecie może się pochwalić ponad miliardem pobrań. Kto korzysta z aplikacji? Przede wszystkim młodzi ludzie, których wiek nie przekracza 24 lat. Dlatego też twórcy TikToka przygotowali nową funkcję, która ma na celu usprawnienie kontroli rodzicielskiej nad aplikacją.
TikTok dba o najmłodszych użytkowników
Przedsiębiorstwo zajmujące się rozwojem aplikacji uruchomiło tryb kontroli rodzicielskiej, które pozwala powiązać konto dziecka i rodzica lub opiekuna. Dzięki temu rodzice mogą kontrolować czas, jaki dzieci spędzają podczas przeglądania filmików. TikTok pozwala na zarządzanie czasem za sprawą prostej funkcji. Opiekun może ustawić ograniczenia takie jak blokada wiadomości przychodzących od konkretnych kont. Można także całkowicie zablokować bezpośrednie wiadomości. Oczywiście jest także opcja ograniczenia treści, które będą pojawiać się nastoletniemu użytkownikowi TikToka. Autorzy aplikacji chcą, aby osoby korzystające z programu bawili się dobrze bez względu na wiek. Dlatego osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na bieżąco monitorują treści publikowane na platformie.
Twórcy zdają sobie sprawę, jak dużo czasu użytkownicy poświęcają aplikacji
Oprócz samych ograniczeń związanych z treściami autorzy aplikacji TikTok doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak dużo czasu użytkownicy poświęcają na przeglądanie filmików. Dlatego też przedsiębiorstwo współpracuje z najpopularniejszymi twórcami materiałów wideo, aby wspólnie promować czas spędzony poza światem wirtualnym. To ważne, ponieważ zatracenie się w świecie online nie prowadzi do niczego dobrego. Szczególnie, jeśli mamy na myśli młode osoby.
“Młodzi ludzie często nie są świadomi zagrożeń ze świata online. Mogą przypadkowo trafić na treści, które nie są odpowiednie dla nich. Dodatkowo poświęcają zdecydowanie za dużo czasu na różne aplikacje, a przez to psują się prawdziwe relacje, o zdrowiu nie wspominając. Dlatego też cieszy świadomość twórców TikToka związana z zarówno monitorowaniem treści, jak i czasem spędzonym podczas przeglądania materiałów wideo dostępnych w aplikacji. Warto jednak we własnym zakresie kontrolować to, co nasze dziecko przegląda w sieci. Odpowiednia kontrola rodzicielska jest w tej kwestii niezastąpiona.” - sugeruje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender.
TikTok przygotował również edukacyjną serię materiałów wideo pod tytułem “You’re In Control”. Jej celem jest edukacja młodego pokolenia na tematy związane z bezpiecznym przeglądaniem filmów. Funkcje, o których mowa w tym artykule dostępne są obecnie tylko w Wielkiej Brytanii. Twórcy TikToka poinformowali jednak na swoim blogu, że w nadchodzących tygodniach mają być również dostępne w innych częściach świata. Miejmy nadzieję, że funkcjonalność zwiększy znacznie bezpieczeństwo najmłodszych użytkowników aplikacji.
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
realme prezentuje 14 Pro - smartfon zmieniający kolor pod wpływem zimna
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.