THORIUM SPACE S.A. I HELLAS SAT NAWIĄZAŁY KLUCZOWĄ WSPÓŁPRACĘ W RAMACH MoU

Sylwia Kuligowska
SCOPE PR
MIkołajczyka 12 lok 162
03-984 Warszawa
contact|scopepr.pl| |contact|scopepr.pl
692444406
www.scopepr.pl
THORIUM SPACE S.A. I HELLAS SAT NAWIĄZAŁY KLUCZOWĄ WSPÓŁPRACĘ W RAMACH MoU NA ROZWÓJ W PEŁNI ELASTYCZNGO PAYLOADU TELEKOMUNIKACYJNEGO DLA NOWEJ MISJI SATELITARNEJ
10 czerwca b.r., w Atenach, Thorium Space i Hellas Sat podpisały porozumienie o współpracy (MoU) dotyczące rozwoju i budowy elastycznego, w pełni cyfrowo definiowalnego systemu telekomunikacyjnego w paśmie Ku/Ka (Satellite Communication Flexible Payload), umieszczonego na nowej misji satelitarnej Hellas Sat, na orbicie geostacjonarnej 39° East. Partnerstwo pozwoli wyjść także z ofertą usług bezpiecznej łączności satelitarnej dla rządów i ministerstw obrony Polski i Grecji poprzez współdzielenie zasobów na satelicie najnowszej generacji oraz poprzez dostęp do satelitów Hellas Sat obecnych już na orbicie.
Oficjalne podpisanie memorandum (MoU) z udziałem Pawła Rymaszewskiego, Prezesa Zarządu Thorium Space S.A. i Christodoulos Protopapas, CEO of Hellas Sat odbyło się w siedzibie Hellas Sat w Atenach. Współpraca realizowana będzie w zakresie rozwoju i budowy elastycznego, w pełni cyfrowo definiowalnego systemu telekomunikacyjnego pracującego w paśmie Ku/Ka (payloadu) przez Thorium Space dla nowej misji satelity geostacjonarnego Hellas Sat wraz z integracją dodatkowego payloadu do łączności optycznej (laserowej) w jeden system telekomunikacyjny.
Partnerstwo Thorium Space i Hellas Sat obejmie także świadczenie usług na rzecz podmiotów rządowych, obronnych i komercyjnych w Polsce oraz Europie środkowej i wschodniej, za pośrednictwem obecnych na orbicie satelitów Hellas Sat oraz dzięki nowej misji Hellas Sat. Firmy deklarują, iż będą pracować nad rozwojem elastycznego ładunku komunikacji satelitarnej, dla nowej misji satelitarnej Hellas Sat, finansowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Strony współpracować będą także nad rozwojem płaskiego terminala w paśmie Ku, aby dynamicznie dostosowywać się do bieżących potrzeb i wymagań klientów z sektora obronnego, zarówno w Polsce, jak i w Grecji.
- Współpraca w ramach MoU to niezbędny krok do realizacji nowej misji satelitarnej Hellas Sat, gdzie Thorium zaprojektuje i wykona najnowszej generacji payload telekomunikacyjny. Dostarczymy kompletny flexible payload do nowego satelity Hella Sat, który będzie pracował jednocześnie w paśmie Ku i Ka, co jest unikatowe nie tylko na rynku europejskim, ale także światowym. To bez wątpienia nasze największe dotychczasowe osiągniecie w zakresie współpracy komercyjnej z partnerem międzynarodowym oraz spektakularny i historyczny sukces spółki, przez co Thorium staje na równi w szeregi z największymi światowymi graczami rynku Space oraz staje się najważniejszą spółką kosmiczną w historii Polski. Czekałem i pracowałem na ten moment 25 lat – informuje Paweł Rymaszewski, Prezes Zarządu Thorium Space S.A.
- Cieszymy się, że możemy ogłosić podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) z Thorium Space, strategicznego partnerstwa, które podkreśla dążenie Hellas Sat do innowacyjności i doskonałości w komunikacji satelitarnej, a także nasze starania mające na celu budowanie współpracy z wiodącymi partnerami i sojusznikami w zakresie zwiększania zdolności Hellas Sat do skutecznego zaspokajania rosnących potrzeb odbiorców w zakresie łączności – dodaje Christodoulos Protopapas, CEO Hellas Sat.
# # #
Kontakt dla mediów:
Ewa Poławska, Chief Communication & Public Affairs Officer Thorium Space S.A.
tel. +48 789 254 610, e-mail: ewa.polawska@thoriumspace.com
lub
Biuro prasowe Thorium Space S.A.
Sylwia Kuligowska, agencja SCOPE PR
tel. 692 444 406, e-mail: s.kuligowska@scopepr.pl
O Thorium Space S.A.:
Jesteśmy firmą z sektora zaawansowanych systemów komunikacji satelitarnej, projektującą nowatorskie rozwiązania technologiczne w zakresie konstruowania pojazdów kosmicznych i inteligentnych anten macierzowych, mających zastosowanie w branży kosmicznej i obronności. Nasze rozwiązania kierujemy do szeroko pojętego przemysłu, w którym komunikacja satelitarna odgrywa kluczowe znaczenie, a wśród kontrahentów spółki, znajdują się światowi dystrybutorzy najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i twórcy oprogramowania obliczeniowego. Obecnie prowadzimy intensywne prace badawcze. Jesteśmy laureatem „Orła Innowacji” dziennika Rzeczpospolita w kategorii „Najlepsze rozwiązanie technologiczne – projekt”.
https://thorium.space
O Hellas Sat:
Założona w 2001 roku firma Hellas Sat jest wiodącym operatorem oraz dostawcą rozwiązań komunikacji satelitarnej, działającym z pozycji orbitalnej 39° East oraz 10°West z trzema satelitami i dwoma teleportami w Grecji oraz na Cyprze. Firma oferuje kompleksowe rozwiązania satelitarne, zaspokajając szeroki zakres potrzeb komunikacyjnych. Rozszerzając swoje portfolio, Hellas Sat wchodzi obecnie na rynek centrów danych, wzbogacając swą ofertę o niezawodne i innowacyjne rozwiązania w zakresie transmisji danych. Ta strategiczna ekspansja podkreśla zaangażowanie Hellas Sat w dostarczanie kompleksowych i niezawodnych usług przedsiębiorstwom, firmom telekomunikacyjnym, rządom i klientom z sektora obronnego na całym świecie.
https://www.hellas-sat.net

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.