PolCard from Fiserv zainstalował już ponad 100 datkomatów w całej Polsce
Zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi wciąż rośnie. Kwestią czasu było wprowadzenie takiej możliwości również w trzecim sektorze. Kościoły oraz organizacje pozarządowe są coraz bardziej otwarte na nowe technologie płatnicze, które znacznie ułatwiają proces pozyskiwania datków, a ludzie chętnie z nich korzystają. W Polsce jest już ponad 100 datkomatów wdrożonych przez PolCard from Fiserv wspólnie z partnerami. Marka zainstalowała także kilkaset terminali płatniczych w organizacjach pożytku publicznego w ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego.
Polacy coraz częściej angażują się w działania dobroczynne i wspierają organizacje charytatywne. Zbiórki jeszcze do niedawna kojarzyły się przede wszystkim z gotówką. Wraz z rozwojem technologii zmieniła się także forma przekazywania pomocy. Dzieje się tak, ponieważ płatności bezgotówkowe wchodzą w różne dziedziny życia, a karta płatnicza czy smartfon stają się dla ludzi naturalną formą płacenia.
Nowe technologie odpowiedzią na potrzeby organizacji charytatywnych
Pandemia trwale wpłynęła na zachowania płatnicze społeczeństwa. Polacy coraz częściej wybierają wygodne płatności bezgotówkowe. Ograniczenie możliwości zbiórek pieniędzy w czasie covid-19 było jednak dużym utrudnieniem dla fundacji, które zaczęły mieć problemy finansowe. Z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Klon/Jawor „Kondycja organizacji pozarządowych 2021” wynika, że aż 66 proc. instytucji charytatywnych odnotowało pogorszenie się ich sytuacji materialnej w wyniku pandemii. Natomiast 37 proc. z nich wymieniła uniemożliwienie bezpośredniego kontaktu z odbiorcami jako główną przyczynę utrudnienia działalności. Narzędzia takie jak datkomaty czy też terminale płatnicze wspomagają organizacje pożytku publicznego, ponieważ pozwalają na bezpieczne i bezkontaktowe wsparcie finansowe. Darczyńca ma pewność, że kwota trafi na właściwe konto i przede wszystkim nie musi martwić się o gotówkę w portfelu. W ramach Programu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego PolCard from Fiserv zainstalował już kilkaset terminali płatniczych w organizacjach pożytku publicznego.
PolCard from Fiserv pracuje również nad rozwiązaniem umożliwiającym mikrodonację. Ta funkcjonalność polega na przekazywaniu drobnych wpłat na cele charytatywne np. przy okazji płatności kartą za zakupy. Wszystko odbywa się na terminalu płatniczym. Ważnym aspektem tej formy wsparcia jest zbudowanie nawyku, polegającego na małym, ale częstym przekazywaniu datków na cele dobroczynne. Jest to także duże ułatwienie dla darczyńcy, który nie musi szukać portfela, a możliwość wsparcia ma zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, przy okazji codziennych zakupów.
- Mikrodatki to bardzo wygodny sposób wsparcia organizacji charytatywnych, ponieważ są one realizowane przy okazji innych transakcji sprzedażowych. Obecnie terminale są instalowane na masową skalę, więc warto wykorzystać ich potencjał w szczytnych celach – mówi Elżbieta Burliga, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Fiserv Polska S.A. właściciela marki PolCard.
Czym jest datkomat?
Datkomaty to urządzenia samoobsługowe, które służą do wpłacania pieniędzy na wybrany cel z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych. Coraz częściej można je spotkać również w kościołach, ponieważ są wygodne oraz pozwalają wpłacać datki nie tylko w czasie nabożeństw, ale przez cały czas otwarcia świątyni. Jak to działa? Narzędzie posiada duży, dotykowy ekran zintegrowany z terminalem płatniczym. Użytkownik może wskazać wybraną przez siebie kwotę oraz przekazać ją za pomocą karty płatniczej, zegarka lub telefonu. Darczyńca ma pełną kontrolę nad swoim budżetem i wysokością zrealizowanych wpłat, ponieważ na jego wyciągu bankowym widnieje potwierdzenie każdej transakcji. Nowoczesne datkomaty umożliwiają zbiórki kilku fundacjom z poziomu jednego urządzenia. Darczyńca nie tylko sam wybiera kwotę, ale również bliską jego sercu fundację.
- Płatności bezgotówkowe wkroczyły już praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. Datkomat jest urządzeniem na miarę naszych czasów, który usprawnia i ułatwia proces wsparcia kościołów czy też organizacji charytatywnych. Istotną kwestią jest to, że każda wpłata jest rejestrowana, a darczyńca otrzymuje jej potwierdzenie. Transakcja trwa zaledwie kilkanaście sekund, natomiast bezpieczeństwo jest gwarantowane przez bankowy system ochrony płatności z użyciem kart płatniczych. Zainteresowanie datkomatami wciąż rośnie. Można je spotkać nie tylko w kościołach a także np. na dworcach w dużych miastach czy galeriach handlowych – podsumowuje Elżbieta Burliga.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Zdrowie
Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
Algorytmy sztucznej inteligencji usprawnią wykrywanie wrodzonych wad serca w okresie prenatalnym. Wykrycie problemu na tym etapie ma kolosalne znaczenie dla rokowania noworodka. Fundacja Serce Dziecka realizuje program, który ma przygotować medyków na nadchodzące zastosowania AI w analizowaniu danych z echokardiografii płodu. Są już obiecujące dane mówiące o tym, że algorytmy skutecznie wspierają lekarzy w stawianiu takich diagnoz. Również polskie środowisko naukowe pracuje nad technologią, która będzie analizowała dane obrazowe w podobny sposób, jak robi to człowiek.
Handel
Duża inwestycja w browarze w Elblągu. Nowa linia produkuje piwo z prędkością 60 tys. puszek na godzinę
W tym tygodniu Grupa Żywiec uruchomiła w Elblągu nową linię do produkcji piwa w puszce. Dwukrotnie szybsza od dotychczasowej zwiększyła zdolności produkcyjne browaru o 30 proc. Poza poprawą efektywności nowa technologia ma także wpłynąć na obniżenie śladu węglowego zakładu. Pozwoli bowiem zredukować zużycie ciepła, wody i energii elektrycznej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.