Panasonic: urządzenie wspomagające oddychanie dla pacjentów z COVID-19
Urządzenie wspomagające oddychanie CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) zostało zaprojektowane przez dr Rhysa Thomasa z Glangwili Hospital i Maurice'a Clarke z firmy inżynierskiej CR Clarke & Co. Zostało ono wstępnie zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, podlegający pod Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, który jest odpowiedzialny za regulację wszystkich leków i urządzeń medycznych używanych w Wielkiej Brytanii. Obecnie trwają badania kliniczne z wykorzystaniem aparatu, a centrum produkcyjne Panasonic jest gotowe, aby w razie potrzeby wyprodukować 1000 dodatkowych jednostek.
Urządzenie CPAP zapewnia kontrolowany dopływ ciśnienia dodatniego, silnie dotlenionego powietrza pacjentom zakażonym koronawirusem. Pomaga w ten sposób podnieść poziom tlenu we krwi. Tego rodzaju wspomaganie oddychania może zmniejszyć liczbę pacjentów wymagających inwazyjnej wentylacji mechanicznej podczas leczenia na oddziale intensywnej terapii.
Nad powstaniem aparatu oddechowego czuwało ponad 400 pracowników firmy Panasonic, którzy zajęli się dopracowaniem projektu, zakupem części oraz produkcją. Zespół Mobile Solutions Business, który na co dzień produkuje wytrzymałe notebooki i tablety oraz dział Home Appliance stworzyli nową linię produkcyjną dla aparatu CPAP w zaledwie dwa dni, a prototypy zostały dostarczone w trzy tygodnie po otrzymaniu prośby o wsparcie od walijskiego rządu.
- Sami zgłosiliśmy się do rządu walijskiego z pytaniem, czy możemy wykorzystać nasze umiejętności i zasoby, aby pomóc w tych trudnych czasach i szybko otrzymaliśmy odpowiedź - mówi Robert Blowers, dyrektor działu Home Appliance w Panasonic. – Nasz zespół pracował w święta i weekendy, aby się udało. Wspaniale było patrzeć, jak ludzie z różnych działów połączyli siły, aby sprostać wyzwaniu. Jesteśmy gotowi na masową produkcję aparatów oddechowych, choć mamy nadzieję, że nie będą one potrzebne.
Pracownicy centrum produkcyjnego Panasonic byli również zaangażowani w szereg innych inicjatyw mających na celu pomoc społeczności w czasie kryzysu związanego z koronawirusem. Ich wsparcie objęło pomoc przy przeprowadzeniu testów oraz dokumentacji związanej z kompatybilnością elektromagnetyczną (EMC) nowego oksymetru opracowanego przez University of South Wales do pomiaru poziomu tlenu we krwi. Oprócz tego inżynierowie Panasonic za pomocą drukarek 3D wyprodukowali środki ochrony indywidualnej (PPE) dla pracowników brytyjskiej służby zdrowia. Firma przekazała również notebooki i tablety Panasonic TOUGHBOOK, aby pomóc odizolowanym pacjentom w komunikacji z krewnymi.

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.