Komunikaty PR

IS-Wireless: 2024 rok w telekomunikacji pod znakiem wdrożeń prywatnych sieci 5G

2024-01-04  |  01:00
Biuro prasowe

W 2024 roku możemy spodziewać się dynamicznego rozwoju prywatnych sieci 5G w Polsce. Czekają nas nowe wdrożenia w przemyśle, samorządach i ośrodkach akademickich – prognozują eksperci IS-Wireless. Bardzo ważna będzie również edukacja w zakresie budowy i obsługi sieci 5G w modelu otwartym i rola polskich uczelni. 

W opinii ekspertów IS-Wireless duży wpływ na to, co będzie się działo w branży telekomunikacyjnej  w 2024 roku będzie miała podjęta w ubiegłym roku decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie przeznaczenia dedykowanego pasma częstotliwości radiowych 5G na potrzeby budowy sieci prywatnych. – W rezultacie możemy się spodziewać wzrostu zainteresowania prywatnym 5G w przemyśle i samorządach. Nowe instalacje można tworzyć niezależnie od infrastruktury dużych operatorów. Oczekujemy również przyspieszenia procesów automatyzacji i robotyzacji w myśl idei Przemysłu 4.0. Z kolei samorządy mogą wdrażać usługi typu smart city i smart village – wyjaśnia Sławomir Pietrzyk, prezes IS-Wireless, polskiego producenta i dostawcy sieci 5G w modelu otwartym. 

Jak przypomina pierwsza w kraju prywatna przemysłowa sieć 5G w modelu otwartym (Open RAN) uruchomiona została w Krakowie już w 2023 r. dzięki współpracy inkubatora technologicznego hubraum i IS‑Wireless. – Coraz więcej sieci będzie powstawać w modelu otwartym, ponieważ pozwala on na łączenie elementów od różnych dostawców, co wpływa na ograniczenie ryzyka, zwiększa bezpieczeństwo i obniża koszty – zaznacza Sławomir Pietrzyk.

W kierunku otwartości i niezależności

Model otwarty to najszybciej rosnący na świecie segment rynku radiowych sieci dostępowych. Badania rynkowe wskazują, że już 8 na 10 operatorów komórkowych ma w planach inwestycje w Open RAN. Rządy wielu krajów dostrzegają rosnący potencjał tego modelu budowy sieci – na przykład Wielka Brytania przeznacza setki milionów funtów na dywersyfikację łańcucha dostaw na rynku telekomunikacyjnym. Wsparcie zapewnia również rząd niemiecki, gdzie powstaje także pierwsza ogólnokrajowa sieć komórkowa 5G w modelu Open RAN. – Inwestycje w najnowsze rozwiązania telekomunikacyjne dostarczane przez rodzime firmy będą mieć korzystny wpływ na naszą gospodarkę i jej konkurencyjność na międzynarodowych rynkach – zaznacza prezes IS-Wireless.

Eksperci IS-Wireless prognozują również, że w 2024 r. sieci prywatne będą uruchamiane na polskich uczelniach. Jak zauważają, jednostki akademickie już od jakiegoś czasu wykazują zainteresowanie wdrażaniem prywatnego 5G w modelu otwartym na potrzeby dydaktyki, obsługi działania uczelni, oraz w celach badawczych. Tzw. testbedy 5G, czyli platformy do testowania nowych rozwiązań w technologiach mobilnych powstają zarówno w Europie Zachodniej – w Hiszpanii, czy Wielkiej Brytanii – jak również w naszym regionie, np. na Ryskim Uniwersytecie Technicznym na Łotwie. Wkrótce tego typu sieci będą uruchamiane także na polskich uczelniach, jak zapowiada IS-Wireless pierwsza powstanie już pod koniec stycznia. – Open RAN okazuje się preferowanym modelem w przypadku działalności naukowej, ponieważ pozwala na daleko idące modyfikacje sieci i jej swobodną konfigurację na potrzeby konkretnych wyzwań badawczych – wyjaśniają eksperci.

Jak wskazuje Sławomir Pietrzyk musimy skupić się na kształceniu specjalistów będących w stanie nie tylko obsługiwać, ale i tworzyć nowoczesne sieci telekomunikacyjne. Dlatego tak ważna jest współpraca z polskimi uczelniami. – Aby odpowiedzieć na rosnący popyt na 5G, a w przyszłości i kolejne generacje sieci komórkowych, musimy kształcić kadry telekomunikacyjne. Właśnie to będzie stanowiło jedno z największych wyzwań w sferze rozwoju 5G w Polsce w najbliższych latach. Potencjał gospodarczy i społeczny tej technologii jest ogromny, bez wątpienia najlepsze dopiero przed nami – mówi prezes IS-Wireless.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł Biuro prasowe
2024-04-23 | 12:00

Wiosenna promocja ZTE – smartfony od 249 zł

Smartfony ZTE Blade to seria przystępnych cenowo telefonów zbalansowanych pod kątem stosunku ceny do jakości. Charakteryzują się one estetycznym i niebanalnym designem oraz odpowiednio
Technologie SAS rozszerza ofertę godnej zaufania sztucznej inteligencji o karty modeli AI
2024-04-19 | 13:00

SAS rozszerza ofertę godnej zaufania sztucznej inteligencji o karty modeli AI

SAS, lider technologii z obszaru danych i sztucznej inteligencji, wprowadza na rynek nowe produkty i usługi, które usprawnią zarządzanie AI i umożliwią budowanie wiarygodnych i
Technologie Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens
2024-04-19 | 11:00

Universal Robots wprowadza płynną integrację ze sterownikami PLC Siemens

Universal Robots (UR), wiodąca na świecie firma produkująca roboty współpracujące (coboty), zintegrowała interfejs SRCI (ang. Standard Robot Command Interface,  standardowy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.