Technologia zaawansowanego mapowania TomTom w nowym Nissanie Qashqai
TomTom (TOM2), producent map i specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji ogłosił, że kierowcy nowego Nissana Qashqai w Europie będą mogli korzystać z zaawansowanej technologii mapowania TomTom i usług connected. Najnowocześniejsze mapy zostaną wdrożone w zmodernizowanym systemie wspomagania kierowcy ProPILOT z Navi-link w nowym Nissanie Qashqai oraz wbudowanej nawigacji w systemie informacyjno-rozrywkowym NissanConnect.
Nowa wersja ProPILOT automatyzuje kierowanie pojazdem, przyspieszanie i hamowanie w obrębie jednego pasa ruchu na autostradach, pomagając kierowcom zachować bezpieczną odległość od samochodu jadącego z przodu. Zaktualizowany system może dostosować prędkość pojazdu do dodatkowych okoliczności zewnętrznych: gdy samochód wjeżdża w strefę o niższej dopuszczalnej prędkości na autostradzie. Nissan Qashqai wykorzystuje czujniki do odczytywania znaków drogowych i czerpie informacje z zaawansowanego systemu wspomagania kierowcy (ADAS Map) firmy TomTom, aby zwolnić do odpowiedniej prędkości.
Nowy system ProPILOT z Navi-link wykorzystuje również wzbogacone dane map TomTom, aby dostosować prędkość jazdy do łuków lub zjazdów.
„Czujniki widzą tylko to, co można zauważyć. Jeśli brakuje znaku, na drodze stoi ciężarówka, pogoda jest zła lub za następnym wzniesieniem jest ostry zakręt, nie wystarczą, aby dostarczyć pojazdowi odpowiednią informację zwrotną”, powiedział Antoine Saucier, Managing Director, TomTom Automotive. „TomTom ADAS Map zwiększa komfort, wydajność i bezpieczeństwo jazdy, dostarczając wysokiej jakości informacje o nachyleniu terenu, pasach ruchu i ograniczeniach prędkości zaawansowanym systemom, takim jak nowy ProPILOT z Navi-link firmy Nissan”.
Firma TomTom dostarczy systemowi informacyjno-rozrywkowemu NissanConnect w nowym modelu Quashqai, innowacyjne rozwiązanie do aktualizacji map w trybie bezprzewodowym (over-the-air). Technologia ta łączy niezawodność danych mapowych TomTom we wbudowanej nawigacji z możliwościami aplikacji w smartfonie, automatycznie aktualizując poszczególne części mapy, co nie wymaga dodatkowych działań ze strony kierowcy. Urządzenie wykrywa, kiedy dostępne są odpowiednie aktualizacje, pobierając i instalując je w tle za pomocą różnych, przyjaznych dla użytkownika metod (USB, Wi-Fi® itp.).
„Nowy Qashqai jest wyposażony w szereg świetnych funkcji, które zazwyczaj można znaleźć tylko w modelach z segmentu premium,” powiedział Marco Fioravanti, Vice President, Product Planning, Nissan Europe. „Innowacyjne i nowoczesne technologie mapowania firmy TomTom zapewniają bezproblemowe wsparcie lokalizacyjne dla niektórych z tych nowych funkcji, oferując kierowcom Qashqaia jeszcze wygodniejszą, płynniejszą i bezpieczniejszą jazdę”.
Podobnie jak w przypadku najnowszych modeli Nissan LEAF, Navara i JUKE, kierowcy nowego Qashqaia będą mogli korzystać z map firmy TomTom oraz szerokiej gamy usług connected. Nowy, w pełni elektroniczny, 12,3-calowy ekran TFT multi-information o wysokiej rozdzielczości oraz nowy, 10,8-calowy wyświetlacz (head-up) zapewnią kierowcom łatwy dostęp do wiodących w branży informacji o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym, ostrzeżeń o fotoradarach, cen paliwa oraz informacji pogodowych i wyszukiwania online.
Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.