Takiego wyniku jeszcze nie było: 113% trawy więcej z takiego samego areału
23 sierpnia w miejscowości Łodygowo (województwo warmińsko-mazurskie), na jednym z pól doświadczalnych Akademii Agrihandler, miał miejsce trzeci pokos trwałych użytków zielonych. Wstępne wyniki całego procesu pokazują, że na poletkach, gdzie stosowana była technologia Agrihandler zebrano o 113% więcej trawy. Jest to genialny wynik! Z takiego samego areału uzyskano ponad DWA RAZY WIĘCEJ masy zielonej.
Akademia Agrihandler – pierwszy taki projekt w Polsce
Twórcą projektu jest Agrihandler. Firma działając skutecznie od wielu lat w branży i mając na uwadze ciągły rozwój oraz wdrażanie wyjątkowych projektów, podjęła się specjalnej inicjatywy skierowanej
do sektora rolnego. Agrihandler w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr, Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting, Horizon, Elho, Veenhuis, Vervaet, Naio, Lyckegard.
Głównym założeniem Akademii jest redukcja kosztów produkcji, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Wszystko to przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu oraz wiedzy ekspertów.
„Realizując to przedsięwzięcie chcemy w pewien sposób edukować użytkowników polowych i trwałych użytków zielonych – jak poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii można obniżyć koszty produkcji mleka i zaoszczędzić pieniądze. Projekt Akademia Agrihandler to trzyletni koncept non profit. Założyliśmy, że będziemy analizować pola testowe w trzech różnych lokacjach w kraju – gdzie występują inne kategorie gleby oraz gdzie zastosowaliśmy różne rodzaje nawozów. Analiza wyników
i efektów naszej pracy pozwala dokładnie zweryfikować efektywność naszych maszyn i urządzeń oraz ich wydajność w codziennej pracy Rolnika.”
– Aleksander Muss, Dyrektor Handlowy Agrihandler.
Przez ostatnie sześć miesięcy specjaliści Agrihandler i partnerzy projektu dokonywali zabiegów
na polowych i trwałych użytkach zielonych, według różnych metod i wykorzystaniem najnowocześniejszych maszyn Agrihandler. Pole doświadczalne w Łodygowie znajduje się
na terenie gospodarstwa Pana Andrzeja Karwowskiego i podzielone jest na cztery części:
- Pole I - pas kontrolny, gdzie według tradycyjnych metod zastosowane zostało nawożenie powierzchniowe
- Pole II - zastosowano nawożenie doglebowe, aeracja (na jesień planowane jest głęboszowanie)
- Pole III - nawożenie doglebowe
- Pole IV - wykonana została aeracja
Trzeci pokos z polowych trwałych użytków zielonych Akademii Agrihandler – świetne efekty.
To ostatni w tym roku pokos z porównywalnych eksperymentalnych obiektów. Na polu doświadczalnym w Łodygowie wstępne wyniki prezentują się wysoce zadowalająco Zebrano bowiem ponad dwukrotnie więcej zielonej biomasy roślinnej z pól na których stosowano urządzenia Agrihandler.
W trakcie prac wstępnych wykorzystano:
- Aerator Evers GB-6
- Aplikator Veenhuis Ecoject 7.60 z beczką asenizacyjna Veenhuis Profiline 19450
Trzeci pokos wykonano wykorzystując urządzenia:
- ELHO Arrow NM3700F przednią kosiarkę plus tylną kosiarkę motylkową ELHO Arrow NM10500SF , zestaw był zamontowany na ciągnik Fastrac 8000
- Przyczepę samozbierającą Schuitemaker Rapide 5800W oraz ciągnik JCB FASTRAC 4220.
Akademia Agrihandler – korzystamy z wiedzy ekspertów branży
Projekt prowadzony jest pod nadzorem prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza, Absolwenta Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy - specjalisty z zakresu łąkarstwa oraz Wydziału Rolnictwa
i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, reprezentowanego przez prof. dr hab. inż. Mirosława Kobierskiego, który zajmuje się szerokimi badaniami i ich analizą.
„Projekt Akademia Agrihandler to bardzo dobra inicjatywa, która pozwoli ocenić wykorzystanie maszynowego postępu technologicznego w poprawie warunków glebowych, jak również aplikacji nawozów organicznych na polowych i trwałych użytkach zielonych. Pod wpływem aplikacji doglebowej nawozu organicznego zauważalnie zmienił się skład botaniczny, z uproszczonego prawie wyłącznie trawiastego, na trawiasto-motylkowaty z wyraźnie zauważalną ilością lucerny siewnej i koniczyny łąkowej. Wprowadzanie różnych technik i urządzeń agrarnych miało więc znaczący wpływ na skład botaniczny i plonotwórcze wykorzystanie pofermentu.
– Prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz.
Już niebawem na oficjalne stronie projektu: www.akademiaagrihandler.pl pojawią się kompletne wyniki trzeciego pokosu wraz z komentarzem ekspertów.
Inicjatorzy Akademii Agrihandler są przekonani, że odpowiednia edukacja, między innymi przy pomocy takich projektów badawczych, pozwoli na zmianę podejścia do użytków zielonych w najbliższych latach, a co za tym idzie realizacji celów ekonomicznych i środowiskowych.
Więcej na: www.akademiaagrihandler.pl i www.agrihandler.pl

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.