Takiego wyniku jeszcze nie było: 113% trawy więcej z takiego samego areału
23 sierpnia w miejscowości Łodygowo (województwo warmińsko-mazurskie), na jednym z pól doświadczalnych Akademii Agrihandler, miał miejsce trzeci pokos trwałych użytków zielonych. Wstępne wyniki całego procesu pokazują, że na poletkach, gdzie stosowana była technologia Agrihandler zebrano o 113% więcej trawy. Jest to genialny wynik! Z takiego samego areału uzyskano ponad DWA RAZY WIĘCEJ masy zielonej.
Akademia Agrihandler – pierwszy taki projekt w Polsce
Twórcą projektu jest Agrihandler. Firma działając skutecznie od wielu lat w branży i mając na uwadze ciągły rozwój oraz wdrażanie wyjątkowych projektów, podjęła się specjalnej inicjatywy skierowanej
do sektora rolnego. Agrihandler w swoim portfolio posiada park maszynowy takich marek jak: JCB, Steyr, Schuitemaker, Evers Agro, CHD Efting, Horizon, Elho, Veenhuis, Vervaet, Naio, Lyckegard.
Głównym założeniem Akademii jest redukcja kosztów produkcji, poprawa jakości gleby oraz zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Wszystko to przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu oraz wiedzy ekspertów.
„Realizując to przedsięwzięcie chcemy w pewien sposób edukować użytkowników polowych i trwałych użytków zielonych – jak poprzez wykorzystywanie nowoczesnych technologii można obniżyć koszty produkcji mleka i zaoszczędzić pieniądze. Projekt Akademia Agrihandler to trzyletni koncept non profit. Założyliśmy, że będziemy analizować pola testowe w trzech różnych lokacjach w kraju – gdzie występują inne kategorie gleby oraz gdzie zastosowaliśmy różne rodzaje nawozów. Analiza wyników
i efektów naszej pracy pozwala dokładnie zweryfikować efektywność naszych maszyn i urządzeń oraz ich wydajność w codziennej pracy Rolnika.”
– Aleksander Muss, Dyrektor Handlowy Agrihandler.
Przez ostatnie sześć miesięcy specjaliści Agrihandler i partnerzy projektu dokonywali zabiegów
na polowych i trwałych użytkach zielonych, według różnych metod i wykorzystaniem najnowocześniejszych maszyn Agrihandler. Pole doświadczalne w Łodygowie znajduje się
na terenie gospodarstwa Pana Andrzeja Karwowskiego i podzielone jest na cztery części:
- Pole I - pas kontrolny, gdzie według tradycyjnych metod zastosowane zostało nawożenie powierzchniowe
- Pole II - zastosowano nawożenie doglebowe, aeracja (na jesień planowane jest głęboszowanie)
- Pole III - nawożenie doglebowe
- Pole IV - wykonana została aeracja
Trzeci pokos z polowych trwałych użytków zielonych Akademii Agrihandler – świetne efekty.
To ostatni w tym roku pokos z porównywalnych eksperymentalnych obiektów. Na polu doświadczalnym w Łodygowie wstępne wyniki prezentują się wysoce zadowalająco Zebrano bowiem ponad dwukrotnie więcej zielonej biomasy roślinnej z pól na których stosowano urządzenia Agrihandler.
W trakcie prac wstępnych wykorzystano:
- Aerator Evers GB-6
- Aplikator Veenhuis Ecoject 7.60 z beczką asenizacyjna Veenhuis Profiline 19450
Trzeci pokos wykonano wykorzystując urządzenia:
- ELHO Arrow NM3700F przednią kosiarkę plus tylną kosiarkę motylkową ELHO Arrow NM10500SF , zestaw był zamontowany na ciągnik Fastrac 8000
- Przyczepę samozbierającą Schuitemaker Rapide 5800W oraz ciągnik JCB FASTRAC 4220.
Akademia Agrihandler – korzystamy z wiedzy ekspertów branży
Projekt prowadzony jest pod nadzorem prof. dr hab. inż. Romana Łyszczarza, Absolwenta Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy - specjalisty z zakresu łąkarstwa oraz Wydziału Rolnictwa
i Biotechnologii Politechniki Bydgoskiej, reprezentowanego przez prof. dr hab. inż. Mirosława Kobierskiego, który zajmuje się szerokimi badaniami i ich analizą.
„Projekt Akademia Agrihandler to bardzo dobra inicjatywa, która pozwoli ocenić wykorzystanie maszynowego postępu technologicznego w poprawie warunków glebowych, jak również aplikacji nawozów organicznych na polowych i trwałych użytkach zielonych. Pod wpływem aplikacji doglebowej nawozu organicznego zauważalnie zmienił się skład botaniczny, z uproszczonego prawie wyłącznie trawiastego, na trawiasto-motylkowaty z wyraźnie zauważalną ilością lucerny siewnej i koniczyny łąkowej. Wprowadzanie różnych technik i urządzeń agrarnych miało więc znaczący wpływ na skład botaniczny i plonotwórcze wykorzystanie pofermentu.
– Prof. dr hab. inż. Roman Łyszczarz.
Już niebawem na oficjalne stronie projektu: www.akademiaagrihandler.pl pojawią się kompletne wyniki trzeciego pokosu wraz z komentarzem ekspertów.
Inicjatorzy Akademii Agrihandler są przekonani, że odpowiednia edukacja, między innymi przy pomocy takich projektów badawczych, pozwoli na zmianę podejścia do użytków zielonych w najbliższych latach, a co za tym idzie realizacji celów ekonomicznych i środowiskowych.
Więcej na: www.akademiaagrihandler.pl i www.agrihandler.pl
Premiera: Cooler Master Hyper 411 Nano - kompaktowe i wydajne chłodzenie CPU dla
CampusAI i Instytut Human+AI rozpoczynają globalny dialog o generatywnej sztuczn
MC600 - nowy mobot od MiR i UR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.