Systemy sufitowe Uponor – nowy wymiar projektowania ogrzewania i chłodzenia pomi
Rosnące wymagania inwestorów i użytkowników powierzchni biurowych oraz proekologiczne trendy w projektowaniu instalacji grzewczych sprawiają, że w nowoczesnych obiektach coraz częściej dominują systemy ogrzewania płaszczyznowego. Obok popularnej do tej pory podłogówki znajduje się efektywne ogrzewanie sufitowe i ścienne, które zapewnia nieograniczone możliwości projektowe, wpisując się przy tym w koncepcję zrównoważonego budownictwa.
Czystość, komfort oraz dobra jakość powietrza to jedne z najważniejszych wymagań, które stawiają europejscy pracownicy przed „idealnymi” biurami. Według badania What Workers Want, przeprowadzonego przez firmę doradczą Savills to właśnie powyższe czynniki stanowią o wysokiej jakości budynku. Swoje oczekiwania definiują również inwestorzy, którzy od nowoczesnych obiektów oczekują funkcjonalności, ale przede wszystkim energooszczędności systemów grzewczych, które będą odpowiadały najwyższym standardom. Dobrym i przyszłościowym rozwiązaniem okazuje się być ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe – już nie tylko w wersji podłogowej, ale także sufitowej i ściennej.
Równy rozkład sił – ciepło i chłód z sufitu
Efektywne ogrzewanie lub ochładzanie dużych powierzchni to spore wyzwanie. O wyborze odpowiedniego systemu przesądzają nie tylko koszty inwestycyjne, ale także możliwości projektowe i aranżacyjne. Kluczowe jest również zapewnienie odpowiednich parametrów powietrza. – Ogrzewanie/chłodzenie płaszczyznowe, niezależnie czy zamontowane na suficie, ścianach czy podłodze, znacząco poprawia komfort użytkowania, szczególnie podczas pełnienia funkcji chłodzenia. Dzięki temu, że pracuje na zasadzie promieniowania, równomiernie rozprowadza ciepło lub chłód w pomieszczeniu, nie wytwarzając przy tym dodatkowego ruchu powietrza, jak to ma miejsce w przypadku grzejników czy klimatyzatorów – wyjaśnia Piotr Serafin, ekspert techniczny z firmy Uponor. – Dzięki temu nie powstają przeciągi, a cały system jest przyjazny alergikom, ponieważ w powietrzu nie unoszą się m.in. pyłki kurzu. W Uponor posiadamy szereg rozwiązań w zakresie ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego sufitowego oraz ściennego. Zapewniający maksymalną elastyczność system Uponor Renovis składa się z płyt gipsowo-kartonowych o grubości 15 mm i fabrycznie wbudowanych rur Uponor PE-Xa. Dzięki temu tworzy niezależną konstrukcję sufitową, którą z łatwością można instalować na dowolnych profilach montażowych. Natomiast System Fix 9,9 umożliwia łączenie ogrzewania/chłodzenia sufitowego ze ściennym w jednej instalacji, zapewniając przy tym uniwersalne dostosowanie się do wymagających pomieszczeń o nietypowych bryłach – podkreśla Piotr Serafin. W ofercie fińskiego producenta znajduje się również wodny system Uponor Thermatop M, który tworzy jednolite powierzchnie sufitowe w pomieszczeniach o trudnej geometrii bez uszczerbku na funkcjonalności. Takie rozwiązanie zapewnia dużą swobodę projektowania, ponieważ w suficie bez przeszkód może zostać zamontowane oświetlenie, głośniki czy pozostałe, niezbędne elementy wyposażenia biur.
Krok w energooszczędność: niskie koszty inwestycji i eksploatacji
Ogrzewanie płaszczyznowe współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, przez co zwiększa się ich efektywność. – W instalacjach sufitowych mieści się mniej wody niż w przypadku podłogówki, dlatego zdecydowanie szybciej jej temperatura podnosi się i spada, a my zyskujemy większą swobodę regulacji. Systemy sufitowe z powodzeniem mogą również chłodzić pomieszczenia w lecie. Nie zastępują co prawda całkowicie klimatyzacji, ale skutecznie wspomagają jej pracę. Dzięki temu liczba urządzeń klimatyzacyjnych może być ograniczona – tłumaczy Piotr Serafin. Ponadto systemy Uponor oparte są o innowacyjne rozwiązania, które umożliwiają ich montaż nie tylko w nowych, ale także remontowanych obiektach.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.