Urzędy idą z duchem czasu. Tam umówisz wizytę online i unikniesz kolejek
Fot. Korry Benneth/Pixabay
Bukowanie terminów online lub za pomocą aplikacji stało się bardzo popularne. Również polskie urzędy, chcąc usprawnić pracę i skrócić czas oczekiwania w kolejkach, idą z duchem czasu i otwierają się na technologię.
Jak donosi rządowy portal gov.pl, Polacy w ciągu nieco ponad dwóch lat umówili online już przeszło 10 milionów wizyt w urzędzie skarbowym. Z ankiet - które chętnie wypełniają po skorzystaniu z usługi - wynika, że przynosi ona obiecujące rezultaty. Czy już niebawem będziemy mogli załatwiać większość urzędowych spraw bez wychodzenia z domu? Okazuje się, że nie tylko urząd skarbowy, ale i mniejsze placówki korzystają z dobrodziejstw technologii.
Technologia wspiera urzędy. Mniejsze kolejki dzięki zapisom online
„Wiadomo, kto przychodzi do czytelni, ile osób będzie, więc można z łatwością wybrać termin, gdzie nie ma kolejek i wtedy się zapisać” - mówi Mariusz Kluczewski, kierownik Działu Udostępniania Archiwum Narodowego w Krakowie o stosowanym w urzędzie systemie zarządzania rezerwacjami Bookero, który jest dziełem polskiego start-upu. Z tego samego rozwiązania korzystają też w Archiwum Akt Nowych, Archiwum Akt Dawnych, a także w Archiwum Narodowym w Poznaniu.
Pracownicy działu administracyjno-organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Szprotawie przekonują, że system do zarządzania rezerwacjami online świetnie sprawdzały się w okresie pandemii. Dzięki funkcjonalnościom można było tak zaplanować obsługę petentów, by spełniać zmieniające się obostrzenia sanitarne. Z elastycznego czasu rezerwacji cieszą się też sąsiednim Starostwie Powiatowym w Żaganiu:
„Kolejek nie ma w ogóle, bo ustawiliśmy czas rejestracji na 10 minut i ktoś, kto chce do nas przyjść, wybiera termin razem z godziną. Z systemu korzystamy od dwóch lat i nigdy nie było z tym żadnych kłopotów” - mówi informatyk urzędu, Tomasz Makowski.
Bookero oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, w trakcie którego można poznać funkcjonalności systemu i dostosować je do wymogów danego urzędu, firmy lub innego podmiotu.
Bookero - system nie tylko dla urzędów
W minionych miesiącach system był wykorzystywany do koordynacji działań wolontariuszy niosących pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. Bookero wspiera też schroniska dla zwierząt, udostępniając im za darmo swoją technologię. Współpracę ze start-upem przedłużyło też Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, a zaowocuje ona rezerwacją terminów na porady psychologiczne, prawne oraz dyżury specjalistów: funkcjonariuszy policji, pedagoga czy doradcy zawodowego.
Platforma nie pobiera prowizji od transakcji i oferuje elastyczny system rezerwacji, których liczba w ostatnim roku została podwojona do przeszło 200 tysięcy miesięcznie.

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży

Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.