Urzędy idą z duchem czasu. Tam umówisz wizytę online i unikniesz kolejek
Fot. Korry Benneth/Pixabay
Bukowanie terminów online lub za pomocą aplikacji stało się bardzo popularne. Również polskie urzędy, chcąc usprawnić pracę i skrócić czas oczekiwania w kolejkach, idą z duchem czasu i otwierają się na technologię.
Jak donosi rządowy portal gov.pl, Polacy w ciągu nieco ponad dwóch lat umówili online już przeszło 10 milionów wizyt w urzędzie skarbowym. Z ankiet - które chętnie wypełniają po skorzystaniu z usługi - wynika, że przynosi ona obiecujące rezultaty. Czy już niebawem będziemy mogli załatwiać większość urzędowych spraw bez wychodzenia z domu? Okazuje się, że nie tylko urząd skarbowy, ale i mniejsze placówki korzystają z dobrodziejstw technologii.
Technologia wspiera urzędy. Mniejsze kolejki dzięki zapisom online
„Wiadomo, kto przychodzi do czytelni, ile osób będzie, więc można z łatwością wybrać termin, gdzie nie ma kolejek i wtedy się zapisać” - mówi Mariusz Kluczewski, kierownik Działu Udostępniania Archiwum Narodowego w Krakowie o stosowanym w urzędzie systemie zarządzania rezerwacjami Bookero, który jest dziełem polskiego start-upu. Z tego samego rozwiązania korzystają też w Archiwum Akt Nowych, Archiwum Akt Dawnych, a także w Archiwum Narodowym w Poznaniu.
Pracownicy działu administracyjno-organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Szprotawie przekonują, że system do zarządzania rezerwacjami online świetnie sprawdzały się w okresie pandemii. Dzięki funkcjonalnościom można było tak zaplanować obsługę petentów, by spełniać zmieniające się obostrzenia sanitarne. Z elastycznego czasu rezerwacji cieszą się też sąsiednim Starostwie Powiatowym w Żaganiu:
„Kolejek nie ma w ogóle, bo ustawiliśmy czas rejestracji na 10 minut i ktoś, kto chce do nas przyjść, wybiera termin razem z godziną. Z systemu korzystamy od dwóch lat i nigdy nie było z tym żadnych kłopotów” - mówi informatyk urzędu, Tomasz Makowski.
Bookero oferuje 14-dniowy bezpłatny okres próbny, w trakcie którego można poznać funkcjonalności systemu i dostosować je do wymogów danego urzędu, firmy lub innego podmiotu.
Bookero - system nie tylko dla urzędów
W minionych miesiącach system był wykorzystywany do koordynacji działań wolontariuszy niosących pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wojny w Ukrainie. Bookero wspiera też schroniska dla zwierząt, udostępniając im za darmo swoją technologię. Współpracę ze start-upem przedłużyło też Centrum Służby Rodzinie w Łodzi, a zaowocuje ona rezerwacją terminów na porady psychologiczne, prawne oraz dyżury specjalistów: funkcjonariuszy policji, pedagoga czy doradcy zawodowego.
Platforma nie pobiera prowizji od transakcji i oferuje elastyczny system rezerwacji, których liczba w ostatnim roku została podwojona do przeszło 200 tysięcy miesięcznie.
Helping Hand laureatem Prix Galien Polska
Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.