Komunikaty PR

Przejście oraz rozwój rolnictwa bezorkowego może być sfinansowane pożyczką 0%

2023-03-31  |  13:00
Biuro prasowe

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 proc. na realizację zrównoważonych praktyk zarządzania gruntami. Program ten wspiera rolnictwo węglowe - innowacyjne podejście do gospodarki rolnej, mające na celu zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze poprzez magazynowanie CO2 w glebie, co w efekcie ma doprowadzić m.in. do zwiększenia plonów.

Ekstremalne warunki pogodowe i klimatyczne, m.in. długotrwałe susze, już teraz powodują zmiany w naturalnych cyklach rozwojowych roślin, co negatywnie wpływa na wydajność plonów w Europie. Jednocześnie sektor rolnictwa jest drugim największym emitentem zanieczyszczeń środowiska w Polsce [1]. Rozwiązaniem mającym na celu przerwanie tego “błędnego koła” jest rolnictwo węglowe, które stanowi jedno z narzędzi mających na celu realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Wprowadzony przez Komisję Europejską program obliguje kraje członkowskie do starań na rzecz osiągnięcia  neutralności klimatycznej do 2050 r. To regeneracyjne podejście do gospodarki rolnej opiera się na zrównoważonych praktykach rolniczych, takich jak uprawa bezorkowa, pasowa lub minimalna, a także płodozmian i zarządzanie resztkami pożniwnymi. 

Rolnictwo węglowe się opłaca

Gospodarstwa, które zdecydują się  na skuteczne wprowadzenie praktyk w ramach rolnictwa węglowego, otrzymują zbywalne certyfikaty - kredyty węglowe. Każdy z nich odpowiada jednej tonie dwutlenku węgla zatrzymanego w glebie. Są one przyznawane przez międzynarodowe agencje certyfikujące po weryfikacji danego projektu. Z badania „Postrzeganie rolnictwa regeneracyjnego w Polsce”[2] wynika, że aż 57 proc. polskich rolników nigdy nie zetknęło się z pojęciem “kredytów węglowych”, a jedynie 8 proc. deklaruje, że wie, co ono oznacza. 35 proc. badanych jest jednak zainteresowana potencjalnym dochodem z inwestycji związanej z kredytami węglowymi. Na rynku właśnie pojawił się partner, który nie tylko wspiera gospodarstwa w generowaniu i sprzedaży certyfikatów węglowych, ale także zapewnia finansowanie w celu przyswojenia lub rozwoju zrównoważonych praktyk.

Na czym polega “zielona pożyczka”?

Rolnicy, którzy chcieliby wprowadzić zrównoważone praktyki zarządzania gruntami mogą skorzystać z finansowania, pozyskanego w ramach tzw. “zielonej pożyczki 0%”. Atrakcyjność tej oferty wynika m.in. z tego, że wygenerowane przez dany projekt kredyty węglowe sprzedawane są korporacjom, takim jak np. sieci supermarketów, które nabywają je, aby zrównoważyć swoją, przekraczającą limit, emisję CO2. 

Rozwój gospodarstwa i zmiana metod uprawnych często wiąże się ze znacznymi wydatkami, np. na sprzęt rolny. Zielona pożyczka to opracowany przez nas produkt, dzięki któremu rolnicy bez płacenia jakichkolwiek odsetek uzyskują dostęp do kapitału tak potrzebnego do rozwoju ich gospodarstw. Pożyczki finansowane są przez inwestorów prywatnych oraz firmy, które otrzymują w zamian procent od sprzedaży wytworzonych certyfikatów węglowych lub wykorzystują ich część do redukcji swojego śladu węglowego. W ramach “zielonej pożyczki 0%” zawieramy z rolnikiem dwie umowy – standardową, która opisuje strukturę spłaty jedynie pożyczonej kwoty i inne szczegóły, oraz umowę dotyczącą certyfikatu węglowego, która określa, w jaki sposób finanse są rozdzielane między uczestniczące strony. Wartość kredytów węglowych zależna jest od kilku czynników, jednakże dzięki doświadczonemu zespołowi, światowej klasy kadrze badawczej oraz rosnącemu popytowi, certyfikaty węglowe HeavyFinance są sprzedawane za najwyższą możliwą cenę z korzyścią zarówno dla rolnika, jak i podmiotu finansującego. W USA rolnictwo węglowe umożliwiło wzrost przychodów wielu gospodarstw i chcemy, aby polscy rolnicy także skorzystali z tego pasywnego stałego dochodu - mówi Eryk Frontczak, Carbon Product Manager w HeavyFinance. 

Rolnictwo węglowe - dlaczego warto?

Zrównoważone praktyki nie tylko są korzystne dla środowiska, ale mają także pozytywny wpływ na samo gospodarstwo rolne. Przykładowo, uprawa bezorkowa może znacząco poprawić stan zdegradowanych gleb. Stosowanie większej ilości zrównoważonych praktyk minimalizuje także erozję gleby, oczyszcza wody powierzchniowe i gruntowe, sprawiając, że wszelkie substancje odżywcze nie spływają i zwiększają wydolność plonów. Wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań rolnictwa węglowego umożliwia więc poprawę zdrowia i jakości uprawianej ziemi, co wpływa pozytywnie na wielkość plonów i ich odporność na skutki zmian klimatycznych. 

Zrównoważone rolnictwo wymaga pewnych wysiłków, ale dzięki bezpiecznemu wsparciu finansowemu jego wprowadzenie może w długim terminie wpłynąć na zwiększenie rentowności plantacji. Ostateczne korzyści sprawiają, że nawet tymczasowe zmniejszenie plonów, związane z przygotowaniem podłoża, jest opłacalne i stanowi duży krok w kierunku zrównoważonego rozwoju gospodarstwa - dodaje Eryk Frontczak, Carbon Product Manager w HeavyFinance.

[1] źródło: IOŚ–PIB – Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, KOBIZE – Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami. https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5507/3/18/1/rolnictwo_w_2021_r.pdf

[2] źródło: https://media.bnpparibas.pl/pr/767795/rolnictwo-regeneracyjne-szansa-dla-planety-korzysci-dla-rolnikow   

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Startupy Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Biuro prasowe
2023-09-19 | 15:34

Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni?

Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18-25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji, jak wynika z danych polskiego start-upu Jobbli. Głównie z myślą o
Startupy THORIUM SPACE NA MSPO 2023 Z PREMIEROWYM TERMINALEM SATELITARNYM AURORA
2023-08-21 | 10:30

THORIUM SPACE NA MSPO 2023 Z PREMIEROWYM TERMINALEM SATELITARNYM AURORA

THORIUM SPACE NA MSPO 2023 Z PREMIEROWYM TERMINALEM SATELITARNYM AURORA Thorium Space S.A. - producent zaawansowanych technologii łączności satelitarnej, podczas zbliżającego się
Startupy „Brazylia nagradza cierpliwość”. Polskie start-upy robią furorę za oceanem
2023-06-12 | 10:30

„Brazylia nagradza cierpliwość”. Polskie start-upy robią furorę za oceanem

Fot. Canva Dobre rozwiązania sprawdzają się wszędzie. Wiedzą to twórcy start-upów, którzy licząc na zyski i rozwój firmy, nie boją się wchodzić na kolejne

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Nowej Mobilności

Farmacja

Polacy rozwijają platformę do dostarczania terapeutycznych cząsteczek RNA do komórek nowotworowych. To innowacyjne podejście do walki z rakiem

Nie celowanie w konkretny typ komórek nowotworowych, ale blokowanie genów odpowiedzialnych za proces nowotworzenia ma być podstawą działania platformy wykorzystującej technologię krótkich interferujących RNA (siRNA, z ang. small interfering RNA) do walki z nowotworami. Rozwijane przez polską firmę BS Biotechna rozwiązanie ma także umożliwić celowane dostarczanie do organizmu terapii przeciwnowotworowej. Ten projekt uzyskał niedawno dofinansowanie Agencji Badań Medycznych. Jak podkreślają naukowcy, opracowywane rozwiązanie jest innowacyjne, bo można je zastosować do różnych rodzajów raka. Technologia RNA jest uznawana za jedną z potencjalnie najbardziej użytecznych w leczeniu nowotworów i prewencji nawrotów choroby.

Partner serwisu

Handel

Konsumenci w Polsce kupują rocznie 24 tys. t certyfikowanych produktów rybnych. To sposób na wspieranie zrównoważonych połowów

Zdecydowana większość konsumentów w Polsce, bo aż 88 proc., jest zaniepokojona stanem oceanów – pokazało ubiegłoroczne badanie GlobeScan. Jednocześnie 63 proc. wierzy, że jesteśmy w stanie uratować je przed nieodwracalnymi zmianami w ciągu najbliższych 20 lat. Podobny odsetek wskazuje, że mają tutaj znaczenie wybory dotyczące spożywanych ryb i owoców morza. Za tym idzie coraz większa świadomość dotycząca ekocertyfikatów i popularność oznaczonych nimi produktów. W ciągu 10 lat sprzedaż ryb i owoców morza z logo MSC wzrosła 14-krotnie i dziś wynosi ponad 24 tys. t rocznie.

Media i PR

Fake newsy stworzone przez sztuczną inteligencję trudne do rozpoznania. Wydają się internautom bardziej wiarygodne od wiadomości tworzonych przez ludzi

Sztuczna inteligencja jest w stanie coraz lepiej imitować teksty pisane przez ludzi, a nawet tworzyć takie, które są łatwiejsze do zrozumienia – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Zuryskiego. Co istotne odbiorcy nie są w stanie odróżnić informacji tworzonych przez sztuczną inteligencję. Zarówno te prawdziwe, jak i fałszywe wydają im się bardziej wiarygodne niż te pisane przez ludzi. Rodzi to obawy o wykorzystanie sztucznej inteligencji do szerzenia dezinformacji.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.