PolEpi z pozytywnymi wynikami badań ex-vivo
Public Policy
Frascati 1/28d
00-492 Warszawa
jakub.karasek|publicpolicy.pl| |jakub.karasek|publicpolicy.pl
793 554 487
www.publicpolicy.pl
Polski kandydat na lek onkologiczny PolEpi z pozytywnymi wynikami badań ex-vivo odpowiedzi przeciwnowotworowej
Wyniki badań prowadzonych przez wiodący ośrodek badawczy nad terapiami onkologicznymi, amerykański Champions Oncology Inc., wskazują większe okno terapeutyczne PolEpi niż wolnego chlorowodorku epirubicyny. Tym samym polski kandydat na lek onkologiczny w leczeniu raka jajnika może być skierowany do badań efektywności w modelu zwierzęcym.
W najnowszym komunikacie giełdowym z dnia 23 marca 2022 r. Spółka NanoGroup S.A., poinformowała o otrzymaniu od swojej spółki zależnej NanoVelos S.A. informacji o raporcie częściowym ("Interim Report") sporządzonym przez Champions Oncology Inc. Raport dotyczy trzech badań ex vivo kandydata na lek onkologiczny przeciwko rakowi jajnika „PolEpi”, rozwijanego przez NanoVelos S.A., prowadzonych na fragmentach tkanek nowotworowych uzyskanych od trzech różnych pacjentek z nowotworami jajnika.
Jak tłumaczy prof. Tomasz Ciach, Członek Zarządu NanoGroup S.A. i ekspert z dziedziny nanotechnologii, wyniki raportu są pozytywne dla polskiego kandydata na lek onkologiczny:
- W ramach badań nad PolEpi sprawdzamy możliwość skuteczniejszego i bezpieczniejszego leczenia onkologicznego, niż obecnie stosowane terapie. Naszym celem jest opracowanie technologii, która umożliwi dostarczenie większej ilości substancji czynnej do komórek nowotworowych, a jednocześnie pozwoli ograniczyć działania niepożądane terapii. Odpowiedzią na te wyzwania ma być właśnie PolEpi. Wyniki badań prowadzonych przez Champions Oncology Inc., w połączeniu z wynikami badań tolerancji pozwalają stwierdzić, że w porównaniu ze stosowanym m.in. w leczeniu raka jajnika chlorowodorkiem epirubicyny, PolEpi ma potencjał do bardziej efektywnego hamowania wzrostu nowotworów przy jednoczesnym ograniczeniu działań niepożądanych.
Jednym z problemów stosowanych obecnie leków w chemioterapii jest silny negatywny wpływ leków również na komórki zdrowe. Technologia, która pozwoli dostarczać substancję czynną bezpośrednio do komórek nowotworowych może przyczynić się do znacznego ograniczenia toksyczności leczenia i poprawy jego efektywności. Jak wynika z eksperymentów prowadzonych przez NanoVelos S.A., takie możliwości stwarza opatentowana przez Spółkę nanoplatforma do transportu substancji aktywnych. Platformą dostarczania nanocząstek nowej generacji do komórek rakowych jest właśnie będący przedmiotem badań kandydat na lek PolEpi.
- Wyniki, które otrzymaliśmy dotyczą badań ex vivo prowadzonych na modelach tkanek nowotworowych pobranych od pacjentek z różnymi: charakterystyką guza jajnika, zastosowaną terapią i odpowiedzią na nią, w tym brakiem odpowiedzi na leczenie inną antracykliną, niż epirubicyna. W tym momencie oczekujemy na uzupełnienia do końcowej wersji raportu z Champions Oncology Inc., jednak nie będą one miały wpływu na prezentowane wnioski z badań – tłumaczy dr n. med. Adam Kiciak, Chef Medical Officer w NanoGroup S.A. – Uzyskane spójne wyniki w połączeniu z pozytywnymi wynikami z badania tolerancji, po otrzymaniu raportu końcowego pozwolą nam przejść do kolejnego etapu badań nad PolEpi w Champions Oncology. Będzie on polegał na sprawdzaniu efektywności terapii w leczeniu nagich myszy laboratoryjnych z wszczepionym nowotworem jajnika. To kolejny krok, jaki musimy wykonać na drodze do rozpoczęcia badań u pacjentów – dodaje.

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży

Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.