Nowy sposób na problemy z najemcą?
Ustawa o ochronie praw lokatorów, która ma na celu zapewnić każdemu obywatelowi dach nad głową narusza interesy właścicieli mieszkań, którzy nie mogą swobodnie dysponować swoją nieruchomością. Zapis prawny stawia najemców w bardziej uprzywilejowanym położeniu i daje im ochronę niezależnie od wywiązywania się z postanowień zawartych w umowie. Właściciel musi przez to dochodzić swoich roszczeń od wynajmującego i innych podmiotów bez pomocy państwa. Dlatego powstają na rynku najmu nowe rozwiązania gwarantujące regularną wypłatę czynszu właścicielowi. Czy to rozwiąże problemy związane z najmem?
Równe prawa nieodłączną częścią rozwoju rynku
W ostatnich latach inwestowanie w mieszkania na wynajem stało się w Polsce popularną formą lokowania kapitału. Ministerstwo Finansów podaje, że w 2021 roku podatek ryczałtowy od dochodów z najmu płaciło prawie 790 tys. podatników, a z każdym kolejnym rokiem, liczba ta powiększa się. Aktualnie w Polsce ok. 1,1 mln. mieszkań oferowanych jest na wynajem przez osoby prywatne[1].
Pokazuje to, jak duży potencjał ma rynek najmu, jednak do swojego rozwoju potrzebuje odpowiednich warunków prawnych, które będą sprawiedliwe dla obu stron: wynajmujących i najemców.
Alternatywa dla właścicieli
Problem uwarunkowań prawnych jest regularnie poruszany w przestrzeni społecznej. Właściciele potrzebują zmian ustawowych dającym im bezpieczeństwo i spokój. Z tego powodu powstają Ruchy Obywatelskie takie jak Zjednoczeni Wynajmujący, których celem są zmiany na polskim rynku najmu. Grupa reprezentuje interesy wszystkich właścicieli nieruchomości, wspiera ich w problemach z lokatorami, a także proponuje zmiany legislacyjne.
Skoro Państwo nie chroni prawnie właścicieli mieszkań, to szukają oni alternatywnych sposobów na ochronę majątku. Jednym z nich jest współpraca z Milluu – startupem z sektora prop-tech oferującym gwarancje finansowe dla właścicieli mieszkań. Dzięki nim mogą zyskać poczucie bezpieczeństwa dla swoich nieruchomości, ponieważ proponowane przez Milluu rozwiązania wypełniają luki w polskim prawie.
Zdajemy sobie sprawę z tego jakie obawy mają wynajmujący, a także z jakimi problemami mogą spotkać się w przypadku nieodpowiedzialnych najemców. Z tego względu nasza oferta obejmuje analizę lokatorów i ich ryzyka finansowego, a dla właścicieli mieszkań gwarancję czynszu wypłacanego przez cały okres obowiązywania umowy - mówi Patrycja Mudryk Garcia, Sales Manager Milluu.
Szansa dla właścicieli mieszkań
Startupy takie jak Milluu, zapewniają ochronę prawną i finansową właścicieli mieszkań. Rozwiązania te mogą zmniejszyć problemy związane z najmem, jednak nie wyeliminują ich całkowicie, dlatego zamiany w polskim prawie są potrzebne. We wrześniu b.r. pojawiła się nadzieja, że coś może się zmienić. Po 5 latach rozpraw sądowych, właściciel wygrał z lokatorem niepłacącym czynszu. Ten precedens może wpłynąć na kolejne werdykty sądów, mogące odwoływać się do zakończonego postępowania.
[1] Dane z raportu „Dekada polskiego rynku najmu”, opracowanego przez PFR Nieruchomości i Polityka Insight.

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży

Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Bankowość
Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.