Nabór do edycji Spring 2022 programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum CEE
Szansa dla start-upów technologicznych z Europy Środkowo-Wschodniej. Ruszył nabór do edycji Spring 2022programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum CEE
Właśnie ruszyła rekrutacja do kolejnej edycji programu akceleracji, organizowanego przez MIT Enterprise Forum CEE, którego celem jest identyfikacja oraz wsparcie najbardziej innowacyjnych start-upów z Europy Środkowo-Wschodniej. To unikalna szansa na nawiązanie współpracy z renomowanymi firmami, zdobycie wiedzy i międzynarodowych kontaktów oraz pozyskanie funduszy na dalszy rozwój. Dla wybranych start-upów międzynarodowych do zdobycia jest również dofinansowanie w ramach Poland Prize.
Celem programu MIT EF CEE jest znalezienie start-upów, których rozwiązania pomogą sprostać potrzebom dynamicznie zmieniającego się świata. – W dzisiejszych czasach, gdy świat i nowe technologie rozwijają się w tak zawrotnym tempie, potrzebujemy rozwiązań, które sprostają, pojawiającym się problemom. Nasz program skupia się na Europie Środkowo-Wschodniej, jednak staramy się dotrzeć również do Europy Zachodniej i dalej, ponieważ dostrzegamy ogromny potencjał młodych firm na tych rynkach – powiedział Łukasz Owczarek, Head of Growth w MIT EF CEE.
Bieżąca edycja skierowana jest do start-upów technologicznych, działających w obszarach, między innymi, zdrowia, nowej energetyki, przemysłu 4.0, technologii finansowych i ubezpieczeniowych (fintech i insurtech), zrównoważonego rozwoju, technologii marketingowych (martech), inteligentnego miasta (smart city) i sklepu autonomicznego.
Program akceleracji MIT Enterprise Forum CEE, afiliowany przy Massachusetts Institute of Technology – amerykańskiej kolebce innowacyjnej przedsiębiorczości, daje startupom wyjątkową szansę budowania rozpoznawalności i wiarygodności na rynkach zagranicznych. Uczestnictwo w programie pozwala na rozwój innowacyjnych rozwiązań pod nadzorem doświadczonych przedsiębiorców. Jest to również niepowtarzalna okazja na nawiązanie kontaktów z partnerami biznesowymi oraz zdobycia przewagi rynkowej poprzez współpracę z liderami branży. Ważnym elementem akceleracji jest łączenie startupów z branżowymi liderami o ugruntowanej pozycji, poszukującymi innowacyjnych rozwiązań w swoich sektorach. W tej edycji przedsiębiorcy otrzymają szansę na pilotażowe i komercyjne wdrożenia w firmach partnerskich, takich jak Adamed, MCX, Żabka, ANWIL S.A., Pekao S.A. czy PZU. Oprócz możliwości networkingowych, mentoringu oraz pilotażu w renomowanej firmie partnerskiej, zagraniczne startupy mają szansę otrzymać finansowanie w wysokości nawet do 250 000 złotych w ramach Poland Prize.
Aplikacje można składać tylko do 28 lutego 2022 r. za pośrednictwem strony internetowej www.mitefcee.org. Ogłoszenie wyników rekrutacji nastąpi na początku czerwca.
Od początku inicjatywy spłynęło ponad 2000 aplikacji z 30 państw, a aż 200 firm skorzystało z akceleracji. Wśród najbardziej rozpoznawalnych start-upów, które wzięły udział we wcześniejszych edycjach są m.in.: Telemedico, Hashiona, Genomtec, Zowie, StethoMe, Lerta, Plantalux, WorkAI, PlanetHeroes, Symmetrical AI.
12 stycznia ogłoszono zwycięzców jesiennej edycji programu akceleracyjnego MIT EF CEE. Nagrody przyznano 5 start-upom: Wynajem.pl, Mobilis Robotics, Omniaz, Wingo oraz Ender Turing. Pierwszy z nich, Wynajem.pl, zdobył nagrodę Alumni Award za kompleksowy, zintegrowany system marketplace. Mobilis Robotics może pochwalić się zwycięstwem 100 000 PLN w kategorii CVC Young Innovator Award za inteligentne sygnalizatory dźwiękowe, pomagające osobom głuchoniemym i niewidomym w mieście. Omniaz swoimi rozwiązaniami image recognition & AR metaverse dla handlu detalicznego, podbił serca publiczności otrzymując od nich specjalną nagrodę, ale również został doceniony w kategorii Boston Bootcamp. Start-up Wingo za swoje energooszczędne stoły otrzymał nagrodę Boston Bootcamp, podobnie jak Ender Turing, wspierające sprzedaż AI. – Już wkrótce z pewnością będzie o nich głośno, dlatego nie czekaj i zgłoś do nas swój start-up. Może to Twój pomysł pomoże nam zmienić świat! – dodaje Łukasz Owczarek.
Partnerami głównymi wiosennej edycji programu akceleracji MIT Enterprise Forum CEE są Adamed, MCX oraz Żabka. Do grona partnerów wspierających zaliczają się: ANWIL S.A., HubHub, Pekao S.A. oraz PZU.
Program Poland Prize by MIT EF CEE jest realizowany w ramach Działania 2.5 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój finansowanego ze środków europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Helping Hand laureatem Prix Galien Polska
Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.