Finał głosowania „Przyjazny Inwestor”
W czwartek 12 stycznia w przestrzeni Innovation Campus w Warszawie odbyło się ogłoszenie wyników głosowania „Przyjazny Inwestor”, w którym przedstawiciele świata startupowego mogli wybrać inwestora, którego zaangażowanie w największym stopniu przyczynia się do sukcesów spółek portfelowych. Najwięcej głosów otrzymał Aleksander Kłósek, partner zarządzający poznańskiego funduszu YouNick Mint.
Na polskim rynku w ostatniej dekadzie powstały liczne fundusze venture capital, inwestujące w młode spółki technologiczne. Rynek ten zdobywa także coraz większe uznanie indywidualnych inwestorów, angażujących się w przedsięwzięcia startupowe w roli aniołów biznesu.
- Często przedstawiciele startupów na bardzo wczesnym etapie rozwoju pytają, jak powinni podchodzić do tematu wyboru inwestorów. Inwestycje to nie tylko pieniądze, to przede wszystkim ludzie, z którymi spółki wiążą się na długi czas. Na rynku brakuje informacji i rekomendacji w tym zakresie – mówi Tomasz Kowalczyk, partner w butiku doradztwa innowacyjnego Rebels Valley, organizatora wyborów. – Naszym celem było zrobienie pierwszego kroku w kierunku stworzenia mapy kluczowych dla ekosystemu innowacji osób, których osobiste zaangażowanie inwestycyjne przekłada się na największą wartość dla startupów.
Ogłoszona jesienią zeszłego roku inicjatywa „Przyjazny Inwestor” miała na celu promocję osób, które zdaniem samych startupów najbardziej przyczyniają się do budowy wartości spółek – nie tyle poprzez samo dostarczanie kapitału, ale także wsparcie niefinansowe. W listopadzie przedstawiciele ekosystemu nominowali 19 osób, które wchodzą w skład zespołów inwestycyjnych lub inwestują na własny rachunek.
- Polski ekosystem startupowy, z ponad 3000 startupami, 300 przestrzeniami coworkingowymi, ponad setką funduszy venture capital, mnóstwem programów akceleracyjnych i konferencji technologicznych, jest jednym z najbardziej rozwiniętych w regionie CEE. Jako Grupa TenderHut wspieramy inicjatywy, które mają na celu nie tylko łączenie startupów z inwestorami, ale również promowanie budowania jakościowych relacji pomiędzy nimi. Tworząc własne startupy wiemy, jak istotną kwestią dla każdego startupu jest znalezienie właściwego inwestora i jak trudne decyzje do podjęcia stoją przed założycielami szukającymi zewnętrznego finansowania. – mówi Robert Strzelecki, prezes grupy TenderHut, działającej w branży IT i samodzielnie budującej i inwestującej w startupy.
O ostatecznych wynikach wyborów zadecydowało otwarte głosowanie, w którym wzięli udział przedstawiciele środowiska startupów i innowacji. Zwycięzcą okazał się Aleksander Kłósek, partner zarządzający funduszu YouNick Mint, który wyprzedził anioła biznesu Pawła Zylma, dyrektora inwestycyjnego INNOventure Leszka Skowrona oraz Tomasza Łaseckiego zarządzającego funduszem Pomerangels. Wraz z tytułem Przyjaznego Inwestora Aleksander Kłósek został także nagrodzony przez świat startupów możliwością zasłużonego odpoczynku od bieżących wyzwań inwestorskich podczas egzotycznego wyjazdu.
Jakie staranie musi podejmować inwestor, aby zbudować dobrą i korzystną dla obu stron relację ze startupem?
- Pozytywna i zdrowa relacja musi być oparta na wzajemnym zaufaniu, które buduje: efektywna komunikacja i dostępność, transparentne działania i uczciwe intencje, nastawienie na konstruktywne rozwiązywanie problemów - podkreśla Aleksander Kłósek. - Jestem głęboko przekonany, że trudne i złożone tematy - a takich w startupach nie brakuje - można zaadresować w przyjacielskiej i rzeczowej atmosferze. Dobra relacja założycieli firm i funduszu jest kluczowa, dla realizacji wspólnego celu jakim jest rozwój i wzrost wartości spółki. Zdobywać szczyty można tylko ze sprawdzonym kompanem!
Czas trwania relacji i konieczność zrozumienia wspólnoty interesów podkreśla również Paweł Zylm.
- Relację inwestor – startup, choćby dlatego, że jest długoterminowa, można porównać do małżeństwa. Każda strona musi być sobą, ale musi też być otwarta na dialog z partnerem – tłumaczy. - Kluczowe jest zrozumienie, że od chwili inwestycji obie strony mają ten sam cel to znaczy sukces spółki. Poprawne relacje i wsparcie wpływają na dobrą atmosferę zespołu, a tym samym na sukces rynkowy i zwrot z inwestycji.
„Przyjazny Inwestor” to pierwsza inicjatywa, w której nie rywalizowały między sobą fundusze inwestycyjne jako zespoły, tylko osoby bezpośrednio zaangażowane we współpracę ze spółkami portfelowymi. Organizatorzy zapowiadają już kolejne działania służące promowaniu najlepszych praktyk inwestorskich.
Organizatorzy
Organizatorem głosowania „Przyjazny Inwestor” był butik doradztwa innowacyjnego Rebels Valley, współtworzący polskie i międzynarodowe programy wspierające rozwój startupów. Inicjatywę wsparła notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych grupa TenderHut, marki podróżnicze TravelMe i Duma Afryki a także fundacja Venture Cafe wraz z kancelarią Lawmore.

Helping Hand laureatem Prix Galien Polska

Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży

Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE
Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Edukacja
W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat

Poziom koncentracji młodzieży funkcjonującej w trybie multiscreeningu spada poniżej poziomu umożliwiającego efektywną naukę – wskazują eksperci NASK. Cyfrowe bodźce sprawiają, że mniejsza jest też zdolność do głębokiego przetwarzania informacji. By poradzić sobie z wyzwaniami, jakie wiążą się z rozwojem cyfrowym, kluczowe jest rozwijanie umiejętności społecznych od najmłodszych lat, m.in. uważności. Fundacja Orange w ramach programu MegaMisja chce budować takie kompetencje u przedszkolaków i młodszych uczniów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.