Komunikaty PR

Soudal razem z Oknotest.pl walczą o czyste powietrze

2023-05-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Oknotest.pl poddał próbie skuteczność płynnych membran Soudatight i innych komponentów Soudal Window System. Badania potwierdziły, że prawidłowa wymiana stolarki z zastosowaniem rozwiązań firmy Soudal diametralnie ogranicza ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczeń.

Straty ciepła generowane przez nieszczelne okna to wzmożona emisja zanieczyszczeń do atmosfery w sezonie grzewczym. W trosce o czyste powietrze Oknotest.pl sprawdził jakość produktów Soudal, korzystając z okazji, jaką była wymiana wysłużonej stolarki w stuletnim budynku mieszkalnym w wielkopolskim Bojanowie.

W systemie Soudal Window System (SWS) do uszczelnienia złącza okiennego wykorzystuje się trzy ściśle współpracujące ze sobą warstwy. Warstwę środkową stanowi materiał izolacyjny w postaci pianki poliuretanowej, która wypełnia szczelinę między ramą okienną a murem. W celu zabezpieczenia pianki przed degradacją wykonywane są dodatkowe uszczelnienia. Od strony wewnętrznej stosuje się materiały paroszczelne, które chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z eksfiltrowanego powietrza, a od strony zewnętrznej używamy materiałów paroprzepuszczalnych, które zabezpieczają złącze przed czynnikami atmosferycznymi, m.in. wodą opadową i wiatrem umożliwiając zarazem odprowadzenie ewentualnej wilgoci ze złącza dylatacyjnego na zewnątrz.

Po demontażu starych okien w kamienicy w Bojanowie konieczna była modyfikacja wymiarów otworów okiennych do nowej stolarki. Otwory te odpowiednio dostosowano, wykorzystując w tym celu bloczki z betonu komórkowego, które szybko i sprawnie przyklejono do podłoża za pomocą kleju budowlanego Soudabond Turbo firmy Soudal. Następnie przywrócono ciągłość szczelności muru dzięki zastosowaniu płynnej membrany Soudatight LQ. Membrany tej użyto również zamiast tradycyjnych taśm wewnętrznych paroszczelnych z systemu SWS. Jest to rekomendowane przez Soudal rozwiązanie w przypadku wymiany okien w starych budynkach, ponieważ płynne membrany – w przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych – nie wymagają specjalnego przygotowania ościeża i mogą być aplikowane nawet na nierówne podłoże.

Warstwa środkowa uszczelnienia została wykonana przy pomocy elastycznej pianki poliuretanowej Flexifoam, która zapewnia najwyższą izolacyjność cieplną i akustyczną spojenia. Z kolei do uszczelnienia pianki od strony zewnętrznej zastosowano taśmę rozprężną Soudaband Acryl (pod okapnikiem) oraz polietylenowy sznur dylatacyjny i uszczelniacz hybrydowy Soudaseal 215LM (wzdłuż linii stojaków ramy ościeżnicy i nadproża).

Pomieszczenie, w którym zrealizowano inwestycję, poddano badaniu szczelności metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora – przed i po wymianie okien. Wyniki badania pokazują, że w rezultacie prawidłowej wymiany stolarki z zastosowaniem rozwiązań systemowych Soudal Window System przepływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności budynku (czyli powietrza, które ogrzewane jest podczas chłodnych miesięcy w celu zapewnienia komfortu termicznego lokatorom) zmniejszył się aż o 53%.

Prezentację poszczególnych etapów wymiany okien w bojanowskiej kamienicy można znaleźć w materiale przygotowanym przez Oknotest.pl (https://tiny.pl/wzl8p).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Best Brands PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór Biuro prasowe
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie
Dom EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
2024-12-20 | 01:00

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

EXTRA POWER 20 to odpowiedź firmy Termet na typowe problemy z eksploatacją pomp ciepła w okresie najwyższego zapotrzebowania na ciepło. Podczas silnych mrozów, gdy pompa ciepła nie
Dom Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
2024-12-19 | 14:40

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Choinka, mikołaj, prezenty, pierwsza gwiazdka, rodzinna atmosfera – z czym jeszcze kojarzy nam się Boże Narodzenie? Oczywiście, że z suto zastawionym stołem, na którym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.