Soudal razem z Oknotest.pl walczą o czyste powietrze
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Oknotest.pl poddał próbie skuteczność płynnych membran Soudatight i innych komponentów Soudal Window System. Badania potwierdziły, że prawidłowa wymiana stolarki z zastosowaniem rozwiązań firmy Soudal diametralnie ogranicza ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczeń.
Straty ciepła generowane przez nieszczelne okna to wzmożona emisja zanieczyszczeń do atmosfery w sezonie grzewczym. W trosce o czyste powietrze Oknotest.pl sprawdził jakość produktów Soudal, korzystając z okazji, jaką była wymiana wysłużonej stolarki w stuletnim budynku mieszkalnym w wielkopolskim Bojanowie.
W systemie Soudal Window System (SWS) do uszczelnienia złącza okiennego wykorzystuje się trzy ściśle współpracujące ze sobą warstwy. Warstwę środkową stanowi materiał izolacyjny w postaci pianki poliuretanowej, która wypełnia szczelinę między ramą okienną a murem. W celu zabezpieczenia pianki przed degradacją wykonywane są dodatkowe uszczelnienia. Od strony wewnętrznej stosuje się materiały paroszczelne, które chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z eksfiltrowanego powietrza, a od strony zewnętrznej używamy materiałów paroprzepuszczalnych, które zabezpieczają złącze przed czynnikami atmosferycznymi, m.in. wodą opadową i wiatrem umożliwiając zarazem odprowadzenie ewentualnej wilgoci ze złącza dylatacyjnego na zewnątrz.
Po demontażu starych okien w kamienicy w Bojanowie konieczna była modyfikacja wymiarów otworów okiennych do nowej stolarki. Otwory te odpowiednio dostosowano, wykorzystując w tym celu bloczki z betonu komórkowego, które szybko i sprawnie przyklejono do podłoża za pomocą kleju budowlanego Soudabond Turbo firmy Soudal. Następnie przywrócono ciągłość szczelności muru dzięki zastosowaniu płynnej membrany Soudatight LQ. Membrany tej użyto również zamiast tradycyjnych taśm wewnętrznych paroszczelnych z systemu SWS. Jest to rekomendowane przez Soudal rozwiązanie w przypadku wymiany okien w starych budynkach, ponieważ płynne membrany – w przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych – nie wymagają specjalnego przygotowania ościeża i mogą być aplikowane nawet na nierówne podłoże.
Warstwa środkowa uszczelnienia została wykonana przy pomocy elastycznej pianki poliuretanowej Flexifoam, która zapewnia najwyższą izolacyjność cieplną i akustyczną spojenia. Z kolei do uszczelnienia pianki od strony zewnętrznej zastosowano taśmę rozprężną Soudaband Acryl (pod okapnikiem) oraz polietylenowy sznur dylatacyjny i uszczelniacz hybrydowy Soudaseal 215LM (wzdłuż linii stojaków ramy ościeżnicy i nadproża).
Pomieszczenie, w którym zrealizowano inwestycję, poddano badaniu szczelności metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora – przed i po wymianie okien. Wyniki badania pokazują, że w rezultacie prawidłowej wymiany stolarki z zastosowaniem rozwiązań systemowych Soudal Window System przepływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności budynku (czyli powietrza, które ogrzewane jest podczas chłodnych miesięcy w celu zapewnienia komfortu termicznego lokatorom) zmniejszył się aż o 53%.
Prezentację poszczególnych etapów wymiany okien w bojanowskiej kamienicy można znaleźć w materiale przygotowanym przez Oknotest.pl (https://tiny.pl/wzl8p).
EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.