Komunikaty PR

Soudal razem z Oknotest.pl walczą o czyste powietrze

2023-05-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Oknotest.pl poddał próbie skuteczność płynnych membran Soudatight i innych komponentów Soudal Window System. Badania potwierdziły, że prawidłowa wymiana stolarki z zastosowaniem rozwiązań firmy Soudal diametralnie ogranicza ucieczkę ciepła z wnętrza pomieszczeń.

Straty ciepła generowane przez nieszczelne okna to wzmożona emisja zanieczyszczeń do atmosfery w sezonie grzewczym. W trosce o czyste powietrze Oknotest.pl sprawdził jakość produktów Soudal, korzystając z okazji, jaką była wymiana wysłużonej stolarki w stuletnim budynku mieszkalnym w wielkopolskim Bojanowie.

W systemie Soudal Window System (SWS) do uszczelnienia złącza okiennego wykorzystuje się trzy ściśle współpracujące ze sobą warstwy. Warstwę środkową stanowi materiał izolacyjny w postaci pianki poliuretanowej, która wypełnia szczelinę między ramą okienną a murem. W celu zabezpieczenia pianki przed degradacją wykonywane są dodatkowe uszczelnienia. Od strony wewnętrznej stosuje się materiały paroszczelne, które chronią piankę przed wnikaniem wilgoci z eksfiltrowanego powietrza, a od strony zewnętrznej używamy materiałów paroprzepuszczalnych, które zabezpieczają złącze przed czynnikami atmosferycznymi, m.in. wodą opadową i wiatrem umożliwiając zarazem odprowadzenie ewentualnej wilgoci ze złącza dylatacyjnego na zewnątrz.

Po demontażu starych okien w kamienicy w Bojanowie konieczna była modyfikacja wymiarów otworów okiennych do nowej stolarki. Otwory te odpowiednio dostosowano, wykorzystując w tym celu bloczki z betonu komórkowego, które szybko i sprawnie przyklejono do podłoża za pomocą kleju budowlanego Soudabond Turbo firmy Soudal. Następnie przywrócono ciągłość szczelności muru dzięki zastosowaniu płynnej membrany Soudatight LQ. Membrany tej użyto również zamiast tradycyjnych taśm wewnętrznych paroszczelnych z systemu SWS. Jest to rekomendowane przez Soudal rozwiązanie w przypadku wymiany okien w starych budynkach, ponieważ płynne membrany – w przeciwieństwie do taśm paroizolacyjnych – nie wymagają specjalnego przygotowania ościeża i mogą być aplikowane nawet na nierówne podłoże.

Warstwa środkowa uszczelnienia została wykonana przy pomocy elastycznej pianki poliuretanowej Flexifoam, która zapewnia najwyższą izolacyjność cieplną i akustyczną spojenia. Z kolei do uszczelnienia pianki od strony zewnętrznej zastosowano taśmę rozprężną Soudaband Acryl (pod okapnikiem) oraz polietylenowy sznur dylatacyjny i uszczelniacz hybrydowy Soudaseal 215LM (wzdłuż linii stojaków ramy ościeżnicy i nadproża).

Pomieszczenie, w którym zrealizowano inwestycję, poddano badaniu szczelności metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora – przed i po wymianie okien. Wyniki badania pokazują, że w rezultacie prawidłowej wymiany stolarki z zastosowaniem rozwiązań systemowych Soudal Window System przepływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności budynku (czyli powietrza, które ogrzewane jest podczas chłodnych miesięcy w celu zapewnienia komfortu termicznego lokatorom) zmniejszył się aż o 53%.

Prezentację poszczególnych etapów wymiany okien w bojanowskiej kamienicy można znaleźć w materiale przygotowanym przez Oknotest.pl (https://tiny.pl/wzl8p).

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Zakup czy budowa domu? Jak wybrać, oszczędzając czas Biuro prasowe
2024-04-04 | 11:00

Zakup czy budowa domu? Jak wybrać, oszczędzając czas

Decydując się na własny dom, mamy świadomość wagi tej decyzji, ponieważ często traktujemy taką nieruchomość jako już docelową, gdzie osiądziemy na dłużej. Coraz więcej firm
Dom Grzejniki Jaga do pomp ciepła
2024-03-28 | 15:40

Grzejniki Jaga do pomp ciepła

Decydując się na urządzenia marki Jaga, użytkownik wybiera dynamiczną, energooszczędną i przyjazną środowisku opcję ogrzewania w każdej sytuacji. Również wtedy, gdy zaplanował
Dom Osiedle Przy Jeziorach - nowe domy w budowie
2024-03-21 | 11:00

Osiedle Przy Jeziorach - nowe domy w budowie

Popularne na rynku pierwotnym Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu regularnie się powiększa. Deweloper More Place wprowadził niedawno do sprzedaży kolejne nowe domy. Pierwsze lokale są już w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Infrastruktura

Szybko rośnie udział odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym. Potrzebne przyspieszenie w inwestycjach w sieci przesyłowe

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii stanowiły już ponad 40 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym i odpowiadały za 27 proc. całkowitej produkcji energii. Tym samym Polska pobiła kolejne rekordy, ale w kontekście rozwoju OZE na rodzimym rynku wciąż pozostaje wiele do zrobienia. Eksperci i branża wskazują m.in. na konieczność aktualizacji strategicznych dokumentów wyznaczających kierunki polityki energetycznej, szerszego wdrożenia magazynów energii, a przede wszystkim – pilną potrzebę rozwoju systemu przesyłowego i dystrybucyjnego oraz regulacji sprzyjających inwestorom. – Zielona energia potrzebuje przede wszystkim stabilności regulacyjnej i niskiego kosztu kapitału. To kluczowe elementy, które definiują ryzyko i tempo, w jakim możemy budować nowe źródła – mówi Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergii.

Edukacja

Polskie uczelnie są coraz bliższe wprowadzenia mikropoświadczeń. Dla studentów takie certyfikaty to szansa na wzmocnienie pozycji na rynku pracy

Coraz więcej absolwentów i studentów inwestuje w kursy i szkolenia, aby zdobyć praktyczne umiejętności i stać się bardziej atrakcyjnym dla potencjalnych pracodawców. Jedną z odpowiedzi edukacji na te wymagania są mikropoświadczenia, czyli dowód na określone umiejętności. W Polsce są stosunkowo mało popularne, jednak wdrożenie ich przez uczelnie mogłoby przynieść szereg korzyści – zarówno szkołom, jak i studentom i absolwentom.

Ochrona środowiska

Zmiany klimatu coraz mocniej uderzają w polskie rolnictwo. W adaptacji wspierają rolników nowe technologie

60 proc. polskich rolników ocenia, że zmiany klimatu mają już duży wpływ na kondycję sektora. 75 proc. z nich obawia się skutków suszy i innych ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak huraganowe wiatry, grad czy nawalne deszcze. Co trzeci ocenia, że zmiany klimatu są obecnie dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego – wynika z raportu opublikowanego w ubiegłym roku przez Instytut Spraw Publicznych. Eksperci wskazują, że adaptacja do zmian klimatycznych jest niezbędna, żeby utrzymać zarówno rentowność gospodarstw rolnych, jak i ciągłość produkcji żywności. Rolników w coraz większym stopniu wspierają w tym nowe technologie.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.