Segregacja odpadów w domu - jak?
Aby segregacja odpadów miała sens, trzeba ją odpowiednio przeprowadzić. Jak robić to dobrze? Śmieci dzielimy na frakcje w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Oddzielnie zbieramy: plastik i metale, szkło, papier, mogące się szybko rozłożyć odpady bio, a także pozostałe odpady zmieszane, których jeszcze nie potrafimy efektywnie wykorzystać.
Tyle teorii, jednak w praktyce często mamy wątpliwości, do którego kontenera powinny trafić konkretne produkty. Zwłaszcza te wykonane z różnych materiałów. O ile istnieje możliwość – np. w przypadku opakowań, rozdzielajmy części papierowe i plastikowe. Gorzej, jeśli nie jest to możliwe. Wówczas czytajmy etykiety. Oto kilka najbardziej problematycznych przykładów. Kartony po mleku czy soku, choć papierowe, trzeba wyrzucić do żółtego pojemnika na plastik, gdyż pokryte są folią. Za to paragony czy zużyte ręczniki papierowe – do czarnych odpadów zmieszanych. Z kolei żarówki, baterie czy sprzęty AGD – należy oddać do specjalnych kontenerów, których coraz więcej na miejskich osiedlach albo do specjalnych punktów prowadzących zbiórki elektrośmieci.
Segreguj odpady w swoim domu – zobacz jak
No dobrze, wiadomo gdzie powinny trafić poszczególne rodzaje odpadów, ale jak pomieścić w domowej kuchni pojemniki na wszystkie te frakcje? Jest na to kilka sposobów.
- O ile wybierzemy systemy zaprojektowane z myślą o recyklingu, na pojemniki do segregacji wystarczy tylko jedna, niekoniecznie duża szafka lub wysoka szuflada. Oferta funkcjonalnych i wygodnych w użytkowaniu rozwiązań jest dziś bardzo szeroka, co pozwala dopasować je do własnych potrzeb i przyzwyczajeń. Dzięki nim segregacja naprawdę jest prostsza. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu marki REJS, producenta akcesoriów meblowych.
Dostępne obecnie systemy do segregacji odpadów, na przykład wspomnianej marki REJS, różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu w szafce. Są rozwiązania, które wystarczy wstawić do szuflady, jak np. zestawy PRAKTIKO. Obejmują one wykonane z wytrzymałego tworzywa wiaderka na zbiorczej tacy. Dostępne są w szer. 60, 80 i 90 cm, co pozwala dopasować je do zabudowy, a także przestrzeni jaką dysponujemy. Innym pomysłem jest sam stelaż SEGREGO, który również przeznaczony jest do szuflad o szer. 60, 80 i 90 cm. SEGREGO pozwala uporządkować wiaderka i akcesoria do sprzątania, a jednocześnie uniemożliwia ich przesuwanie się.
Innym rodzajem systemów do segregacji odpadów są te, które przytwierdza się do korpusu szafki. Mowa tu o systemach JC i Variant MULTI REJS, które mocuje się w szafkach z frontem otwieranym na zawiasach, lub przytwierdzonym do wysuwanej części stelaża. Co ważne, zestawy te pasują nawet do szafek stosunkowo wąskich o szer. 30, 40 lub 45 cm, co dowodzi, że nawet w niewielkiej kuchni segregacja jest możliwa i może być wygodna.
Innym rodzajem zestawów do segregacji są szuflady SEGREGO. I je mocuje się do korpusu. Przeznaczone są do szafek o szer. 45, 50, 60 lub 80 cm. W tym przypadku kosze przykryte są jedną zbiorczą pokrywą pełniącą funkcję dodatkowej półki. Pełny wysuw gwarantuje łatwy dostęp nawet do pojemników położonych z tyłu. Warto trzymać w nich śmieci, których generujemy mniej. Te, których powstaje najwięcej, lepiej wrzucać do większych wiaderek położonych z przodu. Co ciekawe, szuflady SEGREGO dostępne są również w opcji z elektrycznymi systemami wspomagania otwierania. Dzięki nim (w zależności od rozwiązania) wystarczy lekko nacisnąć front lub przesunąć stopą pod wieńcem dolnym szafki, by szuflada z koszami sama się otworzyła.
Dopasuj segregację do siebie
Co ważne, w zasadzie wszystkie opisane wyżej systemy do segregacji obejmują modele o różnej liczbie i pojemności wiaderek. Dla przykładu PRAKTIKO może mieć od 3 do 4 dużych koszy, a do tego 2 lub 4 mniejsze pojemniki. Z kolei kosze dostępne w różnych konfiguracjach w ramach systemów JC mogą mieć pojemność: 7, 9, 15 lub 20 litrów. Ponadto mogą mieć wysokość 33 lub 44 cm. Dzięki temu łatwiej jest wybrać pojemnik pasujący pojemnością do ilości odpadów z danego materiału i zadbać o porządek w kuchni. Przez to, wybierając odpowiedni dla siebie system, sprawiamy, że segregacja staje się prostsza i bardziej efektywna.
www.rejs.eu www.e-rejs.eu

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego
Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Polityka
PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.