SCIENCE CAFE. Wykład napromieniowany
Centrum Nauki EXPERYMENT
al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
j.milszewski|experyment.gdynia.pl| |j.milszewski|experyment.gdynia.pl
781976126
experyment.gdynia.pl
Co jakiś czas wpada nam w ucho telewizyjny news typu „rakieta jądrowa wybuchła na poligonie” czy „awaria w reaktorze blisko naszej granicy”, a dziennikarze prześcigają się w podgrzewaniu emocji, włącznie z mieszaniem w dyskusję Czarnobyla. Skąd obywatel-laik ma w takiej sytuacji wziąć informacje na temat zagrożenia? Innymi słowy: czym jest dozymetryczna służba awaryjna, po co nam Państwowa Agencja Atomistyki i jak wygląda w naszym kraju sieć monitoringu radiacyjnego? Skąd wiemy o tym, ile izotopów promieniotwórczych jest w powietrzu, w wodzie, w naszym pożywieniu? Czy możemy spać spokojnie? Na te pytania odpowie 20 września Dariusz Aksamit podczas SCIENCE CAFE. Wykład napromieniowany.
Prowadzący: Dariusz Aksamit – fizyk medyczny, asystent na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, dawniej zastępca kierownika ds. technicznych w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Laureat nagrody „Popularyzator Nauki 2018” w kategorii Animator organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na co dzień w pracy naukowej zajmuje się zastosowaniami promieniowania jonizującego w medycynie, pomiarami promieniowania i ochroną radiologiczną, pomiarami radonu, wykorzystywaniem druku 3D do usprawnienia procesu radioterapii, współpracując m.in. z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej.
Kawę i ciasto zapewnia Parkowa Bistro.
wiek: 18+
termin: 20 września 2020, godz. 16:00
bilety: 20/10 zł
Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Do 12 października trwa nabór zgłoszeń do konkursu Złoty Medal Chemii 2024!
Smart Vegetables Innovations inwestuje w innowacje i edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.