SCIENCE CAFE. Wykład napromieniowany
Centrum Nauki EXPERYMENT
al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
j.milszewski|experyment.gdynia.pl| |j.milszewski|experyment.gdynia.pl
781976126
experyment.gdynia.pl
Co jakiś czas wpada nam w ucho telewizyjny news typu „rakieta jądrowa wybuchła na poligonie” czy „awaria w reaktorze blisko naszej granicy”, a dziennikarze prześcigają się w podgrzewaniu emocji, włącznie z mieszaniem w dyskusję Czarnobyla. Skąd obywatel-laik ma w takiej sytuacji wziąć informacje na temat zagrożenia? Innymi słowy: czym jest dozymetryczna służba awaryjna, po co nam Państwowa Agencja Atomistyki i jak wygląda w naszym kraju sieć monitoringu radiacyjnego? Skąd wiemy o tym, ile izotopów promieniotwórczych jest w powietrzu, w wodzie, w naszym pożywieniu? Czy możemy spać spokojnie? Na te pytania odpowie 20 września Dariusz Aksamit podczas SCIENCE CAFE. Wykład napromieniowany.
Prowadzący: Dariusz Aksamit – fizyk medyczny, asystent na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, dawniej zastępca kierownika ds. technicznych w Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Laureat nagrody „Popularyzator Nauki 2018” w kategorii Animator organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na co dzień w pracy naukowej zajmuje się zastosowaniami promieniowania jonizującego w medycynie, pomiarami promieniowania i ochroną radiologiczną, pomiarami radonu, wykorzystywaniem druku 3D do usprawnienia procesu radioterapii, współpracując m.in. z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej.
Kawę i ciasto zapewnia Parkowa Bistro.
wiek: 18+
termin: 20 września 2020, godz. 16:00
bilety: 20/10 zł

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI
Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.