Safe Stay – aplikacja wspierająca uchodźców z Ukrainy
Safe Stay to aplikacja, której zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób z Ukrainy poszukujących transportu oraz wsparcie w trakcie pobytu na terenie Polski. To, co wyróżnia Safe Stay to przede wszystkim dostępność całodobowej, wielojęzycznej infolinii oraz możliwość zgłaszania każdego incydentu służbom. Jest ona dostępna bezpłatnie w kilku wersjach językowych w sklepie Google Play oraz App Store.
Głównym zadaniem aplikacji Safe Stay jest poprawa bezpieczeństwa osób poszukujących transportu oraz wsparcie ich pobytu na terenie Polski, w tym przede wszystkim dla mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną. Aplikacja umożliwia szybką rejestrację użytkownika, kierowcy, pojazdu oraz punktów docelowych trasy, a następnie, dzięki lokalizacji GPS, jej śledzenie w czasie rzeczywistym. W każdym momencie użytkownik może uruchomić przycisk alarmowy, a wówczas pracownik call center kontaktuje się z pasażerem. W razie braku odpowiedzi od użytkownika sygnał alarmowy jest przekazywany policji. Za pośrednictwem aplikacji oraz całodobowej, wielojęzycznej infolinii użytkownicy mają możliwość zgłaszania incydentów, opisywania niebezpiecznych lub nagannych sytuacji, ale też potwierdzania bezpiecznego zakończenia podróży. Aplikacja Safe Stay została również wyposażona w informator zawierający numery telefonów do organizacji, gdzie użytkownicy mogą uzyskać pomoc i porady dotyczące pobytu w Polsce, np. legalizacji pobytu, wsparcia doradcy zawodowego i pomocy w procesie zatrudnienia, konsultacji prawnych w sprawie legalizacji pobytu oraz ochrony międzynarodowej, wsparcia psychologicznego czy nauki języka polskiego.
Inicjatorem i pomysłodawcą Safe Stay jest Krzysztof Caruk, a jej wykonawcą pracownicy Billennium. Na potrzeby aplikacji firma ta dostarczyła też niezbędną technologię. W projekcie wzięły udział również kancelaria WKB Lawyers, VIA VOX Group, EmailLabs, a także członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biznesu ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Operatorem aplikacji została Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju, która zapewnia również wsparcie instytucjonalne dla uchodźców.
Safe Stay to ważna inicjatywa na rzecz pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. To najczęściej kobiety z dziećmi, zagubione i przerażone, często bez znajomości języka angielskiego, ani nieposiadające krewnych czy znajomych w Polsce. W mediach i portalach społecznościowych pojawiają się historie oszustw, których są ofiarami. Stworzona przez nas aplikacja jest odpowiedzią na realne problemy, czyli zabezpieczenie przejazdu czy niezbędne wsparcie w trakcie pobytu w naszym kraju. W projekcie wzięło udział ponad 25 osób z Billennium, całkowicie pro-bono i często po godzinach pracy, a także studenci, wolontariusze i inne firmy czy organizacje wspierające stworzenie aplikacji na różnych płaszczyznach – powiedział Tomasz Kot, Competence Center Manager Mobile Solutions Unit w Billennium, jeden z współtwórców aplikacji.
Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepie Google Play oraz App Store. Więcej informacji o aplikacji można znaleźć pod adresem: https://safe-stay.pl/.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.