Safe Stay – aplikacja wspierająca uchodźców z Ukrainy
Safe Stay to aplikacja, której zadaniem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa osób z Ukrainy poszukujących transportu oraz wsparcie w trakcie pobytu na terenie Polski. To, co wyróżnia Safe Stay to przede wszystkim dostępność całodobowej, wielojęzycznej infolinii oraz możliwość zgłaszania każdego incydentu służbom. Jest ona dostępna bezpłatnie w kilku wersjach językowych w sklepie Google Play oraz App Store.
Głównym zadaniem aplikacji Safe Stay jest poprawa bezpieczeństwa osób poszukujących transportu oraz wsparcie ich pobytu na terenie Polski, w tym przede wszystkim dla mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną. Aplikacja umożliwia szybką rejestrację użytkownika, kierowcy, pojazdu oraz punktów docelowych trasy, a następnie, dzięki lokalizacji GPS, jej śledzenie w czasie rzeczywistym. W każdym momencie użytkownik może uruchomić przycisk alarmowy, a wówczas pracownik call center kontaktuje się z pasażerem. W razie braku odpowiedzi od użytkownika sygnał alarmowy jest przekazywany policji. Za pośrednictwem aplikacji oraz całodobowej, wielojęzycznej infolinii użytkownicy mają możliwość zgłaszania incydentów, opisywania niebezpiecznych lub nagannych sytuacji, ale też potwierdzania bezpiecznego zakończenia podróży. Aplikacja Safe Stay została również wyposażona w informator zawierający numery telefonów do organizacji, gdzie użytkownicy mogą uzyskać pomoc i porady dotyczące pobytu w Polsce, np. legalizacji pobytu, wsparcia doradcy zawodowego i pomocy w procesie zatrudnienia, konsultacji prawnych w sprawie legalizacji pobytu oraz ochrony międzynarodowej, wsparcia psychologicznego czy nauki języka polskiego.
Inicjatorem i pomysłodawcą Safe Stay jest Krzysztof Caruk, a jej wykonawcą pracownicy Billennium. Na potrzeby aplikacji firma ta dostarczyła też niezbędną technologię. W projekcie wzięły udział również kancelaria WKB Lawyers, VIA VOX Group, EmailLabs, a także członkowie Studenckiego Koła Naukowego Biznesu ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Operatorem aplikacji została Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju, która zapewnia również wsparcie instytucjonalne dla uchodźców.
Safe Stay to ważna inicjatywa na rzecz pomocy uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie. To najczęściej kobiety z dziećmi, zagubione i przerażone, często bez znajomości języka angielskiego, ani nieposiadające krewnych czy znajomych w Polsce. W mediach i portalach społecznościowych pojawiają się historie oszustw, których są ofiarami. Stworzona przez nas aplikacja jest odpowiedzią na realne problemy, czyli zabezpieczenie przejazdu czy niezbędne wsparcie w trakcie pobytu w naszym kraju. W projekcie wzięło udział ponad 25 osób z Billennium, całkowicie pro-bono i często po godzinach pracy, a także studenci, wolontariusze i inne firmy czy organizacje wspierające stworzenie aplikacji na różnych płaszczyznach – powiedział Tomasz Kot, Competence Center Manager Mobile Solutions Unit w Billennium, jeden z współtwórców aplikacji.
Aplikacja jest dostępna za darmo w sklepie Google Play oraz App Store. Więcej informacji o aplikacji można znaleźć pod adresem: https://safe-stay.pl/.

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.