Rolnictwo regeneratywne – przyszłość w branży piwowarskiej
Rolnictwo regeneratywne, to coś więcej niż chwilowy trend – to przyszłość działalności w branży spożywczej i odpowiedź na globalne wyzwania środowiskowe. Staje się ono kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju np. w branży piwowarskiej. W ramach programu „Together Towards ZERO and Beyond” Grupa Carlsberg zobowiązała się, że do 2040 roku 100% surowców wykorzystywanych do warzenia piwa będzie pochodziło z rolnictwa regeneratywnego.
Praktyki rolnictwa regeneratywnego, nie tylko minimalizują negatywny wpływ na środowisko, ale przede wszystkim regenerują i poprawiają stan ekosystemów. W praktyce przyczyniają się do odbudowy i poprawy „zdrowia” gleby, co jest kluczowe dla utrzymania wysokiej jakości surowców rolnych. Zdrowa gleba ma lepszą zdolność wchłaniania i zatrzymywania wody oraz składników odżywczych, co zwiększa odporność upraw na zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska pogodowe, jak długie okresy suszy czy gwałtowne i obfite opady.
Ponadto, rolnictwo regeneratywne wspiera bioróżnorodność, która jest niezbędna dla zrównoważonych ekosystemów. Zwiększenie różnorodności gatunków roślin i zwierząt na polach uprawnych poprawia naturalne procesy zapylania, kontrolę szkodników i obiegu składników odżywczych. To z kolei w dłuższej perspektywie przekłada się na większą stabilność i produktywność rolnictwa.
W Polsce jedynie 0,5% areału uprawiane jest z zastosowaniem praktyk rolnictwa regeneratywnego. Żeby zachęcić rolników do zmian w systemie uprawy jęczmienia, żeby pokazać, że poszukujemy takich surowców, uwarzyliśmy piwo „Grunt to ziemia”, które było w 100% na słodzie z jęczmienia uprawianego zgodnie z praktykami stosowanymi w procesie przejścia do rolnictwa regeneratywnego.
Jako jeden z liderów branży piwowarskiej, jesteśmy zdeterminowani, aby wspierać transformację upraw rolnych, promując rolnictwo regeneratywne, które jest nie tylko odpowiedzią na współczesne wyzwania, ale również kluczem do zrównoważonej przyszłości branż spożywczych opartych o rolne uprawy.
Ekspercki komentarz Agaty Koppy, Director ESG & Corporate Affairs, Carlsberg Polska
Aby dowiedzieć się więcej o działaniach Carlsberg Polska na rzecz zrównoważonego rozwoju, zachęcamy do odwiedzenia strony: www.carlsbergpolska.pl/zrownowazony-rozwoj/zrownowazony-rozwoj/raport-2023/, gdzie znajduje się pełen Raport ESG za 2023 rok.
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.