Rodzinne Podolany coraz większe
Trwa rozbudowa inwestycji Rodzinne Podolany. Przy ulicy Heleny Rzepeckiej w Poznaniu powstają kolejne domy w zabudowie szeregowej. Jeszcze w tym roku nowym mieszkańcom zostaną przekazane 24 lokale o powierzchniach 76, 79 i 99 mkw. Jednocześnie trwa sprzedaż kolejnego etapu.
Rodzinne Podolany to osiedle złożone z dwupoziomowych mieszkań i domów w zabudowie szeregowej. W ramach całej inwestycji powstanie finalnie 9 szeregów. O popularności projektu decyduje m.in. jego lokalizacja. Rzadko bowiem się zdarza, aby prawie w centrum dużej metropolii powstawały domy w zabudowie szeregowej. Zazwyczaj prym wiodą budynki wielorodzinne. Inwestycja zadebiutowała w 2019 roku i od tego czasu deweloper Sky Investments wybudował już 5 szeregów, łącznie 47 lokali. Obecnie w budowie jest z szereg C i F, w ramach którego powstanie 8 lokali o powierzchni 99 m kw. z ogrodami oraz 16 lokali o powierzchniach 76 lub 79 m kw. z przynależnym tarasem o metrażu aż do 20 mkw. – Szeregi C i F to już zaawansowany stan budowy. Obecnie trwają prace związane z elewacją. Oba szeregi będą w pełni gotowe jeszcze w tym roku, w IV kwartale. – mówi Katarzyna Piwczyńska, z biura sprzedaży Sky Investments. Niedawno ruszyła sprzedaż kolejnego etapu. Tym razem, w ramach szeregu H i I powstanie 28 lokali o powierzchniach jak we wcześniejszych etapach, czyli 76 i 79 m kw. Projekty zakładają podział takiego dwupoziomowego mieszkania na strefę dzienną i nocną. Salon, kuchnia, toaleta i pomieszczenie gospodarcze stworzą parter, natomiast piętro to trzy pokoje i łazienka. Ponadto mieszkania będą posiadać na dachu przestronny taras o powierzchni do 20 m kw. oraz poddasze nieużytkowe (około 11 mkw.) oraz teren zielony przed wejściem. Każdy lokal będzie znajdował się na działce o powierzchni od około 133 do 330 mkw., w zależności od wybranego wariantu. Po kilku tygodniach od rozpoczęcia sprzedaży zostało 12 z 28 lokali, a wszystkie będą gotowe do zamieszkania w I kwartale 2023 roku. Co ważne, na terenie osiedla deweloper zaplanował także miejsca postojowe, skwer oraz plac zabaw. Możliwy jest także wybór pakietów dodatkowych.
Rodzinne Podolany powstają przy ulicy Heleny Rzepeckiej, na poznańskich Podolanach. To spokojna, urokliwa okolica w północno-zachodniej części miasta, znajdująca się między zielonym Strzeszynem a ścisłym centrum. Rozwinięta infrastruktura zapewni wygodę oraz komfort codziennego życia.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.