QNAP prezentuje NAS-a w chmurze
QNAP® Systems, Inc. zaprezentował szereg nowości, które powinny szczególnie zainteresować użytkowników, którzy przynajmniej część swojej prywatnej lub firmowej infrastruktury budują w oparciu o rozwiązania chmurowe. Firma przedstawiła m.in. QuTScloud, czyli programowe rozwiązanie NAS działające w chmurze, a także narzędzie Boxafe (do tworzenia kopii zapasowych dla Google™ G Suite i Microsoft 365®) oraz rozwiązanie QuWAN SD-WAN (zapewniające sieć VPN Auto Mesh, funkcję szyfrowania IPsec i zarządzanie w chmurze).
QuTScloud – czyli NAS w chmurze
QuTScloud to programowy NAS w chmurze, umożliwiający wdrażanie QTS (systemu operacyjnego QNAP dla serwerów NAS) w środowisku chmurowym i rozliczanie w oparciu o subskrypcyjny model licencji.
Organizacje, które przechowują większość swoich danych w chmurze, i którym brakuje dobrego systemu zarządzania do wykorzystywania swoich cyfrowych zasobów, mogą wybierać spośród dostawców usług w chmurze takich jak AWS®, Microsoft® Azure, Alibaba Cloud® czy DigitalOcean®, a później utworzyć wirtualną instancję systemu QTS, która posłuży do wdrożenia chmury QuTScloud. Dzięki wspieraniu zaawansowanego zarządzania plikami i współpracy, która nie jest dostępna na większości platform w chmurze, NAS oparty o chmurę to świetne rozwiązanie, które nie tylko optymalizuje zużycie danych przechowywanych w chmurze, ale również pozwala użytkownikom czerpać korzyści z usług plików i bogatej funkcjonalności rozwiązania NAS. Wśród dodatkowych zalet rozwiązania QuTScloud warto wyróżnić tryb chmury hybrydowej, skalowalność systemu i jego opłacalność.
Chmura QuTScloud jest wyposażona w App Center z wieloma darmowymi aplikacjami i kilkunastoma płatnymi aplikacjami, stanowiącymi wartość dodaną, które pozwolą zwiększyć funkcjonalność rozwiązania QuTScloud i dodać do niego nowe funkcje. Najważniejsze funkcje to między innymi wsparcie dla protokołów CIFS/SMB, NFS, AFP i iSCSI, integracja z Windows AD i protokołem LDAP, możliwość szybkiego wykonywania migawek i wersjonowania kopii zapasowej, możliwość przesyłania danych do/z chmury na kilka sposobów (via QNAP HBS, HybridMount lub VJBOD Cloud), czy kompleksowa wyszukiwarka Qsirch, umożliwiająca błyskawiczne znajdowanie plików firmowych.
QuTScloud jest oparty o licencjonowanie w modelu subskrypcyjnym, z możliwością wykupu licencji co miesiąc lub co rok. Więcej informacji: https://www.qnap.com/solution/qutscloud/pl-pl/
Boxafe oraz QuWAN SD-WAN – bezpieczeństwo i elastyczność
Spośród nowości QNAP warto również wymienić Boxsafe, czyli wszechstronne narzędzie do tworzenia kopii zapasowych wiadomości e-mail, dysków w chmurze, kontaktów i kalendarzy w oprogramowaniu Google™ G Suite i Microsoft 365® na lokalnym serwerze NAS. Decydując się na korzystanie z niego, klienci mogą cieszyć się wszechstronnością oprogramowania dostarczanego w modelu chmurowym… jednocześnie mając gwarancję, że ich kluczowe dane są backupowane lokalnie. Więcej informacji o Boxsafe: https://www.qnap.com/solution/boxafe/pl-pl/
SD-WAN to z kolei rozwiązanie QNAP zapewniające użytkownikom sieć VPN Auto Mesh, funkcję szyfrowania IPsec i zarządzanie w chmurze. To kompatybilne z szeroką gamą produktów narzędzie umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom tworzenie niezawodnej sieci po przystępnej cenie oraz ułatwia przeprowadzanie cyfrowej transformacji, a także rozbudowę na wiele lokalizacji i pracę zdalną. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne teraz, w erze pracy zdalnej - software’owo definiowana sieć WAN (SD-WAN) nie tylko zwiększa wydajność wdrażania IT i zarządzania w celu rozbudowy w wielu lokalizacjach, ale także zapewnia niezawodną infrastrukturę umożliwiającą cyfrową transformację i pracę zdalną. Więcej informacji o QuWAN: https://www.qnap.com/solution/quwan-sd-wan/pl-pl/

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.