Komunikaty PR

Przyszłość pracy hybrydowej – bezpieczeństwo to podstawa

2023-05-25  |  15:00
Biuro prasowe

Zapewnienie firmie odpowiedniego poziomu ochrony cybernetycznej stało się obecnie o wiele trudniejsze (m.in. z powodu zacierania sią granic między światem rzeczywistym a wirtualnym). Rozwiązanie tego problemu wymaga odpowiedniego zabezpieczenia komputerów czy drukarek, które często są pierwszymi celami większości ataków hackerskich. Przedsiębiorstwa potrzebują także nowych strategii ds. cyberbezpieczeństwa, aby móc zapobiegać, odpowiednio wcześnie wykrywać i powstrzymywać zagrożenia.

Autor: Andrzej Sowiński, Dyrektor Zarządzający HP Inc Polska

Jak wypełnić luki w zabezpieczeniach w erze hybrydowej?

Według nowych danych raportu na temat bezpieczeństwa hybrydowego HP Wolf Security, 84%[i] ekspertów ds. bezpieczeństwa na całym świecie, działających w hybrydowym modelu pracy, dostrzega w „punktach końcowych” – centrum świata pracownika hybrydowego – luki bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, czy jest to laptop, tablet, komputer PC czy smartfon – lub powiązane z nimi urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki – urządzenia te mogą być atrakcyjnym „punktem wejścia”.

Punkty te są preferowanymi celami ataku ponieważ praca hybrydowa zwiększa skalę problemu: urządzenia do wykonywania obowiązków nie są chronione przez samą obecność w budynku firmy. Urządzenia i maszyny pracowników zdalnych mogą nie być odpowiednio zabezpieczone i aktualizowane pod kątem poszczególnych podatności. Problem mogą stanowić również sieci lokalne, które – źle skonfigurowane – mogą stanowić zagrożenie.

Poziom ryzyka podnosi również fakt, że pracownicy przebywają w bardziej relaksującym, domowym środowisku, z utrudnionym dostępem do koleżanek czy kolegów, z którymi mogliby się skonsultować. W efekcie są bardziej podatni na kliknięcie ryzykownego linku lub otwarcie załącznika zawierającego złośliwe oprogramowanie.

Jak twierdzi 66%1 ekspertów IT i liderów ds. bezpieczeństwa, największą słabością cyberbezpieczeństwa w ich organizacji jest zwiększone prawdopodobieństwo narażenia pracowników hybrydowych na naruszenia.

Jako główne zagrożenia wymieniany jest phishing, ransomware i ataki przez niezabezpieczone sieci domowe. A przecież pracownicy nie tylko pracują z domu, ale również z kawiarni, lotnisk, a czasami nawet zza granicy, prowadząc tryb życia tzw. cyfrowego nomada.

Dobrą wiadomością jest to, że zabezpieczenie pracy hybrydowej wydaje się priorytetem inwestycyjnym większości organizacji. 82%1 ekspertów ds. bezpieczeństwa specjalnie zwiększyło budżety na ten cel. Istotne jest jednak, aby takie pieniądze zostały przeznaczone na odpowiednie, dopasowane narzędzia, z naciskiem na punkty końcowe, które powinny być w centrum każdej strategii bezpieczeństwa opracowywanej na potrzeby pracy hybrydowej.

Igła w hybrydowym stogu siana

Kolejnym priorytetem dla zespołów IT i bezpieczeństwa jest lepsze zdalne zarządzanie urządzeniami. Technologie chmurowe pomogły zmniejszyć obciążenie pracą, ale nie są w 100% skuteczne.

Dokładnie 70%1 ekspertów ds. bezpieczeństwa twierdzi, że hybrydowy tryb wykonywania obowiązków zwiększa ryzyko zgubienia lub kradzieży urządzeń.

Ale co się dzieje, gdy zdalne maszyny są wyłączone lub w trybie offline? Znalezienie lub zabezpieczenie danych na tych urządzeniach może być niemożliwe, co stanowi istotne ryzyko, jeśli zawierają one informacje umożliwiające identyfikację osób, własność intelektualną lub tajemnice handlowe.

Nowy sposób na współpracę

Co mogą zrobić menedżerowie IT, aby zaadresować te obawy? Pierwszym krokiem jest znalezienie nowego sposobu łączenia się ze zdalnymi komputerami za pośrednictwem sieci komórkowych. Dzięki temu urządzeniami można zarządzać nawet wtedy, gdy są wyłączone lub w trybie offline. Co najważniejsze, taka funkcjonalność może być wykorzystana do łączenia się z zagubionymi lub skradzionymi maszynami, a następnie ich blokowania i wymazywania zawartości. To nie tylko zmniejszy ryzyko wycieku i naruszenia danych, ale może obniżyć koszty funkcjonowania działu IT poprzez redukcję potrzeb naprawy lub wymiany komputera. Bardziej odporne i bezpieczne połączenie ze zdalnymi komputerami ograniczy również czas i wysiłek poświęcone na rozwiązywanie problemów związanych z obsługą techniczną. Zespoły mogą dokładnie raportować, gdzie i kiedy urządzenia zaginęły oraz ile czasu zajęło ich zablokowanie lub wymazanie zawartości. Firma HP wypracowała rozwiązanie, które może pomagać w takich sytuacjach, a jej nowa usługa HP Wolf Connect umożliwia teraz informatykom zarządzanie urządzeniami nawet wtedy, gdy są wyłączone lub w trybie offline.

Takie działania powinny być standardową częścią nowego podejścia do bezpieczeństwa hybrydowego miejsca pracy, które uwzględnia zagrożenia i wyzwania związane z bardziej elastycznym trybem wykonywania obowiązków. Około 80%1 organizacji twierdzi, że wdrożyło już różne narzędzia i polityki w celu ochrony pracowników pracujących w trybie hybrydowym. Kluczowe jest jednak to, że tego typu implementacje wymagają odejścia od starego sposobu myślenia skoncentrowanego na przebywaniu w granicach fizycznej sieci firmowej. Punkt końcowy musi stać się centralnym punktem strategii zabezpieczeń wdrażanej w erze hybrydowej.

Dzięki usprawnieniu zdalnego zarządzania i wprowadzeniu zabezpieczeń wymuszanych przez sprzęt, możliwe jest uwolnienie efektywności użytkowników bez narażania się na dodatkowe ryzyko cybernetyczne.

[i] Na podstawie badania HP przeprowadzonego wśród ponad 1 492 liderów IT i bezpieczeństwa w organizacjach hybrydowych na 5 rynkach (USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy i Japonia) w okresie lipiec-sierpień 2022 r.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Nowa technologia SentiOne przyspiesza tworzenie botów z 3 dni do 3 godzin Biuro prasowe
2023-05-29 | 13:20

Nowa technologia SentiOne przyspiesza tworzenie botów z 3 dni do 3 godzin

Polski SentiOne uruchamia zapowiadaną na początku roku polską odpowiedź na ChatGPT - generatywną sztuczną inteligencję, która wypowiada się w naturalny, swobodny sposób, jest
Technologie SAS zainwestuje miliard dolarów w rozwiązania branżowe napędzane AI
2023-05-25 | 11:40

SAS zainwestuje miliard dolarów w rozwiązania branżowe napędzane AI

  Przedsiębiorstwa stoją w obliczu wielu wyzwań, takich jak zagrożenie recesją gospodarczą, zakłócone łańcuchy dostaw, niedobory siły roboczej czy zmiany regulacyjne
Technologie Platforma analityczna SAS Viya jest zoptymalizowana w porównaniu do konkurencji
2023-05-25 | 11:35

Platforma analityczna SAS Viya jest zoptymalizowana w porównaniu do konkurencji

Prędkość/Wydajność:   Viya jest średnio 30 razy szybsza niż reszta testowanych rozwiązań AI/ML ocenianych we wszystkich scenariuszach testowych. Viya jest średnio 49 razy

Transmisje online

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Sztuczna inteligencja i cleantech w centrum zainteresowania funduszy VC. Polskie start-upy nieźle sobie radzą w obu tych branżach

– Sztuczna inteligencja i cleantech to w tej chwili dwie kluczowe branże, które są w centrum zainteresowania funduszy venture capital i do nich będą płynąć w nadchodzącym czasie największe środki – ocenia prezes zarządu Orlen VC Marek Garniewski. Statystyki pokazują, że rodzime start-upy dobrze sobie radzą w obu tych branżach. Polska jest już w tej chwili uważana za „zielony” hub technologiczny Europy Środkowo-Wschodniej. Na polskim rynku działa około setki spółek, których działalność jest bezpośrednio związana z SI i które mogą skorzystać na fali popularności tej technologii.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Nauka

Ciężka choroba lub operacja podwyższają wiek biologiczny. Po okresie regeneracji możliwe jest jednak ponowne „odmłodzenie”

Wiek biologiczny nie ma charakteru linearnego – wykazali naukowcy badający zjawisko starzenia się na modelach mysich. Również dane medyczne dotyczące ludzi pozwalają zaobserwować, że w stanach silnego stresu fizjologicznego wiek biologiczny gwałtownie rośnie, a potem – po okresie regeneracji – może się cofnąć. Potwierdzenie tych zależności to punkt wyjścia w kierunku badań nad lekami i postępowaniem żywieniowym, które pozwoliłyby zatrzymywać lub cofać proces starzenia się komórek. Dziś jedynym udokumentowanym sposobem na obniżanie wieku biologicznego jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

Infrastruktura

PGE zapowiada większe inwestycje w OZE i dystrybucję. W pierwszym kwartale przeznaczyła na nie prawie cały osiągnięty zysk

– Osiągnęliśmy w pierwszym kwartale br. dobre wyniki finansowe, aczkolwiek nie są one wystarczające dla naszych potrzeb, ponieważ jesteśmy w trakcie ogromnego procesu inwestycyjnego – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Jak wskazuje, spółka jest m.in. największym inwestorem offshore na Bałtyku, uczestniczy w projekcie jądrowym i realizuje szeroko zakrojone inwestycje w OZE i magazyny energii. Jednocześnie w tym roku przeznaczy w sumie ok. 10 mld zł na finansowanie rządowej Tarczy Solidarnościowej, która ma ochronić wrażliwych odbiorców przed skutkami kryzysu energetycznego.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.