Przestrzeń przyjazna dla każdego
Niemal połowa Polaków posiada zwierzęta domowe, a w większości są to rzecz jasna psy i koty. Każde z nich ma naturalną potrzebę ruchu, co wpływa na lepsze samopoczucie i zdrowie, nie tylko zwierzęcia, ale też właściciela, który jest dzięki temu bardziej aktywny. Czworonóg to pełnoprawny członek rodziny, warto więc zadbać o zamieszkanie blisko terenów zielonych, a najlepiej z własnym ogrodem.
Z ankiety przeprowadzonej przez TNS Polska w 2014 roku, wiemy, że 48 procent z nas posiada w domu pupila. Wśród ulubieńców zdecydowanie wygrywają psy, stanowiące aż 83 procent wszystkich zwierząt w domu. Co oczywiste, posiadają naturalną potrzebę ruchu. Przestrzeń jest potrzebna do codziennego funkcjonowania – pozwala na aktywny wypoczynek zwierzęcia i jego właściciela, spacer oraz obcowanie z przyrodą, co działa na każdego antystresowo. - Każdy pies, bez względu na rasę, potrzebuje minimum godzinnego spaceru każdego dnia. Ponadto konieczne są też dodatkowe wyjścia na dwór, by czworonóg mógł załatwić potrzeby fizjologiczne. Dla zwierząt ważna jest przestrzeń, w której są aktywne, co jednocześnie przekłada się na ich kondycję oraz zdrowie, a chcemy, by nasi pupile byli z nami jak najdłużej – tłumaczy Dariusz Szelest, dyplomowany zoopsycholog oraz specjalista od relacji człowiek - zwierzę towarzyszące.
Dla osób poszukujących swojego miejsca do zamieszkania, i jednocześnie zakochanych w swoich czworonogach, ważne jest wyszukanie oferty, która odpowie na takie oczekiwania. Może to zapewnić dom z ogrodem lub mieszkanie w niewielkiej zabudowie wielorodzinnej, w otoczeniu przestronnych terenów zielonych. Rzecz jasna pamiętają o tym firmy budujące nowe osiedla – przestrzeń osiedlowa powinna być przyjazna dla każdego.
- Rynek mieszkaniowy w Poznaniu jest jednym z sześciu największych w kraju. Swoją idealną przestrzeń do życia znajdą tutaj osoby czy rodziny doceniające miejski komfort i wygodę, ponieważ nowych inwestycji w granicach miasta stale przybywa. Wyraźne jest też zainteresowanie projektami na przedmieściach, gdzie polepszyła się infrastruktura i dostęp do komunikacji miejskiej. Takie zróżnicowanie oferty to atut naszego regionu i korzyść dla klienta - mówił Marcin Roś, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
O tym, że zielony, przestronny ogród pozwala na zaaranżowanie miejsca dla każdego, doskonale wiedzą właściciele domów jednorodzinnych. Tego typu zabudowa daje większe możliwości ze względu na większy rozmiar działki, na której stoi dom. – Właśnie zakończyliśmy sprzedaż VI etapu osiedla Zielone Rabowice II. W tej części inwestycji powstanie 28 lokali bliźniaczych, położonych na osobnych działkach, o powierzchni nawet 588 m kw. To daje duży komfort w aranżacji, z myślą o czworonogach. Także w kolejnych naszych inwestycjach planujemy dodatkowe rozwiązania. Na osiedlu Młode Gwiazdowo, dla osób aktywnych i zmotoryzowanych mamy dodatkowe rozwiązanie: od strony ogrodu przygotujemy wewnętrzny układ komunikacyjny i osobne wejście – zaznacza Hanna Brygier, specjalista ds. marketingu i PR Greenbud Development.
- Obrzeże Poznania to dogodne miejsca do mieszkania wspólnie z czworonożnym przyjacielem. Szczególnie na osiedlu Rodzinny Zakątek widzimy spacerowiczów z psami. Położenie nad Jeziorem Bnińskim, wśród lasów i malowniczych pól Wielkopolski daje nieograniczone możliwości korzystania z bliskości natury, jak i świeżego powietrza. A dodatkowym atutem jest ogród przynależny do każdego domu. Nasi klienci nie zamieniliby go na mniejszy taras bądź balkon - mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
Dobrze zaprojektowany budynek wielorodzinny także może spełniać wymienione wcześniej funkcje. Czasy się zmieniają. Kiedyś myśląc o mieszkaniu, mieliśmy przed oczyma wieżowiec z niewielkim, jednym balkonem. Dziś deweloperzy mają coraz więcej do zaoferowania, niż miniona epoka – rynek jest chłonny, ale też bardzo konkurencyjny. Do lokalu mieszkalnego może przynależeć ogród albo rozległy taras. - Sprostanie oczekiwaniom klientów posiadających psa jest niełatwym zadaniem. Trzeba dążyć do zapewnienia odpowiednich warunków mieszkalnych, które pozwolą na wygodne życie wraz z czworonogiem. Projektując Leśne Tarasy, trzykondygnacyjny budynek wielorodzinny, zadbaliśmy o przyjazną przestrzeń, m.in. w formie ogrodu przynależącego do mieszkań parterowych. Przygotowaliśmy przemyślany projekt, dzięki czemu bezpośredni dostęp do ogrodu będzie możliwy z niezależnych od siebie pomieszczeń, np. salonu i sypialni. Dużym atutem jest również lokalizacja. Bliskość okolicznego lasu pozwoli przyszłym mieszkańcom i ich pupilom na kontakt z przyrodą podczas spacerów na świeżym powietrzu. Połączenie wymienionych aspektów umożliwi dogodne mieszkanie wszystkich członków rodziny, w tym czworonoga, w obrębie naszej inwestycji i swojego prywatnego M. - informuje Krzysztof Fludra, prezes firmy Fludra Development.
Z myślą o czworonogach w granicach miasta
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie dotyczące spełnienia oczekiwań mieszkańców oraz ich czworonoga, odwiedziliśmy inwestycje zlokalizowane w obrębie Poznania.
- Mieszkanie z psem w dużym mieście nie musi znacząco różnić się od funkcjonowania poza jego granicami, jednakże wszystko zależy od obszaru, który wybierzemy. Na poznańskich Podolanach, czyli miejscu naszej inwestycji Rodzinne Podolany nie brakuje ścieżek rowerowych i spacerowych, które są częścią codzienności naszych mieszkańców. Warto podkreślić, że z Podolan jest bardzo blisko na Strzeszyn i nad Rusałkę, a o tym, jak popularne są to miejsca, wiedzą wszyscy poznaniacy. Bliskość lasów i okolicznych jezior umożliwia wszystkim członkom rodziny, licząc również pupila, wypoczynek na świeżym powietrzu oraz rekreację wśród przyrody. Pobyt poza domem gwarantują także ogrody, które ułatwiają wspólne życie z czworonożnym lokatorem - informuje Katarzyna Piwczyńska z firmy Sky Investments.
W zachodniej części Poznania, przy ulicy Golęczewskiej, powstaje Osiedle Przy Jeziorach. Aktualnie firma More Place rozpoczęła sprzedaż domów w ramach III etapu. Powstanie 28 lokali bliźniaczych, każdy położony na działce, o powierzchni 446 - 507 m kw. Do wyboru klientów są dwa warianty powierzchni, tj.: 111,47 i 110,44 m kw. Każdy z lokali bliźniaczych zostanie wybudowany na dużej działce, co stanowi dodatkowy atut. – Osiedle domów bliźniaczych, w granicach Poznania to novum. Na rynku nie ma wielu takich propozycji, a mieszkając w mieście, najlepiej wybrać cichą i zieloną jego część, wraz z dostępem do jezior, zachęcającą do bezpośredniej styczności z przyrodą. Dla komfortu wszystkich członków rodziny, w obrębie przestrzeni mieszkalnej, ważne jest przestronne wnętrze lokalu z przynależącym do niego dużym ogrodem. To zagwarantuje miejsce dla każdego domownika i sprosta oczekiwaniom wygodnego wspólnego życia - mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.
Zdaniem Dariusza Szelesta, dyplomowanego zoopsychologa, przestrzeń, jaką ma do dyspozycji nasz pupil, ma znaczenie, ale to nie jedyny czynnik, który wpływa na jego zadowolenie i dobrą formę. – Skłaniam się ku temu, by przede wszystkim zwracać uwagę na to, ile czasu poświęcamy zwierzęciu każdego dnia. To pełnoprawny członek rodziny i tak samo, jak my, potrzebuje uwagi, aktywności, świeżego powietrza, i to nie tylko od święta. To, w jakiej zabudowie mieszkamy może mieć znaczenie, ale liczy się bliskość tras spacerowych i terenów zielonych, byśmy wygodnie i przede wszystkim chętnie z czworonogiem – podsumowuje zoopsycholog Dariusz Szelest.
EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.