Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem.
Pompy ciepła możemy podzielić na dwa typy – powietrzne lub gruntowe. Jak sama nazwa wskazuje, jedna „pobiera” ciepło z powietrza, druga zaś z wykopu lub wykopów wykonanych w gruncie. Ponieważ powietrzna pompa ciepła jest dużo łatwiejsza w instalacji, nie ma takich obostrzeń jak pompa gruntowa, aby można było ją zastosować (powierzchnia działki, poziom wód gruntowych, etc.), a do tego jest dużo tańsza, to właśnie tego typu urządzenia są jednymi z najchętniej wybieranych przez inwestorów.
Pompa ciepła – efektywność zależna od pogody
Cytując klasyka, „sorry, taki mamy klimat”, że czasem temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza. Dla użytkowników powietrznych pomp ciepła istnieją jednak alternatywy.
Wymiennik ciepła (wyglądający jak chłodnica) zamarza, bo posiada on temperaturę o ok. 7 stopni Celsjusza niższą niż powietrze. Jest to normalne zjawisko wynikające z tego, że podczas pobierania ciepła na wymienniku wykrapla się woda. Dzieje się tak tylko w określonych warunkach, najczęściej w wilgotne dni przy temperaturze bliskiej 0˚C. Urządzenia te dobrze sobie z tym radzą poprzez wykonywanie funkcji odmrażania, jednak kosztuje to nieco energii. Z kolei przy dużym mrozie problem zamarzania maleje - w powietrzu jest mniej wilgoci, jest zazwyczaj suchsze. Jednak sprawność urządzenia również wtedy maleje ze względu na zbyt niską temperaturę powietrza/otoczenia, które jest źródłem ciepła i wtedy włączają się grzałki zasilane energią elektryczną - tłumaczy Krzysztof Woźniak – specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.
Aby zapewnić odpowiednią ilość ciepła w instalacji, pompy wyposażone są w mocne grzałki elektryczne, które uzupełniają moc pompy tylko w bardzo mroźne dni, ale jest to dodatkowy, zauważalny koszt. Można oczywiście zasilać pompę ciepła instalacją fotowoltaiczną, uzupełnioną, np. o magazyn energii, jednak niesie to za sobą kolejne, dość duże inwestycje. Ponadto zimą i tak mają wątpliwą skuteczność.
Dlatego pompa ciepła tworzy znakomity tandem z kominkiem, którym dogrzewamy pomieszczenia w wilgotne i mroźne dni. Jest to niemal idealna instalacja grzewcza, która umożliwia uniknięcie wysokich rachunków za prąd do zasilania pompy ciepła – dodaje Krzysztof Woźniak.
Do wspomagania pomp ciepła idealnie nadają się miejscowe ogrzewacze pomieszczeń – kominki i piece, które mogą być wyposażone w płaszcz wodny. Dodatkowo są one niezależne od zasilania elektrycznego i mogą działać nawet w czasie zaniku prądu.
Kominki zapewniają bezpieczeństwo energetyczne, są zasilane odnawialnym źródłem energii - drewnem kawałkowym, które jest odnawialnym i najtańszym źródłem energii. które wpisuje się w gospodarkę o obiegu zamkniętym i neutralności klimatycznej.Współcześnie budowane domy posiadają ogrzewanie w większości płaszczyznowe, głównie podłogowe, czasami ścienne. Coraz rzadziej konwekcyjne (grzejnikowe). Oszczędności w ogrzewaniu domów polegają nie tylko na ograniczeniu strat ciepła budynków, czy też doborze oszczędnego źródła ciepła ale przede wszystkim na inteligentnym zarządzaniu systemem (sterowaniu ogrzewaniem). I tutaj mamy do czynienia z ogromnym rozwojem branży sterowników pokojowych, czy też głowic nagrzejnikowych, które w ramach potrzeb danego pomieszczenia uruchamiają dany obieg lub go wyłączają jeżeli dane pomieszczenie z jakichś innych powodów (źródeł) będzie miało zagwarantowaną żądaną temperaturę. Każdy kilowat energii pozyskanej z drewna zmniejszy również o kilowat pobór energii z innego źródła, np. pompy ciepła. Należy zaznaczyć, że notujemy ogromny wzrost zainstalowanych central rekuperacyjnych, które oprócz dbałości o jakość powietrza, którym oddychamy, stały się przy okazji elementem rozrzutu ciepła w budynku. Trudno tu nie mówić o współpracy pieca czy kominka z rekuperacją – zauważa Konrad Kućmierz, ekspert kampanii Drewno Pozytywna Energia.
Energia elektryczna jest oczywiście niezbędna do obsługi wspomnianych sterowników. Efektem działania systemu złożonego ze wspomnianych elementów, jest nie tylko stabilna temperatura w pomieszczeniach i dostępność wody użytkowej, ale przede wszystkim maksymalne ograniczenie wysokości rachunków za prąd. Na rynku dostępne są też rozwiązania, w których w przypadku zaniku energii z sieci sterownik otwiera przepływ powietrza, co pozwala dalej korzystać z urządzenia i cieszyć się ciepłem, ale klasycznie – w trybie sterowania manualnego.
Kominek opalany drewnem, pellet lub inne – decyzja należy do Ciebie
Oczywiście wybór kominka opalanego drewnem, który ma stanowić wsparcie dla pompy ciepła lub innego podstawowego źródła ciepła w budynkach mieszkalnych, należy do nas. Na rynku każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Kocioł na pellet może być wyposażony w zasobnik, który wystarczy na kilkanaście godzin pracy urządzenia. Z drugiej jednak strony, jeden worek pelletu waży 15 kg – trzeba mieć to na uwadze.
Kominek opalany drewnem, nie dość, że stanowi element wystroju wnętrza i tworzy „klimat” w długie, zimowe wieczory, to nie wymaga ładowania na raz kilkudziesięciu kilogramów drewna. Możemy również wybrać urządzenie o większej bezwładności i masie - kominek lub piec akumulacyjny.
Są to urządzenia bardziej skomplikowane i a ich projektowanie i budowa wymaga większej wiedzy i doświadczenia. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest długi czas oddawania energii poprzez promieniowanie liniowe, najbardziej naturalne dla organizmów żywych i otoczenia. W obecnych czasach tego typu urządzenia cechuje świetna współpraca z pokojowymi regulatorami ciepła, które w poszczególnych strefach (pomieszczeniach) wychwytują dodatkowe ciepło wyemitowane z pieca, zmniejszającym tym samym zużycie energii wytworzonej przez prąd dla pompy ciepła, czy przez ogrzewanie elektryczne, czy każde inne, np. gazowe. Drewno opałowe, pellet, zrębka to naturalne źródła energii odnawialnej, pozyskiwanej z minimalnym śladem węglowym. Drewno daje ciepło, energię dla przygotowania posiłków, ogień uwolniony z drewna jest dla człowieka hormonem szczęścia i zródłem endorfin. Ogień z drewna towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat i dzięki niemu świat jest w tym miejscu w jakim jest – przekonuje Konrad Kućmierz, ekspert Kampanii Drewno Pozytywna Energia.
Po podliczeniu, koszty sezonu grzewczego z powietrzną pompą ciepła i kominkiem w jednym domu mogą wypaść nadspodziewanie korzystnie. W jesienno-wiosenne dni o temperaturach wyższych niż 5 stopni Celsjusza pompa ciepła daje bezobsługowe i niezwykle tanie ciepło. Gdy robi się chłodniej, rozpalenie w kominku daje dodatkową, nadal tanią i odnawialną energię, która pozwala zaoszczędzić spore ilości prądu. Owszem, trzeba wtedy rozpalić ręcznie, ale zyskujemy natychmiastowe ciepło i niepowtarzalną w zimne dni atmosferę. Miłym zaskoczeniem jest podsumowanie finansowe, które pokazuje, że wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem lub piecem daje sezonowa oszczędność rzędu 25-45% -podsumowuje Krzysztof Woźniak.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.