Parkiet w Wieliczce zyskał drugie życie dzięki technologii UV
Blue Ocean Communication Experts
ul. Św. Michała 73
61-005 Poznań
kswoboda|niebieskiocean.pl| |kswoboda|niebieskiocean.pl
+48532363046
www.niebieskiocean.pl
Bardzo krótki czas na realizację projektu. Brak możliwości wyłączenia komór z użytkowania. Konieczność prowadzenia prac w nocy. Brzmi znajomo? To codzienność wielu ekip remontowych w obiektach użyteczności publicznej. A jeśli dołożymy do tego prace parkieciarskie na głębokości ponad 100 metrów, w jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce. W takich warunkach na pewno zadziała innowacyjny system renowacji parkietów w technologii UV PALLMANN - X LIGHT SYSTEM, który właśnie zastosowano w Kopalni Soli „Wieliczka”.
W 2019 roku Kopalnię Soli „Wieliczka” zwiedziło ponad 1,8 mln turystów. Pomieszczenia, w których były realizowane prace, położone ponad 100 m pod ziemią od lat zachwycają zwiedzających z Polski i zagranicy. Dębowy parkiet w komorze Wisła i podłoga z drzewa iglastego w komorze Drozdowice, znajdujące się na trasach wycieczek, po latach niezwykle intensywnego ruchu turystycznego, wymagały odnowienia.
Trudne warunki – jedno rozwiązanie
Kopalnia jest niezwykle popularna, trasy przemierzają tysiące osób dziennie, przyjeżdżają z całego świata. - Wpływa to również na podłogi. Nie wszystkie na trasach zwiedzania są z soli - te drewniane muszą być odnawiane. By dokonać renowacji, nie mogliśmy pozwolić sobie na wyłączenie komór Wisła i Drozdowice III z ruchu turystycznego. Wszelkie prace mogły się odbywać wyłącznie po zakończeniu ruchu, albowiem rano parkiet w 100% musiał być gotowy na przyjęcie zwiedzających. Bezwzględnym warunkiem była nietoksyczność i „bezzapachowość” całego procesu na każdym etapie realizacji. Prace należało wykonać przy spełnieniu przepisów bezpieczeństwa wynikających z Prawa Górniczego i Geologicznego - mówi Dariusz Stachura, zastępca Kierownika Działu Górniczego Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna. - Po opracowaniu technologii wykonania robót, w wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego, wybrano firmę WITAN Centrum Podłóg, która wykonała renowację i lakierowanie podłóg w obu komorach – dodaje. Firma WITAN Centrum Podłóg stanęła na wysokości zadania zarówno pod względem terminowym i jakościowym.
Biorąc pod uwagę konieczność wytrzymałości na intensywną eksploatację, gotowości do natychmiastowego obciążenia oraz aspekt związany z nietoksycznością związków zaproponowaliśmy i zastosowaliśmy, z resztą po raz pierwszy w Polsce, system renowacji parkietów w technologii UV firmy PALLMANN - X LIGHT SYSTEM – mówi Witold Ruszczyński, właściciel firmy WITAN Centrum Podłóg.
UV rewolucja w lakierowaniu
Palmann X Light to prawdziwy przełom w dziedzinie zabezpieczania podłóg drewnianych. System łączy technologię stosowaną w przemyśle i stomatologii. Składa się z lakierów podkładowych i nawierzchniowych utwardzanych promieniami UV przy użyciu samobieżnej maszyny. To rozwiązanie gwarantujące wytrzymałość lakieru, której nie da się osiągnąć tradycyjnymi metodami oraz możliwość natychmiastowego używania podłogi. Ponadto system spełnia najwyższy poziom braku toksyczności i emitowania szkodliwych substancji - W1/DD.
Dziś lakierujesz – dziś użytkujesz
Prace w komorach Wisła i Drozdowice polegały na szlifowaniu i szpachlowaniu istniejącego parkietu systemową szpachlą PALLMANN – PALL-X KITT. Następnie nanoszono lakier podkładowy PALLMANN – X LIGHT BASE 2K według technologii UV, który natychmiast utwardzano promieniami UV emitowanymi przez maszynęPALLMANN – X LIGHT MOBIL. Kolejno nanoszono dwie warstwy lakieru nawierzchniowego PALLMANN – X LIGHT COAT, każdą z nich utwardzając promieniami UV.
- Największym wyzwaniem związanym z renowacją parkietów w Kopalni Soli „Wieliczka” było prowadzenie robót parkieciarskich w ten sposób, aby nie powodować żadnego ograniczenia korzystania przez zwiedzających z pomieszczeń – mówi Witold Ruszczyński z firmy WITAN Centrum Podłóg. - Ekipa zjeżdżała do kopalni w momencie zamknięcia ruchu turystycznego i tuż przed jego wznowieniem - rano - kończyła prace, a parkiety były gotowe do użytku. Było to możliwie wyłącznie dzięki zastosowaniu systemu utwardzania lakieru, który nadawał mu natychmiastową twardość i zabezpieczał podłogi na długie lata, nawet biorąc pod uwagę częstotliwość ruchu w tych komorach – podkreśla wykonawca.

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.