Panasonic: urządzenie wspomagające oddychanie dla pacjentów z COVID-19
Urządzenie wspomagające oddychanie CPAP (Continuous Positive Airway Pressure – stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych) zostało zaprojektowane przez dr Rhysa Thomasa z Glangwili Hospital i Maurice'a Clarke z firmy inżynierskiej CR Clarke & Co. Zostało ono wstępnie zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych, podlegający pod Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, który jest odpowiedzialny za regulację wszystkich leków i urządzeń medycznych używanych w Wielkiej Brytanii. Obecnie trwają badania kliniczne z wykorzystaniem aparatu, a centrum produkcyjne Panasonic jest gotowe, aby w razie potrzeby wyprodukować 1000 dodatkowych jednostek.
Urządzenie CPAP zapewnia kontrolowany dopływ ciśnienia dodatniego, silnie dotlenionego powietrza pacjentom zakażonym koronawirusem. Pomaga w ten sposób podnieść poziom tlenu we krwi. Tego rodzaju wspomaganie oddychania może zmniejszyć liczbę pacjentów wymagających inwazyjnej wentylacji mechanicznej podczas leczenia na oddziale intensywnej terapii.
Nad powstaniem aparatu oddechowego czuwało ponad 400 pracowników firmy Panasonic, którzy zajęli się dopracowaniem projektu, zakupem części oraz produkcją. Zespół Mobile Solutions Business, który na co dzień produkuje wytrzymałe notebooki i tablety oraz dział Home Appliance stworzyli nową linię produkcyjną dla aparatu CPAP w zaledwie dwa dni, a prototypy zostały dostarczone w trzy tygodnie po otrzymaniu prośby o wsparcie od walijskiego rządu.
- Sami zgłosiliśmy się do rządu walijskiego z pytaniem, czy możemy wykorzystać nasze umiejętności i zasoby, aby pomóc w tych trudnych czasach i szybko otrzymaliśmy odpowiedź - mówi Robert Blowers, dyrektor działu Home Appliance w Panasonic. – Nasz zespół pracował w święta i weekendy, aby się udało. Wspaniale było patrzeć, jak ludzie z różnych działów połączyli siły, aby sprostać wyzwaniu. Jesteśmy gotowi na masową produkcję aparatów oddechowych, choć mamy nadzieję, że nie będą one potrzebne.
Pracownicy centrum produkcyjnego Panasonic byli również zaangażowani w szereg innych inicjatyw mających na celu pomoc społeczności w czasie kryzysu związanego z koronawirusem. Ich wsparcie objęło pomoc przy przeprowadzeniu testów oraz dokumentacji związanej z kompatybilnością elektromagnetyczną (EMC) nowego oksymetru opracowanego przez University of South Wales do pomiaru poziomu tlenu we krwi. Oprócz tego inżynierowie Panasonic za pomocą drukarek 3D wyprodukowali środki ochrony indywidualnej (PPE) dla pracowników brytyjskiej służby zdrowia. Firma przekazała również notebooki i tablety Panasonic TOUGHBOOK, aby pomóc odizolowanym pacjentom w komunikacji z krewnymi.
Trwa Black Week – zgarnij rabaty od marek ZTE i nubia
Nest Bank laureatem Global Retail Banking Innovation Awards za N!Asystenta
Magia Świąt z LAMAX: Kreatywne prezenty dla dzieci, które rozbudzą wyobraźnię!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.