Panasonic TOUGHBOOK w projekcie badawczym na Morzu Śródziemnym
Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS (ASI) to program monitorowania służący do oceny warunków życia populacji waleni w obszarze Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Program był realizowany już w latach 2018 i 2019, a obecnie wchodzi w fazę końcową, czyli podsumowania działań 20 państw i ponad 30 organizacji na rzecz ochrony przyrody.
Inicjatywa ACCOBAMS stanowi pierwsze tego rodzaju badanie w obszarze Morza Śródziemnego i Czarnego, i z tego względu wymagała znacznych wysiłków. W projekcie wzięło udział ponad 100 badaczy pracujących na morzu i w powietrzu. Wykorzystano 8 dedykowanych samolotów i 6 łodzi. W ciągu 4 miesięcy prac w terenie udało się zbadać większość obszaru Morza Śródziemnego i Morza Czarnego - ponad 92 000 km, poruszając się po torach wskazanych przez oprogramowanie statystyczne.
Dane były pobierane częściowo poprzez bezpośrednie obserwacje, a częściowo z wykorzystaniem specjalnych narzędzi. Ważnym wsparciem badaczy w czasie ich misji były wzmocnione notebooki Panasonic TOUGHBOOK. Pozwalały one na wykorzystanie dedykowanego oprogramowania, zapewniając jednocześnie długą żywotność baterii, maksymalną odporność na wstrząsy i niekorzystne warunki pogodowe.
Zespoły pracujące z samolotów przelatywały nad wybranymi obszarami na wysokości ok. 600 stóp (180 metrów), obserwując powierzchnię morza i starając się wychwycić pojedyncze zwierzęta lub ich grupy. Z łodzi zbierano dane poprzez obserwacje, a za pomocą specjalnych narzędzi wychwytywano dźwięki emitowane przez różne gatunki zwierząt morskich
W pracach wykorzystano model TOUGHBOOK 54 z klawiaturą odporną na zalanie i TOUGHBOOK 33 2-w-1. Ten drugi dzięki podwójnej baterii i odłączanej klawiaturze można wykorzystywać zarówno jako notebook, jak i tablet. Oba modele wyróżnia wzmocniona konstrukcja, odporna na działanie bardzo wysokich temperatur, zachlapanie wodą czy nieustanne promieniowanie słoneczne.
- Niezawodny sprzęt, na którym możemy polegać, jest dla nas kluczowy w realizacji projektu. Podczas prowadzenia badań opierających się na obserwacji w czasie rzeczywistym nie ma miejsca na problemy techniczne, które mogłyby spowodować uszkodzenie lub utratę zebranych danych i tym samym zniweczyć pracę z całego dnia - mówi Simone Panigada, koordynator naukowy Inicjatywy Badawczej ACCOBAMS.
- Urządzenia TOUGHBOOK zostały zaprojektowane specjalnie do pracy w trudnych warunkach. Stanowią zatem idealne narzędzie dla badaczy terenowych i jesteśmy dumni, że zostały wykorzystane w tak ambitnym projekcie - mówi Jan Kaempfer, dyrektor Działu Marketingu w Panasonic Mobile Solutions Business Division.
W dwóch etapach badań na Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym Inicjatywa Badawcza ACCOBAMS uzyskała wyjątkową możliwość pobrania danych nie tylko o waleniach, ale także o innych gatunkach zwierząt morskich (m.in. żółwiach i diabłach morskich, rekinach oraz ptakach morskich), a także o ilości odpadów znajdujących się w morzu i poziomie hałasu pod wodą. Wyniki badań staną się podstawą do monitorowania zmian populacji i będą uwzględnione w zaleceniach dla członków ACCOBAMS dotyczących ochrony środowiska.
Jeden przycisk robi różnicę! Zestaw bezprzewodowy Hama WKM-750 z klawiszem AI
Spryt i komfort na topie. Zestaw bezprzewodowy z myszą i klawiaturą Hama WKM-550
WiFi 7 - ultraszybka sieć bezprzewodowa w domu i w biznesie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.