Oszczędź budżet i miejsce na biurku. Bezprzewodowa klawiatura Hama WK-500
Marka ogłosiła właśnie premierę niewielkiej cichej klawiatury nożycowej z wklęsłymi przyciskami, którą można połączyć aż z trzema urządzeniami jedocześnie drogą radiową i dwoma kanałami Bluetooth. Nie braknie też tu przycisku Assist AI, aktywującego asystenta Copilot Microsoftu lub dowolne inne tego typu narzędzie.
Najpierw omówmy parę podstawowych parametrów technicznych. Klawiatura, wykonana z materiałów syntetycznych, wyróżnia się eleganckim czarno-szarym kolorem, który powinien wizualnie bez problemu komponować się z resztą sprzętu komputerowego. Jest wyjątkowo kompaktowa, bo ma 30,1 cm szerokości, 1,7 cm wysokości i 12,9 cm głębokości, przy 307 g wagi razem z bateriami. Wprost stworzona do rozwiązań mobilnych.
Klawiaturę można połączyć z komputerem dwojako - drogą radiową w paśmie 2.4 GHz RF za pomocą znajdującego się w zestawie i chowanego w obudowie odbiornika USB-A lub poprzez Bluetooth w wersji 5.2 (przy czym dyspozycji mamy dwa kanały, zasięg do 10 metrów). Tak oto możemy połączyć ją z trzema docelowymi sprzętami naraz, np. komputerem, tabletem i smartwatchem, a także jednym przyciskiem błyskawicznie przełączać się pomiędzy nimi.
Następną zaletą urządzenia są trwałe i solidne klawisze nożycowe - idealnie nadające się do intuicyjnego, płynnego oraz cichego pisania nawet przy ostrym tempie. Są też wklęsłe, a dzięki temu niezwykle ciche i żaden dźwięk nie będzie przeszkadzał w biurze. Opuszki palców wygodnie leżą na klawiaturze, co umożliwia pisanie bez wysiłku. Co więcej, oznaczenie przycisków zostało wygrawerowane laserowo, nie trzeba więc martwić się o starcie nazewnictwa poszczególnych przycisków.
Warto podkreślić, że prezentowany model bez bloku numerycznego oszczędza miejsce i jako mini klawiatura spełnia wszystkie wymagania w biurze (także domowym) oraz w podróży.
W erze galopujących zmian w obrębie sztucznej inteligencji, wśród wszystkich 79 klawiszy nie mogło zabraknąć przycisku Assist AI. Jego wciśnięcie wywołuje asystenta AI Copilot Microsoftu. Można go jednak oczywiście przypisać do dowolnego innego narzędzia AI, mamy więc swobodę wyboru.
Na pewno wielu użytkowników ucieszy się z możliwości sterowania funkcjami multimedialnymi poprzez dodatkowe przypisanie przycisków F - bez konieczności przechodzenia przez uciążliwe ustawienia systemowe. W dodatku mamy do dyspozycji funkcję Fn-Lock, która zamienia pierwsze i drugie przypisanie klawiszy F1 do F12. Tak oto możemy na przykład korzystać z funkcji multimedialnych bezpośrednio za pomocą klawiszy F, bez konieczności każdorazowego przytrzymywania klawisza Fn.
Klawiatura Hama WK-500 zasilana jest za pomocą dwóch baterii AAA, które znajdziemy od razu w zestawie. To rozwiązanie ma tę przewagę, że zażegnuje konieczność długiego czekania na naładowanie akumulatora. Co więcej, oszczędność energii zapewnia włącznik on/off i tryb czuwania, usypiający klawiaturę po pięciu minutach bezczynności.
Podkreślmy, że obudowę i klawisze tej klawiatury wykonano z materiałów, pochodzących co najmniej w 20 proc. z recyklingu. Współpracuje ona z systemami Windows 10 i 11, MacOS 11, iOS 14, iPadOS 14 oraz Android 8.0 i nowszymi wersjami
Katalogowa cena klawiatury Hama WK-500 Ergo wynosi zaledwie 99 zł.
Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI
Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Zyxel Networks wprowadza asystenta bezpieczeństwa sieciowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.