Spyrosoft pokaże robotom, gdzie mają pracować
Me & My Friends
Podwale 7/5
50-043 Wrocław
julita.pacana|mamf.pl| |julita.pacana|mamf.pl
500 388 727
https://mamfgroup.com/
Pandemia to czas wzrostu zainteresowania automatyzacją pracy w branży przemysłowej. Wrocławski zespół Spyrosoft rozpoczął właśnie realizację projektu związanego z zarządzaniem pracą robotów autonomicznych. Ponadto zajmuje się wizualizacją wyników zmapowanego przez nie otoczenia, dla szwajcarskiej firmy, która specjalizuje się w ich produkcji.
Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ze skali, w jakiej roboty wspierają człowieka i pomagają mu w codziennej pracy. Ich podstawowym zadaniem jest odciążyć go w pracy fizycznej oraz przy wykonywaniu powtarzalnych czynności. Aktualnie, podczas pandemii, obecność robotów często staje się niezbędna, pozwalając obniżyć liczbę pracowników w hali produkcyjnej do wymaganego poziomu, przy zachowaniu ciągłości procesów produkcyjnych czy logistycznych. Należy przy tym pamiętać, że - jak dotąd - roboty nie zastępują człowieka w pracy umysłowej oraz koncepcyjnej i to ludzie są wciąż odpowiedzialni za to, jak działają roboty. Tym, między innymi, zajmują się inżynierowie ze Spyrosoft, którzy napiszą oprogramowanie do konfiguracji pracy robotów przemysłowych.
Co będą robić szwajcarskie roboty?
Nowym klientem Spyrosoft jest szwajcarska firma produkująca autonomiczne roboty do wsparcia przemysłu i produkcji. Zostały one zaprojektowane do realizacji zadań logistycznych, transportowych oraz porządkowych. Pracują w przestrzeniach współdzielonych z ludźmi, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Na chwilę obecną trasy robotów są programowane za pomocą metody Teach&Repeat, w której robot jest “przeprowadzany” przez trasę manualnie lub za pomocą pilota, ucząc się trasy i powtarzając jej przebieg przy kolejnych powtórzeniach. Zespół ekspertów Spyrosoft ma za zadanie stworzyć graficzny interfejs do programowania tych robotów, tak by ich użytkownicy mieli możliwość samodzielnej konfiguracji robota. Dzięki aplikacji możliwe będzie odczytanie statusu pracy robota, wykonanie aktualizacji oprogramowania oraz wyznaczenie obszaru pracy lub trasy, którą robot ma podążać.
Docelowo, po przeniesieniu aplikacji do chmury, użytkownik będzie mógł zdalnie zarządzać flotą robotów, uzyskując do nich łatwiejszy i szybszy dostęp.
Jak działa tryb mapowania w robocie?
Każdy z robotów posiada kilka wbudowanych kamer oraz lidary, które skanują teren za pomocą lasera. Maszyna może poruszać się po określonej przestrzeni dzięki sygnałom ściąganym z tych czujników. Robot rozpoznaje przeszkody, które są na jego drodze i koryguje tor swojej jazdy.
Po uruchomieniu robota, wchodzi on w tryb uczenia przetwarzający chmurę otaczających go punktów i robiący obliczenia opisów otoczenia, a następnie zapisujący stworzoną mapę. Jeżeli po włączeniu robot nie rozpozna otoczenia, będzie tworzył nową mapę.
Do mapowania otoczenia niezbędne jest oprogramowanie przetwarzające chmurę punktów. Taki zestaw danych musi być następnie przetworzony, co będzie efektem prac zespołu Spyrosoft. Kolejnym etapem projektu jest zaprojektowanie graficznej reprezentacji mapy w postaci cyfrowego obrazu 2D. Dzięki niemu będzie można lokalizować robota na mapie i wytyczać jego obszar pracy, co w efekcie pozwoli na łatwe programowanie działania robotów za pomocą graficznej reprezentacji.
„Naszym zadaniem jest nie tylko umożliwienie samodzielnego konfigurowania robota przez jego użytkownika, ale w przyszłości również stworzenie systemu zarządzania flotą robotów pracujących dla danego klienta. Zrobimy to, przenosząc rozwiązanie do chmury. Obecnie każdy robot służy jako serwer dla własnej aplikacji konfiguracyjnej. Zatem, tyle ile mamy robotów, tyle mamy aplikacji do ich konfiguracji. Chcemy uprościć to rozwiązanie i zastąpić je jednym - chmurowym rozwiązaniem Internet of Things, które ułatwi dostęp do wszystkich robotów we flocie” – mówi Piotr Beling, Director of Industry 4.0 - Digital Solutions w Spyrosoft.
Robotyka to dla ekspertów Spyrosoft nieobcy temat. Na swoim koncie mają już pracę m.in. dla brytyjskiego producenta robotów wykorzystywanych do identyfikacji i niszczenia chwastów na polach uprawnych. Wspierali również swoim doświadczeniem i wiedzą studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy w ramach Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” stworzyli autonomicznego robota pirotechnicznego o imieniu Ariadna. Jednak projekt realizowany dla szwajcarskiego klienta jest szczególny. „Realizujemy ten projekt dzięki naszym szerokim kompetencjom. Znamy się na autonomiczności urządzeń, bo pracujemy dla branży automotive, przetwarzanie map i otoczenia jako chmury punktów to typowy zakres prac w zespole geospatial services, a rozwiązania IoT do zarządzania flotą urządzeń z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych wdrażaliśmy wielokrotnie w ramach pracy dla Industry 4.0. Teraz mamy okazję połączyć nasze doświadczenia w ramach jednego produktu” – mówi Piotr Beling.
O Grupie Spyrosoft:
Spyrosoft założono w 2016 roku we Wrocławiu, firma działa w branży IT i zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania - od rozwiązań wbudowanych po wysokopoziomowe systemy oparte na chmurach publicznych, każdorazowo dostosowane do potrzeb i wymagań klientów. Spyrosoft oferuje kompleksowe prowadzenie projektów, w ramach których specjaliści Spyrosoft zarządzają projektami i związanymi z nimi wymaganiami, tworzą architekturę, piszą i rozwijają warstwę programistyczną. Rozwiązania wdrażane są z wykorzystaniem chmur publicznych oraz zaawansowanych technologii takich jak Artificial Intelligence (AI) czy Mixed Reality.
W skład Grupy Kapitałowej Spyrosoft S.A wchodzą m.in. Spyrosoft S.A., Spyrosoft Solutions S.A. oraz Unravel S.A. Od lutego 2020 roku spółka Spyrosoft S.A. jest notowana na rynku NewConnect.
Biura Grupy znajdują się we Wrocławiu, Warszawie, Białymstoku i Krakowie, a także w Londynie, Brunszwiku, Monachium, Zagrzebiu i Detroit.
Więcej informacji na: www.spyro-soft.com.

Cyberbezpieczeństwo dzięki MiR Fleet Enterprise

AI Accelerator od UR dla rozwoju cobotów

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.