Komunikaty PR

Spyrosoft pokaże robotom, gdzie mają pracować

2020-08-18  |  15:15
Biuro prasowe
Kontakt
Julita Pacana
Me & My Friends

Podwale 7/5
50-043 Wrocław
julita.pacana|mamf.pl| |julita.pacana|mamf.pl
500 388 727
https://mamfgroup.com/

Pandemia to czas wzrostu zainteresowania automatyzacją pracy w branży przemysłowej. Wrocławski zespół Spyrosoft rozpoczął właśnie realizację projektu związanego z zarządzaniem pracą robotów autonomicznych. Ponadto zajmuje się wizualizacją wyników zmapowanego przez nie otoczenia, dla szwajcarskiej firmy, która specjalizuje się w ich produkcji.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ze skali, w jakiej roboty wspierają człowieka i pomagają mu w codziennej pracy. Ich podstawowym zadaniem jest odciążyć go w pracy fizycznej oraz przy wykonywaniu powtarzalnych czynności. Aktualnie, podczas pandemii, obecność robotów często staje się niezbędna, pozwalając obniżyć liczbę pracowników w hali produkcyjnej do wymaganego poziomu, przy zachowaniu ciągłości procesów produkcyjnych czy logistycznych. Należy przy tym pamiętać, że - jak dotąd - roboty nie zastępują człowieka w pracy umysłowej oraz koncepcyjnej i to ludzie są wciąż odpowiedzialni za to, jak działają roboty. Tym, między innymi, zajmują się inżynierowie ze Spyrosoft, którzy napiszą oprogramowanie do konfiguracji pracy robotów przemysłowych.

Co będą robić szwajcarskie roboty?

Nowym klientem Spyrosoft jest szwajcarska firma produkująca autonomiczne roboty do wsparcia przemysłu i produkcji. Zostały one zaprojektowane do realizacji zadań logistycznych, transportowych oraz porządkowych. Pracują w przestrzeniach współdzielonych z ludźmi, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Na chwilę obecną trasy robotów są programowane za pomocą metody Teach&Repeat, w której robot jest “przeprowadzany” przez trasę manualnie lub za pomocą pilota, ucząc się trasy i powtarzając jej przebieg przy kolejnych powtórzeniach. Zespół ekspertów Spyrosoft ma za zadanie stworzyć graficzny interfejs do programowania tych robotów, tak by ich użytkownicy mieli możliwość samodzielnej konfiguracji robota. Dzięki aplikacji możliwe będzie odczytanie statusu pracy robota, wykonanie aktualizacji oprogramowania oraz wyznaczenie obszaru pracy lub trasy, którą robot ma podążać.

Docelowo, po przeniesieniu aplikacji do chmury, użytkownik będzie mógł zdalnie zarządzać flotą robotów, uzyskując do nich łatwiejszy i szybszy dostęp.

Jak działa tryb mapowania w robocie?

Każdy z robotów posiada kilka wbudowanych kamer oraz lidary, które skanują teren za pomocą lasera. Maszyna może poruszać się po określonej przestrzeni dzięki sygnałom ściąganym z tych czujników. Robot rozpoznaje przeszkody, które są na jego drodze i koryguje tor swojej jazdy.

Po uruchomieniu robota, wchodzi on w tryb uczenia przetwarzający chmurę otaczających go punktów i robiący obliczenia opisów otoczenia, a następnie zapisujący stworzoną mapę. Jeżeli po włączeniu robot nie rozpozna otoczenia, będzie tworzył nową mapę.

Do mapowania otoczenia niezbędne jest oprogramowanie przetwarzające chmurę punktów. Taki zestaw danych musi być następnie przetworzony, co będzie efektem prac zespołu Spyrosoft. Kolejnym etapem projektu jest zaprojektowanie graficznej reprezentacji mapy w postaci cyfrowego obrazu 2D. Dzięki niemu będzie można lokalizować robota na mapie i wytyczać jego obszar pracy, co w efekcie pozwoli na łatwe programowanie działania robotów za pomocą graficznej reprezentacji.

„Naszym zadaniem jest nie tylko umożliwienie samodzielnego konfigurowania robota przez jego użytkownika, ale w przyszłości również stworzenie systemu zarządzania flotą robotów pracujących dla danego klienta. Zrobimy to, przenosząc rozwiązanie do chmury. Obecnie każdy robot służy jako serwer dla własnej aplikacji konfiguracyjnej. Zatem, tyle ile mamy robotów, tyle mamy aplikacji do ich konfiguracji. Chcemy uprościć to rozwiązanie i zastąpić je jednym - chmurowym rozwiązaniem Internet of Things, które ułatwi dostęp do wszystkich robotów we flocie” – mówi Piotr Beling, Director of Industry 4.0 - Digital Solutions w Spyrosoft.

Robotyka to dla ekspertów Spyrosoft nieobcy temat. Na swoim koncie mają już pracę m.in. dla brytyjskiego producenta robotów wykorzystywanych do identyfikacji i niszczenia chwastów na polach uprawnych. Wspierali również swoim doświadczeniem i wiedzą studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy w ramach Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” stworzyli autonomicznego robota pirotechnicznego o imieniu Ariadna. Jednak projekt realizowany dla szwajcarskiego klienta jest szczególny. „Realizujemy ten projekt dzięki naszym szerokim kompetencjom. Znamy się na autonomiczności urządzeń, bo pracujemy dla branży automotive, przetwarzanie map i otoczenia jako chmury punktów to typowy zakres prac w zespole geospatial services, a rozwiązania IoT do zarządzania flotą urządzeń z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych wdrażaliśmy wielokrotnie w ramach pracy dla Industry 4.0. Teraz mamy okazję połączyć nasze doświadczenia w ramach jednego produktu” – mówi Piotr Beling.

 

O Grupie Spyrosoft:

Spyrosoft założono w 2016 roku we Wrocławiu, firma działa w branży IT i zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania - od rozwiązań wbudowanych po wysokopoziomowe systemy oparte na chmurach publicznych, każdorazowo dostosowane do potrzeb i wymagań klientów. Spyrosoft oferuje kompleksowe prowadzenie projektów, w ramach których specjaliści Spyrosoft zarządzają projektami i związanymi z nimi wymaganiami, tworzą architekturę, piszą i rozwijają warstwę programistyczną. Rozwiązania wdrażane są z wykorzystaniem chmur publicznych oraz zaawansowanych technologii takich jak Artificial Intelligence (AI) czy Mixed Reality.

W skład Grupy Kapitałowej Spyrosoft S.A wchodzą m.in. Spyrosoft S.A., Spyrosoft Solutions S.A. oraz Unravel S.A. Od lutego 2020 roku spółka Spyrosoft S.A. jest notowana na rynku NewConnect.

Biura Grupy znajdują się we Wrocławiu, Warszawie, Białymstoku i Krakowie, a także w Londynie, Brunszwiku, Monachium, Zagrzebiu i Detroit.

Więcej informacji na: www.spyro-soft.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Oprogramowanie MiR wprowadza nowe oprogramowanie chmurowe do optymalizacji floty robotów Biuro prasowe
2023-03-23 | 15:00

MiR wprowadza nowe oprogramowanie chmurowe do optymalizacji floty robotów

MiR wprowadza nowe oprogramowanie chmurowe do optymalizacji floty robotów MiR Insights to nowe oprogramowanie chmurowe firmy Mobile Industrial Robots (MiR). Dostarcza ono właścicielom
Oprogramowanie System eKanban - zarządzanie produkcją
2023-03-23 | 11:50

System eKanban - zarządzanie produkcją

System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do zarządzania procesami produkcyjnymi oraz magazynowymi. Kanban RFID to system, który pozwala na śledzenie oraz kontrolowanie
Oprogramowanie Wdrażanie autonomicznych sieci 5G przyspiesza
2023-03-13 | 10:00

Wdrażanie autonomicznych sieci 5G przyspiesza

Firma F5 we współpracy z Heavy Reading, AMD, Oracle i Red Hat zbadała opinie przedstawicieli branży telekomunikacyjnej na temat wdrażania łączności nowej generacji. Niemal ⅔ firm

Więcej ważnych informacji

Newseria Na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Farmacja

Chorzy na stwardnienie rozsiane zyskują coraz lepszy dostęp do terapii. Udostępnienie podskórnych form podania leków może zrewolucjonizować ich leczenie i jakość życia

Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. To o tyle istotne, że SM jest chorobą młodych ludzi, aktywnych zawodowo i społecznie, często kobiet, które mają plany macierzyńskie. W tym kontekście istotne jest nie tylko szybkie włączenie leczenia, w tym dobór odpowiedniej terapii w zależności od przebiegu choroby i jej intensywności, ale też zwiększanie dostępności nowych, wygodniejszych form podawania leków.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Edukacja

Czytanie książek już niemowlakom ułatwia im opanowanie języka. Efekty są jeszcze lepsze, jeśli rodzice czytają regularnie

Regularne czytanie książek nawet niemowlętom w wieku poniżej 12 miesięcy ułatwia im opanowanie umiejętności językowych – dowiedli naukowcy z Marshall University School of Medicine. Dotychczas było to potwierdzone u starszych dzieci. Ważna jest jednak systematyczność – rodzice, którzy zobowiązali się czytać jedną książkę dziennie, notowali lepsze postępy językowe swoich pociech. Tymczasem problem opóźnionego rozwoju mowy może dotyczyć nawet 15 proc. polskich dzieci i nie wszystkim udaje się szybko dogonić rówieśników.

Farmacja

Leczenie chorób siatkówki jest w Polsce na światowym poziomie. U wielu pacjentów jednak są one wykrywane zbyt późno

AMD, czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, dotyka w Polsce ponad miliona pacjentów. Ciężka, wysiękowa postać tej choroby (nAMD) może prowadzić do szybkiej i całkowitej utraty wzroku. U wielu pacjentów choroba jest rozpoznawana zbyt późno, m.in. z tego względu, że Polacy nie mają w zwyczaju regularnego badania wzroku. Dlatego też chorzy są narażeni na stopniową utratę wzroku, mimo że w ramach programu lekowego chorzy mają dostęp do nowoczesnych terapii, a leczenie schorzeń siatkówki jest w Polsce na wysokim, światowym poziomie. – Zabiegamy o nowe leki, które przekładają się na rzadszą potrzebę poddawania się zastrzykom, ponieważ to jest wielka ulga dla pacjenta, ale również dla systemu – wskazuje Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.