Komunikaty PR

Spyrosoft pokaże robotom, gdzie mają pracować

2020-08-18  |  15:15
Biuro prasowe
Kontakt
Julita Pacana
Me & My Friends

Podwale 7/5
50-043 Wrocław
julita.pacana|mamf.pl| |julita.pacana|mamf.pl
500 388 727
https://mamfgroup.com/

Pandemia to czas wzrostu zainteresowania automatyzacją pracy w branży przemysłowej. Wrocławski zespół Spyrosoft rozpoczął właśnie realizację projektu związanego z zarządzaniem pracą robotów autonomicznych. Ponadto zajmuje się wizualizacją wyników zmapowanego przez nie otoczenia, dla szwajcarskiej firmy, która specjalizuje się w ich produkcji.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ze skali, w jakiej roboty wspierają człowieka i pomagają mu w codziennej pracy. Ich podstawowym zadaniem jest odciążyć go w pracy fizycznej oraz przy wykonywaniu powtarzalnych czynności. Aktualnie, podczas pandemii, obecność robotów często staje się niezbędna, pozwalając obniżyć liczbę pracowników w hali produkcyjnej do wymaganego poziomu, przy zachowaniu ciągłości procesów produkcyjnych czy logistycznych. Należy przy tym pamiętać, że - jak dotąd - roboty nie zastępują człowieka w pracy umysłowej oraz koncepcyjnej i to ludzie są wciąż odpowiedzialni za to, jak działają roboty. Tym, między innymi, zajmują się inżynierowie ze Spyrosoft, którzy napiszą oprogramowanie do konfiguracji pracy robotów przemysłowych.

Co będą robić szwajcarskie roboty?

Nowym klientem Spyrosoft jest szwajcarska firma produkująca autonomiczne roboty do wsparcia przemysłu i produkcji. Zostały one zaprojektowane do realizacji zadań logistycznych, transportowych oraz porządkowych. Pracują w przestrzeniach współdzielonych z ludźmi, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Na chwilę obecną trasy robotów są programowane za pomocą metody Teach&Repeat, w której robot jest “przeprowadzany” przez trasę manualnie lub za pomocą pilota, ucząc się trasy i powtarzając jej przebieg przy kolejnych powtórzeniach. Zespół ekspertów Spyrosoft ma za zadanie stworzyć graficzny interfejs do programowania tych robotów, tak by ich użytkownicy mieli możliwość samodzielnej konfiguracji robota. Dzięki aplikacji możliwe będzie odczytanie statusu pracy robota, wykonanie aktualizacji oprogramowania oraz wyznaczenie obszaru pracy lub trasy, którą robot ma podążać.

Docelowo, po przeniesieniu aplikacji do chmury, użytkownik będzie mógł zdalnie zarządzać flotą robotów, uzyskując do nich łatwiejszy i szybszy dostęp.

Jak działa tryb mapowania w robocie?

Każdy z robotów posiada kilka wbudowanych kamer oraz lidary, które skanują teren za pomocą lasera. Maszyna może poruszać się po określonej przestrzeni dzięki sygnałom ściąganym z tych czujników. Robot rozpoznaje przeszkody, które są na jego drodze i koryguje tor swojej jazdy.

Po uruchomieniu robota, wchodzi on w tryb uczenia przetwarzający chmurę otaczających go punktów i robiący obliczenia opisów otoczenia, a następnie zapisujący stworzoną mapę. Jeżeli po włączeniu robot nie rozpozna otoczenia, będzie tworzył nową mapę.

Do mapowania otoczenia niezbędne jest oprogramowanie przetwarzające chmurę punktów. Taki zestaw danych musi być następnie przetworzony, co będzie efektem prac zespołu Spyrosoft. Kolejnym etapem projektu jest zaprojektowanie graficznej reprezentacji mapy w postaci cyfrowego obrazu 2D. Dzięki niemu będzie można lokalizować robota na mapie i wytyczać jego obszar pracy, co w efekcie pozwoli na łatwe programowanie działania robotów za pomocą graficznej reprezentacji.

„Naszym zadaniem jest nie tylko umożliwienie samodzielnego konfigurowania robota przez jego użytkownika, ale w przyszłości również stworzenie systemu zarządzania flotą robotów pracujących dla danego klienta. Zrobimy to, przenosząc rozwiązanie do chmury. Obecnie każdy robot służy jako serwer dla własnej aplikacji konfiguracyjnej. Zatem, tyle ile mamy robotów, tyle mamy aplikacji do ich konfiguracji. Chcemy uprościć to rozwiązanie i zastąpić je jednym - chmurowym rozwiązaniem Internet of Things, które ułatwi dostęp do wszystkich robotów we flocie” – mówi Piotr Beling, Director of Industry 4.0 - Digital Solutions w Spyrosoft.

Robotyka to dla ekspertów Spyrosoft nieobcy temat. Na swoim koncie mają już pracę m.in. dla brytyjskiego producenta robotów wykorzystywanych do identyfikacji i niszczenia chwastów na polach uprawnych. Wspierali również swoim doświadczeniem i wiedzą studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy w ramach Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” stworzyli autonomicznego robota pirotechnicznego o imieniu Ariadna. Jednak projekt realizowany dla szwajcarskiego klienta jest szczególny. „Realizujemy ten projekt dzięki naszym szerokim kompetencjom. Znamy się na autonomiczności urządzeń, bo pracujemy dla branży automotive, przetwarzanie map i otoczenia jako chmury punktów to typowy zakres prac w zespole geospatial services, a rozwiązania IoT do zarządzania flotą urządzeń z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych wdrażaliśmy wielokrotnie w ramach pracy dla Industry 4.0. Teraz mamy okazję połączyć nasze doświadczenia w ramach jednego produktu” – mówi Piotr Beling.

 

O Grupie Spyrosoft:

Spyrosoft założono w 2016 roku we Wrocławiu, firma działa w branży IT i zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania - od rozwiązań wbudowanych po wysokopoziomowe systemy oparte na chmurach publicznych, każdorazowo dostosowane do potrzeb i wymagań klientów. Spyrosoft oferuje kompleksowe prowadzenie projektów, w ramach których specjaliści Spyrosoft zarządzają projektami i związanymi z nimi wymaganiami, tworzą architekturę, piszą i rozwijają warstwę programistyczną. Rozwiązania wdrażane są z wykorzystaniem chmur publicznych oraz zaawansowanych technologii takich jak Artificial Intelligence (AI) czy Mixed Reality.

W skład Grupy Kapitałowej Spyrosoft S.A wchodzą m.in. Spyrosoft S.A., Spyrosoft Solutions S.A. oraz Unravel S.A. Od lutego 2020 roku spółka Spyrosoft S.A. jest notowana na rynku NewConnect.

Biura Grupy znajdują się we Wrocławiu, Warszawie, Białymstoku i Krakowie, a także w Londynie, Brunszwiku, Monachium, Zagrzebiu i Detroit.

Więcej informacji na: www.spyro-soft.com.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Oprogramowanie Biznes i szkoły powinny korzystać z tych samych rozwiązań Biuro prasowe
2020-10-30 | 12:30

Biznes i szkoły powinny korzystać z tych samych rozwiązań

Komentarz Piotra Kaweckiego, Prezesa Zarządu ITBoom Sp. z o.o. Powrót szkół do nauki w trybie zdalnym nadal nie jest łatwy dla wielu placówek. Znaczna część
Oprogramowanie Polskie trendy nauki online - wady i zalety tego rozwiązania
2020-05-26 | 01:00

Polskie trendy nauki online - wady i zalety tego rozwiązania

. Są jednak funkcjonalności pozwalające na bezpieczne prowadzenie zajęć o których  informowało Ministerstwo Cyfryzacji . Co ciekawe na polskiej platformie webinarowej
Oprogramowanie Polski startup pomoże przetrwać biznesom z komunikacją w czasie pandemii!
2020-04-01 | 10:55

Polski startup pomoże przetrwać biznesom z komunikacją w czasie pandemii!

Meetbit, polski startup, specjalizujący się w tworzeniu aplikacji biznesowych oraz systemach rozwiązań dla branży MICE (turystyka biznesowa), opracowuje aplikację, która ma być

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Energetyka

Udział węgla w polskiej energetyce spadł do rekordowo niskich poziomów. Odejście od niego wymaga jednak budowy niskoemisyjnego miksu energetycznego

Choć Unia Europejska przeznaczyła 2 mld euro na pomoc Polsce w dekarbonizacji, to jesteśmy jedynym krajem w Europie, który obecnie zużywa do ogrzewania więcej węgla niż jeszcze w 1990 roku. W wyniku pandemii koronawirusa globalne zapotrzebowanie na energię w całym 2020 roku spadło o kilka procent, jednak wraz z upływem czasu będzie ono znacznie większe. Przyszłością są niskoemisyjne źródła energii – fotowoltaika, farmy wiatrowe i energetyka jądrowa. – Potrzebna jest nie tylko szybka przemiana energetyki w stronę pozyskiwania ze źródeł nieemisyjnych, ale i magazynowanie energii – przekonuje prof. dr hab. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki na Uniwersytecie Warszawskim.

Biotechnologia

Sztuczna inteligencja pozwala szybko opracowywać nowe linie leczenia chorób. Przyszłością medycyny mogą być też biokomputery

Wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego umożliwia wprowadzenie badań nad DNA na nieosiągalny dotychczas poziom. Dzięki rozwiązaniom bioinformatycznym można było w mniej niż dwa dni wytypować potencjalne leki na koronawirusa, a także zwiększyć wiedzę o wirusach zasiedlających ludzkie jelita. Naukowcy testują już nawet komputery bazujące na przesyłaniu informacji z wykorzystaniem ludzkich komórek. Światowy rynek bioinformatyki do 2027 roku zwiększy swoją wartość prawie trzykrotnie.