Komunikaty PR

Polskie trendy nauki online - wady i zalety tego rozwiązania

2020-05-26  |  01:00
Biuro prasowe

. Są jednak funkcjonalności pozwalające na bezpieczne prowadzenie zajęć o których  informowało Ministerstwo Cyfryzacji . Co ciekawe na polskiej platformie webinarowej zainteresowanie użytkowników funkcjami zwiększającymi interakcje z uczestnikami wzrosło o 600%.

Trendy w nauce online 
W marcu 2020 na ClickMeeting było prawie 300 tysięcy wydarzeń i 3,2 milionów ich uczestników. Obecnie 729 instytucji edukacyjnych na całym świecie korzysta z platformy. Zainteresowanie nauką za pomocą ClickMeeting widać też po funkcjonalnościach, które są najczęściej wykorzystywane przez internautów. 

W top 5 znalazły się takie udogodnienia jak: wyświetlanie prezentacji (wzrost o 545%), udostępnianie ekranu, wykorzystanie trybu Q&A (pytanie i odpowiedź), transmisja spotkania przez Youtube czy też tablica. Ostatnia z opcji, to autorskie rozwiązanie, dzięki któremu można na bieżąco zapisywać i wyświetlać elementy wykładu lub zajęć. To szczególnie przydatna opcja przy wspólnym rozwiązywaniu problemów lub zadań. Popularne są też funkcje zwiększające interakcję z uczestnikami, tu widzimy wzrost na poziomie 600% - dodaje Dominika Paciorkowska, Managing Director z ClickMeeting 

Użytkownicy chętnie korzystają z opcji automatyzacji, tu zanotowano wzrost o 1310%. Szczególnie popularne są webinary na żądanie lub automatyczne, które nie wymagają obecności prezentera. Dzięki nim organizator może wielokrotnie wykorzystywać raz nagrany materiał i zyskać bezcenny czas. Chętnie wykorzystywane są również automatyczne wiadomości follow-up – 840% wzrostu.

Zalety nauki online
Nauka online to wiele udogodnień, które wyróżniają tę formę prowadzenia zajęć zgodnie ze światowymi trendami w świecie webinarów. Najważniejszy z nich to dostępność i elastyczność, a co za tym idzie mobilność. ClickMeeting pozwala na naukę z dowolnego miejsca na świecie - wystarczy mieć komputer lub smartfon i dostęp do Internetu. 

Ważnym aspektem jest wykorzystanie technologii do przyswajania wiedzy. Chętnie wykorzystywaną  funkcjonalnością jest nagrywanie spotkania  i udostępnianie go  uczestnikom lub większej liczbie osób przez platformy wideo. Uczeń, który czegoś nie zapamiętał lub chce sobie powtórzyć dane zagadnienie może w łatwy i szybki sposób ponownie odtworzyć lekcję. 

Lekcje online to też łatwa wymiana materiałów edukacyjnych czy to w czasie zajęć czy też po nich. W czasie trwania spotkania najczęściej wykorzystywane jest udostępnianie ekranu i wyświetlanie prezentacji, filmu lub grafiki. Natomiast po zakończonym spotkaniu popularne  jest przesyłanie materiałów lub treści np. pracy domowej za pomocą listy uczestników. Nie trzeba tworzyć skomplikowanych list mailingowych i kilkukrotnie upewniać się czy kogoś się nie pominęło. 

Wady nauki online
Pomimo zalet zdalnego uczenia, jest też kilka zagrożeń, które mogą pokrzyżować plany jeśli wybierze się niewłaściwe narzędzie do webinarów. Wśród najczęściej wymienianych trudności są: złe wersje oprogramowania, niepożądani goście, a także niewłaściwe treści na ekranie czy czacie spowodowane tzw. rajdowaniem. Platforma ClickMeeting ma zabezpieczenia, które pomogą uniknąć tego typu zagrożeń zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Cyfryzacji dot. bezpiecznego zdalnego nauczania. Nie występują tu problemy z aktualnością oprogramowania, ponieważ wszystko odbywa się w przeglądarce internetowej.

Najbardziej pożądane są funkcjonalności umożliwiające prowadzącemu pełną kontrolę nad tym kto uczestniczy w spotkaniu. Dlatego na ClickMeeting prowadzący może stworzyć dedykowane klasy dla określonych osób lub tzw. Lock Room, gdzie uczestniczy dodawani są przez moderatora. Zależnie od ustawień spotkania dostaje się hasło lub indywidualny token przy którym dane uczestnika są pokazywane automatycznie. Dla bezpieczeństwa ukryta jest też lista uczestników, którą prowadzący może ręcznie zarządzać. Dzięki tym opcjom nikt niepowołany nie dostanie się na wydarzenie.

Pomocnymi i często wykorzystywanymi udogodnieniami są też te, które porządkują przebieg spotkania. Jest to domyślne wyciszenie wszystkich, jednak z opcją udzielania głosu konkretnej osobie. Ta sama zasada  jest w przypadku udostępniania ekranu - możliwe jest to tylko po zgodzie prowadzącego Dodatkowo przydatne jest moderowanie czatu lub jego zupełne wyłączenie, żeby mieć pełną kontrolę nad wszystkimi kanałami spotkania i utrzymać skupienie uczniów.

Bezpieczeństwo w sieci
ClickMeeting ma jasny model biznesowy, gdzie walutą nie są dane osobowe. Płatność opiera się na miesięcznym abonamencie pobieranym od organizatora spotkania. Dostęp dla pozostałych uczestników jest bezpłatny. Dane nie są wykorzystywane do innych celów niż świadczenie usług wideokonferencji. To oznacza, że nie są przekazywane partnerom zewnętrznym czy stosowane do profilowanych kampanii reklamowych. Dodatkowo za pomocą platformy ClickMeeting przeprowadzone zostało szkolenie: UODO dla szkół, w trakcie którego nauczyciele dowiedzieli się o wszystkich ważnych aspektach ochrony danych osobowych podczas zdalnego nauczania. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Oprogramowanie Biznes i szkoły powinny korzystać z tych samych rozwiązań Biuro prasowe
2020-10-30 | 12:30

Biznes i szkoły powinny korzystać z tych samych rozwiązań

Komentarz Piotra Kaweckiego, Prezesa Zarządu ITBoom Sp. z o.o. Powrót szkół do nauki w trybie zdalnym nadal nie jest łatwy dla wielu placówek. Znaczna część
Oprogramowanie Spyrosoft pokaże robotom, gdzie mają pracować
2020-08-18 | 15:15

Spyrosoft pokaże robotom, gdzie mają pracować

Pandemia to czas wzrostu zainteresowania automatyzacją pracy w branży przemysłowej. Wrocławski zespół Spyrosoft rozpoczął właśnie realizację projektu związanego z zarządzaniem
Oprogramowanie Polski startup pomoże przetrwać biznesom z komunikacją w czasie pandemii!
2020-04-01 | 10:55

Polski startup pomoże przetrwać biznesom z komunikacją w czasie pandemii!

Meetbit, polski startup, specjalizujący się w tworzeniu aplikacji biznesowych oraz systemach rozwiązań dla branży MICE (turystyka biznesowa), opracowuje aplikację, która ma być

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Robotyka i SI

Roboty i skanery 3D przyszłością edukacji. Już dziś pozwalają uczyć programowania i mogą stworzyć model ciała człowieka

Nowe technologie coraz mocniej zaznaczają swoją obecność w dziedzinie edukacji. Roboty edukacyjne uczą programowania nawet najmłodsze dzieci, roboty społeczne potrafią czytać książki i uczyć języków, a skanery 3D ułatwią naukę ludzkiej anatomii. Choć pandemia utrudniła prowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci, to tempo tworzenia nowych rozwiązań nie maleje. – Sztuczna inteligencja i robotyzacja to zdecydowanie właściwe kierunki dla rozwoju edukacji – mówi Maciej Trojnacki, prezes zarządu Eduroco.

Robotyka i SI

Neuromarketing coraz silniejszym narzędziem sprzedaży. Coraz silniej wpływa na nasze decyzje zakupowe

Analiza reakcji mózgu klienta na bodziec wizualny jest coraz częściej wykorzystywana w procesie projektowania produktów i opakowań. Znajduje również zastosowanie przy budowaniu stron internetowych, etykiet cenowych czy ekspozycji w sklepach. W przyszłości neuromarketing będzie się prawdopodobnie posiłkował innymi technologiami, jak wirtualna rzeczywistość czy analiza Big Data. – Neuromarketing zbiera całą wiedzę o mózgu i próbuje te procesy wytłumaczyć i przełożyć na skuteczniejsze mechanizmy rynkowe – tłumaczy Wojciech Broniatowski, dyrektor operacyjny CortiVision.