Gmina Haskovo w Bułgarii postawiła na oświetlenie Lena Lighting
Gmina Haskovo zakończyła projekt wymiany oświetlenia ulicznego na nowoczesne lampy LED. Inicjatywa, która ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawę jakości życia mieszkańców, w 92% została zrealizowana w oparciu o lampy produkowane przez wielkopolską markę Lena Lighting.
Haskovo jest jednym z liderów wśród bułgarskich miast w zakresie wdrażania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań infrastrukturalnych. W ramach projektu wymiany oświetlenia na energooszczędne, zainstalowano tu ponad osiem tysięcy nowoczesnych lamp ledowych – głównie modeli Tiara LED i Astra LED produkowanych przez polską firmę Lena Lighting.
Nowe oświetlenie, oprócz znacznego zmniejszenia zużycia energii, oferuje również lepszą jakość światła, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz poprawę estetyki miejskiej przestrzeni publicznej. Jaśniejsze i bardziej równomierne oświetlenie poprawia widoczność, zwiększając komfort zarówno kierowców, jak i pieszych.
„Jesteśmy dumni, że nasze technologie mogą wspierać rozwój innych europejskich miast. To pierwszy, tak duży projekt zrealizowany przez naszą firmę na bułgarskim rynku. Współpraca przebiegała bardzo płynnie i już planujemy kolejne realizacje w tym regionie. Lampy Lena Lighting zostały wybrane spośród wielu innych, co jest potwierdzeniem nie tylko ich doskonałych parametrów i renomy, ale też naszej specjalistycznej wiedzy i indywidualnego podejścia do projektów. Oprawy Astra LED i Tiara LED, które oświetlają gminę Haskovo, zdobywają uznanie na całym świecie. Bardzo nas to cieszy” - mówi Bartosz Bury, Export Director z Lena Lighting.
Wymiana tradycyjnego oświetlenia ulicznego i drogowego na nowoczesne lampy LED, może przynieść nawet 50% oszczędności zużycia energii elektrycznej, co znacznie wpływa na zmniejszenie kosztów. Dodatkowo zainstalowane w gminie Haskowo lampy Astra i Tiara LED charakteryzują się wysoką skutecznością świetlną oraz bardzo długą żywotnością, więc pozwoli to również istotnie ograniczyć wydatki związane z eksploatacją lamp drogowych.
W ostatnich latach Lena Lighting, specjalizująca się w produkcji wysoce energooszczędnych systemów oświetleniowych, mocno rozwinęła dział oświetlenia drogowego. Jej produkty zyskały uznanie na całym świecie. Marka zdobyła też prestiżowe nagrody jak „Zielony Wzór” czy „Red Dot”. Przywiązuje też ogromną wagę do działań z zakresu ESG - w najnowszym raporcie „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre Praktyki” wyróżniono aż cztery projekty Spółki. Producent z Wielkopolski dostarcza swoją technologię do ponad 70 krajów.

Nowy model myjni przemysłowej NOYEN: Dlaczego warto zainwestować w kompaktowe rozwiązanie mycia detali

5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Handel
Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk

Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.