5G Broadcast: Emitel testuje nowy standard telewizji mobilnej dla Telewizji Puls
Emitel - operator infrastruktury nadawczej - we współpracy z Telewizją Puls rozpoczął w Warszawie testową emisję sygnału w technologii 5G Broadcast. To pierwszy tego typu projekt w Polsce, w którym wykorzystano naziemną infrastrukturę nadawczą do przesyłu sygnału telewizyjnego w trybie jednokierunkowym (broadcast) – bez udziału sieci komórkowej, bez potrzeby logowania do internetu i bez użycia karty SIM.
W ramach testów prowadzona jest emisja sygnału programów TV Puls i PULS2. Emisja odbywa się z wykorzystaniem jednego z obiektów Emitel i jest obecna na obszarze aglomeracji warszawskiej. Projekt ma charakter pilotażowy i służy ocenie możliwości technologicznych oraz przyszłego potencjału wdrożeniowego nowego standardu TV.
Zastosowania technologii są bardzo szerokie – od darmowej telewizji mobilnej i transmisji na żywo w jakości HD, przez radio cyfrowe i aktualizacje oprogramowania, aż po systemy powiadamiania kryzysowego. Możliwe będzie też łączenie 5G Broadcast z usługami interaktywnymi dzięki hybrydowemu modelowi broadcast + broadband, umożliwiającemu np. udostępnienie komplementarnego kontentu dostępnego na życzenie, czy też personalizację reklam.
5G Broadcast może także przyczynić się do odciążenia sieci komórkowych oraz odegrać kluczową rolę w rozwoju usług dla pojazdów autonomicznych i inteligentnych miast. Eksperci wskazują, że w nadchodzących latach technologia ta stanie się ważnym narzędziem w arsenale nadawców, operatorów telekomunikacyjnych oraz platform streamingowych.
Technologia ta umożliwia dystrybucję treści do nieograniczonej liczby urządzeń odbiorczych - smartfonów, tabletów, odbiorników samochodowych - bez konieczności zestawiania indywidualnych połączeń. Odbiór jest możliwy nawet w warunkach przeciążenia sieci lub jej chwilowej niedostępności, co czyni 5G Broadcast szczególnie interesującym rozwiązaniem w kontekście transmisji masowych, wydarzeń na żywo czy sytuacji nadzwyczajnych.
– Z perspektywy operatora infrastruktury to ważny krok w kierunku rozwoju usług nadawczych w nowym standardzie. 5G Broadcast pozwala wykorzystać nasze doświadczenie w emisji naziemnej i dostosować je do zmieniających się warunków technologicznych oraz nowych oczekiwań użytkowników końcowych – mówi Maciej Pilipczuk, Prezes Zarządu Emitel S.A.
Telewizja Puls jest pierwszym nadawcą w Polsce, który zdecydował się przetestować technologię 5G Broadcast w warunkach terenowych.
– Poszukujemy rozwiązań, które umożliwią nam dotarcie do widzów w nowy sposób, bez konieczności korzystania z internetu czy aplikacji streamingowych. 5G Broadcast daje możliwość emisji naszych treści bezpośrednio na urządzeniach mobilnych, co z punktu widzenia nadawcy oznacza w przyszłości nowy kanał dystrybucji i potencjalnie szerszy zasięg - powiedział Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu Telewizji Puls.
Technologia 5G Broadcast jest obecnie testowana w kilkunastu krajach Europy, w tym w Niemczech, Francji i Austrii czy Czechach. Eksperci podkreślają, że rozwiązania broadcastowe stanowią naturalne uzupełnienie usług transmisji mobilnej – szczególnie w kontekście transmisji wydarzeń na żywo, usług publicznych oraz usług mobilnych o dużym zasięgu oraz komunikacji kryzysowej.
KONTAKT:
e-mail: press|emitel.pl| |press|emitel.pl
Źródło informacji: Emitel S.A.

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.
Prawo
Konkurencyjność firm wśród najważniejszych zadań dla kolejnego budżetu UE. Komisja szuka nowych źródeł dochodów

Przed budżetem na kolejną siedmioletnią perspektywę stoi szereg wyzwań. Jednym z nich są potrzeby zwiększania wydatków na obronność i zbrojenia oraz na wsparcie konkurencyjności europejskich firm. Jednocześnie dla zaspokojenia rosnących potrzeb w priorytetowych obszarach konieczne są nowe źródła dochodów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.