2020 będzie rokiem chmury
Autorem komentarza jest Jakub Polkowski Channel Executive Poland, RamBase - Jakob Hatteland Computer AS.
Miniony rok to 12 miesięcy wytężonej pracy dla RamBase i naszych klientów.
Z obserwacji jakie mamy wynika jasno, że dzisiaj biznes oczekuje rozwiązań IT
w pełni elastycznych, mobilnych, nowoczesnych i przewidywalnych kosztowo. Systemy ERP oparte o chmurę są i w dalszym ciągu będą przyszłością rynku IT w Polsce. Naszym zdaniem wielki potencjał drzemie w takich sektorach jak produkcja, dystrybucja i logistyka. W tych obszarach dotychczasowe rozwiązania On-premise będą musiały ustąpić miejsca nowocześniejszym, tańszym, szybszym i o wiele wygodniejszym rozwiązaniom Cloud ERP. Według naszych prognoz, tego rodzaju rozwiązania w 2020 roku będą stanowiły 35 a może nawet 50 % całego rynku ERP w Polsce dla niektórych branż.
Taka optymistyczna prognoza wynika z konkretnych czynników. Czołowi dostawcy systemów ERP coraz przychylniej patrzą w stronę rozwiązań chmurowych. Badania IDG „Chmura publiczna
w Polsce 2019” pokazują, że blisko jedna trzecia (31 proc.) wszystkich małych, 23 proc. średnich i 17 proc. dużych firm jest już dostarczana w modelu chmury obliczeniowej. Kolejne 20% deklaruje chęć przejścia na rozwiązania oparte o Cloud. Te wszystkie okoliczności pokazują,
że możemy z optymizmem patrzeć na rozwój technologii chmurowej w systemach ERP. Z naszej perspektywy Polska to naprawdę ciekawy i perspektywiczny rynek. Szacujemy potencjał wdrożeń naszego rozwiązania w pierwszych latach będzie rósł bardzo dynamicznie, analogicznie jak w krajach Europy Północnej.
Analitycy zajmujący się rynkiem IT przewidują, że chmura będzie liderem wśród wszystkich wdrożeń. IDC przewidywało udział rozwiązań opartych o cloud na poziomie od 21% do 38%. Myślę, że śmiało możemy przyjąć te założenia, zwłaszcza, że dotychczasowe bariery dotyczące głównie kwestii bezpieczeństwa zostały zniesione. Kolejnym argumentem, który może przekonać do implementacji tych wdrożeń są oszczędności. Analitycy IDC szacują, że wdrożenia oparte
o chmurę pozwalają zredukować od 30 do 40 % kosztów działania całego przedsiębiorstwa. Dla RamBase jest to nawet 77% TCO. Według wielu analiz i firm badawczych chmura obliczeniowa będzie wiodła prym we wszystkich wdrożeniach IT. Polskie firmy, jeśli nadal chcą dynamicznie się rozwijać muszą inwestować w profesjonalne rozwiązania ERP. Oceniamy, cały rynek IT w perspektywie najbliższych 5 lat czeka rozwój na szeroką skalę, głównie w obszarze ERP.
***
Kontakt dla mediów: Tomasz Szymanowski, mail: t.szymanowski@unicornmedia.pl
Hatteland Holding jest ekspertem w zaawansowanych systemach ERP, pozwalających na kompleksowe zarzadzanie przedsiębiorstwem. Flagoym produktem firmy jest technologia RamBase ERP Cloud.

Cyberbezpieczeństwo dzięki MiR Fleet Enterprise

AI Accelerator od UR dla rozwoju cobotów

Cropink – Nowe, rewolucyjne narzędzie reklamowe dla marketerów e-commerce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.