Operacje przy użyciu robotów dostępne dla coraz większej liczby pacjentów
Od 1 sierpnia 2023 roku dostęp do procedur medycznych realizowanych z pomocą robotów chirurgicznych stał się znacznie łatwiejszy. Jeszcze niedawno chirurgia robotyczna była domeną prywatnych placówek, a co za tym idzie tylko ograniczona grupa pacjentów mogła skorzystać z tego rodzaju minimalnie inwazyjnych rozwiązań. Punktem przełomowym było uzupełnienie (z początkiem kwietnia 2022 roku) koszyka świadczeń gwarantowanych przez resort zdrowia o zabiegi prostatektomii radykalnej z wykorzystaniem systemów robotowych. Od sierpnia br. refundacji podlegać będą jeszcze dwie procedury – leczenie raka endometrium (trzonu macicy) i raka jelita grubego.
Upowszechnienie i poprawa dostępności cenowej robotów chirurgicznych pozwoli większemu gronu pacjentów skorzystać z zalet, jakie niesie ze sobą chirurgia minimalnie inwazyjna. Jak komentuje Aleksandra Diyon, General Manager Eastern Europe, CMR Surgical: Nie ulega wątpliwości, że wykorzystanie robotów chirurgicznych w operacjach niesie za sobą wiele benefitów dla pacjentów. Większa precyzja pozwala na wykonanie mniejszych nacięć skórnych w porównaniu do metody otwartej, znacznie ograniczając w ten sposób krwawienie oraz niwelując ryzyko infekcji. Dla pacjentów oznacza to krótszy czas rekonwalescencji, większy komfort, a przede wszystkim szybszy powrót do domu. Chociaż zabiegi minimalnie inwazyjne bywają złożone, to jednocześnie nie da się zakwestionować korzyści dla pacjentów.
Światowy rynek robotyki chirurgicznej nadal szybko rośnie – jego wartość w 2022 r. szacowana była na ponad 8,5 mld dolarów.* Eksperci przewidują, że w Polsce do 2026 r. osiągnie on wartość prawie 680 mln zł. Biorąc pod uwagę stopień rozwoju rynku, sposób finansowania opieki zdrowotnej oraz warunki makroekonomiczne, można spodziewać się, że do końca 2026 roku w Polsce zostanie zainstalowanych w sumie około 50 zrobotyzowanych systemów chirurgicznych.**
Obecnie polskie szpitale i chirurdzy w nich pracujący mają do wyboru kilka, odpowiadających na różne potrzeby systemów. Jednym z nich jest Versius – mobilny i modułowy system robotyczny, który pasuje praktycznie do każdej sali operacyjnej. To wygodne i ergonomiczne rozwiązanie, oferujące dużą elastyczność użytkowania. Chirurdzy na całym świecie wykonali z jego pomocą już ponad 10 000 zabiegów w ramach wielu różnych specjalności (w tym ginekologii, proktologii, torakochirurgii, chirurgii ogólnej i urologii). Oczywiście, zabiegi prostatektomii radykalnej czy leczenie raka trzonu macicy i raka jelita grubego, wykonane w asyście systemu Versius, również podlegają refundacji NFZ.
*https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/surgical-robots-market-256618532.html
** https://files.mypmr.pro/77c25107da615b53e8354ff8706d852354d54dd0.Pdf
materiały prasowe / CMR
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.