Komunikaty PR

Opaska wokół domu. Pomysły na ekologiczne i modne rozwiązania

2023-08-25  |  22:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl

 

 

Opaska zapobiega zabrudzeniu i zawilgoceniu dolnej partii elewacji oraz fundamentów, a jednocześnie może pełnić funkcję alejki wokół domu. Podpowiadamy, jak ją zbudować z pełnych płyt betonowych, aby była przyjazna środowisku.

 

Budowa opaski wokół domu jest koniecznością, gdyż bez odpowiedniego odprowadzenia wód deszczowych ściany budynku są narażone na zawilgocenie, co z upływem lat może prowadzić do poważnych problemów. Opaska ponadto chroni dolną część elewacji przed zabrudzeniem. Powinna mieć co najmniej 40 do 60 cm, choć może być zdecydowanie szersza - w ten sposób wokół posesji stworzymy reprezentacyjny deptak. Aby była również ekologiczna, płyty pełne należy ułożyć metodą step by step, czyli w pewnej odległości od siebie. Przestrzenie między nimi można wypełnić drobnymi kamykami lub obsiać trawą, dzięki czemu powstanie przestrzeń bioaktywna. 

 

Jak budować opaskę?

 

Budowa opaski wokół domu nie różni się specjalnie od wykonywania innych rodzajów nawierzchni. Na początku musimy wytyczyć jej przebieg, a następnie wybrać ziemię (tzw. korytowanie). Kolejnym krokiem jest osadzenie obrzeży po zewnętrznej stronie opaski. Ich zadaniem jest ustabilizowanie nawierzchni. Po zakończeniu tego etapu wysypujemy kruszywo, które ubijamy, a następnie wykonujemy podsypkę z piasku. Później układa się płyty metodą step by step, czyli w pewnej odległości od siebie (na długość ludzkiego kroku), po czym wypełnia się przestrzenie pomiędzy nimi drobnymi lub większymi kamieniami w kolorze białym lub szarym. Podczas montażu opaski warto pamiętać o tym, żeby nachylenie nawierzchni wynosiło około 2 proc., co pozwoli odprowadzić wodę z dala od ścian budynku. Opaska wykonana metodą step by step ma jeszcze jedną zaletę – przestrzenie wypełnione kruszywem lub obsiane trawą umożliwiają wnikanie, a jednocześnie odparowywanie nadmiaru wody zgromadzonej w gruncie. Co więcej, przeciwdziałają kumulowaniu się wody bezpośrednio przy ścianie budynku. Istnieje wiele płyt, które mogą posłużyć do budowy opaski, co pozwala idealnie dopasować ją do stylu aranżacyjnego całej posesji.

 

Duże płyty są praktyczne i modne

 

Z uwagi na to, że opaska ma odprowadzać wodę jak najdalej od fundamentów, jej warstwę wierzchnią najczęściej wykonuje się z dużych płyt betonowych. To bardzo modne rozwiązanie także w nowoczesnych aranżacjach. Niesłabnącą popularnością cieszą się na przykład wielkoformatowe, minimalistyczne płyty Polbruk Magna o wymiarze 75x100 cm lub 50x75 cm w kolorze nerino (biało-jasno-szarym) i latte (biało-jasno-piaskowym). Ich atutem jest również grubość 8 i 10 cm, dzięki czemu sprawdzają się przy budowie podjazdów, tarasów i alejek. Pozwala to zachować spójność całej aranżacji, bez konieczności zastanawiania się nad wyborem innych produktów. Równie uniwersalne są płyty Polbruk Bosso. Występują one w dwóch grubościach: 4,5 cm do wykorzystania na tarasy, ścieżki, alejki oraz w ruchu pieszym i 8 cm do wykorzystania na podjazdy w lekkim ruchu samochodowym. Mają minimalistyczny design oraz są utrzymane w modnych szarościach - odcieniach nerino, grafitowym i stalowym. W linii Bosso poza klasycznym kwadratem o boku 60 cm dostępne są również płyty w kształcie trapezu. Polbruk Bosso Trapez ma wymiar 60x40/20 cm – ta wersja to jeden z najmodniejszych kształtów płyt w tym roku! Poza wielkoformatowymi elementami Magna i Bosso do wykonania opaski metodą step by step doskonale nadają się też płyty Urbanika o wymiarze 60x20 cm i grubości 8 cm. Są one ascetyczne w formie i wyglądzie oraz również utrzymane w szarościach, dlatego idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Co więcej, występują w dwóch wariantach. Pierwszy odznacza się fakturą gładką, a drugi – płukaną, która jest chropowata i zbliżona wyglądem do naturalnego kamienia. Co ciekawe, obie wersje różnią się odcieniami szarości. Gładkie płyty występują w kolorze szarym, onyx, nerino i grafitowym. Natomiast płukane – w kolorach szarym i grafitowym oraz w dwóch wersjach o ciekawie brzmiących nazwach: inez (jasnoszary) oraz ardo (ciemnoszary). Płyty Urbanika o fakturze płukanej doskonale sprawdzają się przy budowie opaski w aranżacjach, w których ceniony jest naturalny, „kamienny” wygląd nawierzchni. Poprzez ich zastosowanie można nawiązać do trendów ekologicznych w kształtowaniu przestrzeni.

 

Z nieregularnych lub mniejszych płyt też można ułożyć opaskę

 

Nieregularny kształt płyt nie jest przeszkodą do stworzenia z nich opaski. Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład płyta Polbruk Exa. Przypomina ona plaster miodu. Jej dodatkowym atutem są ciekawe możliwości wykończenia nawierzchni – opaskę z tej płyty można wykonać na wiele sposobów: step by step lub w formie jednolitej nawierzchni zakończonej w nieregularny sposób wynikający z oryginalnego kształtu płyt. W obu przypadkach płyty można połączyć z grysem lub drobnymi kamieniami ogrodowymi. Wykonanie opaski z płyty Exa wydaje się dość ciekawą propozycją. Zwłaszcza, że występuje ona w melanżowym kolorze taupe (beżowo-szary), który doskonale prezentuje się w nowoczesnych aranżacjach. Do budowy opaski można również wykorzystać mniejsze płyty i łączyć je do kształtu o pożądanym rozmiarze lub stworzyć z nich kilka rzędów, a przestrzenie wokół lub pomiędzy nimi wypełnić dekoracyjnymi kamieniami. Tu dobrym przykładem jest płyta Polbruk Complex o wymiarze 20x20 cm. Ma ona płukaną fakturę przypominającą kamień i występuje w trzech kolorach: żółtym, grafitowym i szarym.

 

Płyty przypominające naturalny kamień i drewno

 

Naturalny wygląd osiągniemy używając do budowy opaski wokół domu płyt Polbruk Lira i Linea. Pierwsza z nich jest nawet nazywana „betonową deską”, gdyż doskonale imituje drewno. Wyróżniają ją spękania, słoje oraz sęki, dzięki czemu jest w stanie „oszukać” nie tylko zmysł wzroku, ale i dotyku. Lira to wydłużony prostokąt o wymiarze 25x75 cm. Występuje w dwóch kolorach: beżowym i ciemnobrązowym. Z kolei Linea doskonale naśladuje trawertyn, czyli porowatą wapienną skałę stosowaną w prestiżowych przestrzeniach. Trawertyn w starożytności nazywano alabastrem egipskim i używano do wyrobu posągów oraz waz. Wykorzystano go między innymi na elewacji Bazyliki Św. Piotra w Rzymie, a także w kolumnadzie przed nią. Z trawertynu w dużej mierze wykonana jest również słynna Fontanna di Trevi w Wiecznym Mieście. Bardzo często materiał ten używano do budowy nawierzchni reprezentacyjnych placów i ulic w centrach włoskich miast. Z powodzeniem stosowany jest również w modernistycznej architekturze. Dlatego też płyty Linea możemy wykorzystać wszędzie tam, gdzie chcemy dodać aranżacji naturalnego, a jednocześnie prestiżowego wyglądu.

 

Jak nietrudno zauważyć, opaska wokół domu może pełnić kilka funkcji. Chroni elewację w dolnej części budynku przed zawilgoceniem i zabrudzeniem, a także zapobiega kumulacji wody w sąsiedztwie ściany budynku. Może ponadto stanowić reprezentacyjny chodnik, ale również przestrzeń bioaktywną, a więc jest rozwiązaniem proekologicznym. Do jej budowy najlepiej nadają się duże betonowe płyty, które układamy metodą step by step, a przestrzeń pomiędzy nimi wypełniamy ozdobnymi kamykami lub obsiewamy trawą. Dzięki szerokiej ofercie dużych płyt betonowych o uniwersalnym designie, utrzymanych w odcieniach szarości lub naturalnej fakturze, bez problemu dobierzemy je do opaski w każdej aranżacji!

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to jeden z liderów w produkcji kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce. Stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tok Tok
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A. Biuro prasowe
2024-12-20 | 01:00

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

EXTRA POWER 20 to odpowiedź firmy Termet na typowe problemy z eksploatacją pomp ciepła w okresie najwyższego zapotrzebowania na ciepło. Podczas silnych mrozów, gdy pompa ciepła nie
Dom Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
2024-12-19 | 14:40

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Choinka, mikołaj, prezenty, pierwsza gwiazdka, rodzinna atmosfera – z czym jeszcze kojarzy nam się Boże Narodzenie? Oczywiście, że z suto zastawionym stołem, na którym
Dom Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
2024-12-19 | 09:00

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu - niezależne komercyjne centrum badawczo-rozwojowe we współpracy z Gala Group Poland - wiodącym producentem świec w Europie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku

Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania

Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.

Prawo

Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich

Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.

Handel

Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń

W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.