Olej TotalEnergies Quartz INEO Long Life 5W-30 sprawdzony w testach Long Life
TotalEnergies zachęca do regularnej wymiany oleju w silnikach i jednocześnie uspokaja kierowców, którzy obawiają się trybu serwisowania Long Life. Jeśli jakiś silnik zgodnie z zaleceniami producenta jest serwisowany z wydłużonymi okresami między przeglądami i pracuje na prawidłowo dobranym oleju, również będzie odpowiednio chroniony przez cały okres między wymianami. Wyniki praktycznych testów TotalEnergies potwierdzają, że przez cały, wydłużony okres eksploatacji oleje te zachowują swoje właściwości.
W dzisiejszych czasach silniki pracują w wysokich temperaturach i przy dużych ciśnieniach roboczych. Sprzyja to utlenianiu oleju i wpływa negatywnie na strukturę molekularną, co prowadzi do zwiększenia oporów, zanieczyszczeń i osadów w silniku.
W oleju TotalEnergies Quartz INEO Long Life 5W-30 zastosowano technologię ART (Age Resistance Technology). ART to zaawansowana, bardzo nowoczesna formuła zapewniająca doskonałe właściwości przeciwutleniające i przeciwzużyciowe oleju silnikowego, co zapewnia doskonałą ochronę przed tworzeniem się szlamu, osadów i zużyciem silnika. Oleje TotalEnergies przystosowane do wydłużonych interwałów są systematycznie badane, a ich właściwości potwierdzane w warunkach praktycznych, podczas licznych testów. Należy podkreślić, że nie chodzi tu o testy wewnętrzne prowadzone przez TotalEnergies, ale o testy niezależne, realizowane przez producentów silników oraz międzynarodowe organizacje certyfikujące.
Oto przykłady testów przeprowadzonych dla oleju TotalEnergies Quartz INEO Long Life 5W-30, posiadającego normę koncernu Volkswagen VW 504.00/507.00. Wg producenta pojazdów oznacza to możliwość stosowania przebiegów pomiędzy wymianami typu Long Life czyli 30 000km lub 2 lata w normalnych warunkach eksploatacyjnych.
Testy ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Konstruktorów Samochodowych)
Podczas testów ACEA, jednym z badań jest tzw. test polerowania tulei cylindrowej, który sprawdza skuteczność oleju pod kątem ochrony tulei cylindrowych, a co za tym idzie, zdolność oleju do utrzymywania się na powierzchniach trących tuleja-pierścienie. W tym konkretnym przypadku był on przeprowadzony na silniku Mercedesa OM646 i wykazał 6-krotnie (!) lepszy wynik TotalEnergies, niż maksymalna wartość dopuszczona przez organizację ACEA! Jest to bardzo istotny test pokazujący zdolność zabezpieczenia tulei przed zużyciem, ścieraniem specjalnego honowania. Jest ono bardzo istotne, aby olej utrzymał filmu smarującego pomiędzy pierścieniami, a tuleją. Należy przypomnieć, że olej może osiągać temperaturę 250OC w tych miejscach i jego lepkość spada do bardzo niskich wartości.
Kolejny test ACEA dotyczył utrzymania silnika w czystości, czyli ochrony przed powstawaniem osadów. Pokazał on, że olej dwukrotnie przewyższa wymagania kwalifikacyjne, utrzymując silnik we wzorowej czystości. Test utrzymania silnika w czystości świadczy z kolei o właściwościach dyspergujących, myjących i przeciwutleniających oleju. Chodzi o to, aby w trybie long life olej dzięki wysokiej jakości bazy i odpowiednim dodatkom myjąco-dyspergującym skutecznie zapobiegał odkładaniu się nisko – i wysokotemperaturowych zanieczyszczeń. W trakcie całego okresu eksploatacji pozostają one rozpuszczone w oleju i pływają w nim aż do momentu wymiany.
Kolejne istotne badanie udostępnione przez TotalEnergies przeprowadzone przez firmę Volkswagen dotyczyło przydatności oleju do ochrony krzywek i popychaczy. Tym razem okazało się, że Quartz Ineo Long Life 5W-30 chroni krzywki i popychacze aż o 40% lepiej, niż wymaga tego niemiecki producent.
Jest niezwykle wymagający test, ponieważ w tym obszarze panują bardzo wysokie naciski (80-100 kg/cm2), a olej rozgrzany do temperatury 120-180oC musi wytworzyć odpowiedni film olejowy – warstwę graniczną, aby przeciwdziałać tym obciążeniom.
Dlaczego akurat te testy są takie ważne?
Jak wynika z niezależnych testów, oleje TotalEnergies z technologią ATR, dedykowane do trybu long life nie tylko wytrzymują zakładane, wydłużone interwały, ale wykazują jeszcze spore rezerwy wytrzymałościowe.
Od dawna powtarzamy, że jakość oleju to nie oznaczenie lepkości. Jakość oleju opisują specyfikacje czy homologacje, za którymi stoją wielogodzinne testy na hamowniach silnikowych i mnogość testów laboratoryjnych. I tylko oficjalne homologacje są gwarantem jakości oleju. Cały czas też mówimy, że przebiegi Long Life są możliwe w normalnym cyklu eksploatacyjnym. Wszelkie warunki pracy silnika gdzie zużycie paliwa jest wyższe niż optymalne, np.: podczas jazdy w mieście, szybkiej jazdy autostradami, częstych uruchomień silnika, jazdy w górach, itd. to już są warunki zwiększonego obciążenia i tam Long Life nie będzie miało uzasadnienia. W takich warunkach olej szybciej ulega zanieczyszczeniom i z tego względu producenci pojazdów zalecają nawet skracanie przebiegów pomiędzy wymianami o co najmniej 30% lub 1 rok.
Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń
W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.