Okolice Lasku Golęcińskiego znów czyste!
Okolice Lasku Golęcińskiego w Poznaniu czyste, jak nigdy i wolne od śmieci. W piątek Polski Związek Firm Deweloperskich Oddział w Poznaniu zorganizował oraz przeprowadził akcję „Razem posprzątamy świat”. Przedstawiciele firm deweloperskich i zaprzyjaźnionych instytucji spędzili całe piątkowe popołudnie, by oczyścić teren przy Lasku Golęcińskim. Śmieci było całe mnóstwo, ale na szczęście – to już przeszłość. Jedno z najpiękniejszych, zielonych miejsc Poznania znów zachwyca przyrodą i – mamy nadzieję – zostanie tak na bardzo długo.
Akcja „Posprzątamy razem świat” odbyła się w piątek 21 kwietnia, a na dzień później przypada Światowy Dzień Ziemi. Przedstawiciele Poznańskiego Oddziału PZFD, firm i instytucji zaprzyjaźnionych spotkali się na terenie Ogrodu Dendrologicznego przy ul. Warmińskiej na poznańskim Golęcinie i stamtąd wyruszyli na długi spacer, by zebrać śmieci z okolicznych terenów leśnych. Niestety było co sprzątać – słusznie zauważyli wszyscy zaangażowani w akcję.
Na zaproszenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich Oddział w Poznaniu do Ogrodu Dendrologicznego przybyły dzieci, m.in. Fundacja "Bilingwo” oraz placówki Opiekuńczo - Wychowawczej "Nasz Dom" z Poznania (dzięki współpracy PZFD Poznań z Fundacją In_Spire). Były też dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 70 przy ul. Pięknej w Poznaniu i przedszkola Małe Cuda na Sołaczu (dzięki wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych). Najmłodsi wzięli udział w zabawach edukacyjnych, konkursach i eko warsztatach, organizowanych m.in. przez Kreatywne Pole, Allthings Home i Panią Joannę Krzyżanek, która jest autorką bajek i wierszy dla dzieci.
- Dbałość o obecny i przyszły stan środowiska naturalnego to także kształtowanie postawy odpowiedzialności wśród najmłodszego pokolenia. Właśnie dlatego duża część naszego wydarzenia miała charakter edukacyjny i warsztatowy. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, co jest dla nas wszystkich powodem do optymizmu. To ważne, ponieważ chcemy wszyscy razem dbać o naszą planetę – podsumowuje Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Oddział w Poznaniu. Wśród osób zaangażowanych w akcję byli przedstawiciele m.in. firm deweloperskich: art. Locum, Constructa Plus, Cordia Polska, Echo Investment, Inwestycje Wielkopolski, Konimpex-Invest, Nickel Development. Z chęcią zaangażowali się: Fundacja In_Spire, Centrum Inicjatyw Lokalnych Sołacz z przedszkolem, Grupa Mo…i tak wymieniać można by długo! Organizatorzy dziękują również pracownikom Ogrodu Dendrologicznego za udostępnienie polany edukacyjnej i wsparcie podczas akcji.
Warto wspomnieć, że Polski Związek Firm Deweloperskich od dawna angażuje się w wiele działań proekologicznych, a sporo z nich inicjuje, zachęcając do takiej postawy partnerów, firm zaprzyjaźnione i całe społeczności. Polski Związek Firm Deweloperskich wraz z zespołem ekspertów stworzył i wydał specjalny Ekoprzewodnik, czyli listę gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów. Opracowanie jest także kopalnią wiedzy dla każdego z nas. Warto razem zmierzać w kierunku ekologii.
EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.