Okolice Lasku Golęcińskiego znów czyste!
Okolice Lasku Golęcińskiego w Poznaniu czyste, jak nigdy i wolne od śmieci. W piątek Polski Związek Firm Deweloperskich Oddział w Poznaniu zorganizował oraz przeprowadził akcję „Razem posprzątamy świat”. Przedstawiciele firm deweloperskich i zaprzyjaźnionych instytucji spędzili całe piątkowe popołudnie, by oczyścić teren przy Lasku Golęcińskim. Śmieci było całe mnóstwo, ale na szczęście – to już przeszłość. Jedno z najpiękniejszych, zielonych miejsc Poznania znów zachwyca przyrodą i – mamy nadzieję – zostanie tak na bardzo długo.
Akcja „Posprzątamy razem świat” odbyła się w piątek 21 kwietnia, a na dzień później przypada Światowy Dzień Ziemi. Przedstawiciele Poznańskiego Oddziału PZFD, firm i instytucji zaprzyjaźnionych spotkali się na terenie Ogrodu Dendrologicznego przy ul. Warmińskiej na poznańskim Golęcinie i stamtąd wyruszyli na długi spacer, by zebrać śmieci z okolicznych terenów leśnych. Niestety było co sprzątać – słusznie zauważyli wszyscy zaangażowani w akcję.
Na zaproszenie Polskiego Związku Firm Deweloperskich Oddział w Poznaniu do Ogrodu Dendrologicznego przybyły dzieci, m.in. Fundacja "Bilingwo” oraz placówki Opiekuńczo - Wychowawczej "Nasz Dom" z Poznania (dzięki współpracy PZFD Poznań z Fundacją In_Spire). Były też dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 70 przy ul. Pięknej w Poznaniu i przedszkola Małe Cuda na Sołaczu (dzięki wsparciu Centrum Inicjatyw Lokalnych). Najmłodsi wzięli udział w zabawach edukacyjnych, konkursach i eko warsztatach, organizowanych m.in. przez Kreatywne Pole, Allthings Home i Panią Joannę Krzyżanek, która jest autorką bajek i wierszy dla dzieci.
- Dbałość o obecny i przyszły stan środowiska naturalnego to także kształtowanie postawy odpowiedzialności wśród najmłodszego pokolenia. Właśnie dlatego duża część naszego wydarzenia miała charakter edukacyjny i warsztatowy. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, co jest dla nas wszystkich powodem do optymizmu. To ważne, ponieważ chcemy wszyscy razem dbać o naszą planetę – podsumowuje Joanna Janowicz, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich Oddział w Poznaniu. Wśród osób zaangażowanych w akcję byli przedstawiciele m.in. firm deweloperskich: art. Locum, Constructa Plus, Cordia Polska, Echo Investment, Inwestycje Wielkopolski, Konimpex-Invest, Nickel Development. Z chęcią zaangażowali się: Fundacja In_Spire, Centrum Inicjatyw Lokalnych Sołacz z przedszkolem, Grupa Mo…i tak wymieniać można by długo! Organizatorzy dziękują również pracownikom Ogrodu Dendrologicznego za udostępnienie polany edukacyjnej i wsparcie podczas akcji.
Warto wspomnieć, że Polski Związek Firm Deweloperskich od dawna angażuje się w wiele działań proekologicznych, a sporo z nich inicjuje, zachęcając do takiej postawy partnerów, firm zaprzyjaźnione i całe społeczności. Polski Związek Firm Deweloperskich wraz z zespołem ekspertów stworzył i wydał specjalny Ekoprzewodnik, czyli listę gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów. Opracowanie jest także kopalnią wiedzy dla każdego z nas. Warto razem zmierzać w kierunku ekologii.
Jaki kamień naturalny wybrać na podłogę? Porady i inspiracje
Nowa Murowana z miesiącem korzyści
Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.