Ocieplenie domu od wewnątrz – na co zwrócić uwagę
Best Brands PR
Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl
Zdarza się, że nie można ocieplić domu od zewnątrz, tymczasem ciepło ucieka, w zimnych pomieszczeniach bywa nieprzyjemnie, a rachunki za ogrzewanie rosną. W tej sytuacji wielu właścicieli zastanawia się, jak temu zaradzić. Otóż można.
Problem przynajmniej w części może rozwiązać izolacja termiczna domu od wewnątrz. „To przedsięwzięcie wymagające precyzji i fachowości, bo prace wewnątrz związane są z pewnymi ograniczeniami, ale jak najbardziej możliwe” – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że izolacja wewnętrzna nie będzie tak szczelna, jak zewnętrzna, niemniej uda się dzięki temu wyraźnie poprawić rozkład temperatury. Jest to o tyle istotne, że często na izolację w środku decydują się właściciele starych, a przez to zimnych domów. Nie chcą zasłaniać elewacji – ceglanej, czy kamiennej – a czasem nawet nie mogą tego zrobić, jeśli dom jest pod ochroną konserwatora zabytków.
Druga grupa właścicieli, którzy wybierają izolację wewnątrz, to ci, którzy z różnych powodów nie mogą się dogadać z innymi w sprawie ocieplenie całej nieruchomości. Może się zdarzyć, że ktoś ma prawo tylko do połowy domu, a współwłaściciel nie jest zainteresowany termomodernizacją. Taka sama sytuacja może wystąpić też w przypadku popularnych szeregowców.
Bez specjalisty nie ruszaj do przodu
Żadna termomodernizacja nie może być wolną amerykanką, projekt musi być wykonany przez fachowca, który zdiagnozuje, gdzie ucieka najwięcej ciepła i zaproponuje rozwiązanie odpowiadające potrzebom konkretnego domu. W przypadku ocieplenia od wewnątrz jest to w dwójnasób istotne, bo izolacja siłą rzeczy będzie częściowa, więc warto wykorzystać jej możliwości do maksimum. Dodatkowo w takiej sytuacji trzeba zadbać o to, by nie dopuścić do kondensowania się pary wodnej. Zatem oprócz fachowego projektu izolacji termicznej, konieczne jest sprawdzenie wentylacji i w razie potrzeby jej usprawnienie.
Wewnątrz domu izolację styropianem można wykonać na tzw. przegrodach poziomych, czyli podłogach i stropach. To przestrzenie, które muszą unieść spory ciężar, trzeba zatem zastosować specjalne płyty styropianowe charakteryzujące się dużą odpornością na obciążenia. „Jest to rodzina styropianów podkładowych. W Styropminie seria ta nazywa się DP CS PRO i są w niej materiały odporne na nacisk na poziomie od 1,8 do 6 ton na metr kwadratowy. W przypadku ocieplania domów warto wybrać styropian ze środka stawki taki, jak DP CS PRO 100, który wytrzymuje obciążenie do 3 ton ma metr kwadratowy” – wyjaśnia Dariusz Pruszkowski.
Może być ciszej
Skoro przy ocieplaniu domu od wewnątrz, prace koncentrują się podłogach, można przy okazji także wyciszyć budynek. Zastosowanie styropianu akustycznego, takiego jak Styropmin EPS, sprawi, że między kondygnacjami nie będą się przedostawały dźwięki uderzeniowe. To odgłosy biegania, obcasów, trzaskania drzwiami, upadających przedmiotów – słowem zupełnie codzienne dźwięki w każdym domu. Tego rodzaju styropian stosuje się właśnie na przegrodach poziomych, szkoda więc nie wykorzystać sytuacji.
Uwaga na grubość
Izolacja podłogi oznacza, że pojawia się na niej dodatkowa warstwa z płyt styropianowych. Akceptując projekt, trzeba zwrócić uwagę, jaką grubość będzie miała ostatecznie posadzka. Po pierwsze dlatego, że zazwyczaj nie chcemy, by pomieszczenie było niższe, a po drugie – możemy nie planować wymiany drzwi i stanąć przed taką niechcianą koniecznością, jeśli będą zawadzać o podniesioną podłogę.
Kontakt dla mediów:
Martyna Andziak, Best Brands PR
tel. 505 993 003, e-mail: m.andziak@bestbrandspr.pl

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.