Nowy Gruszczyn. I etap osiągnął stan surowy zamknięty
W podpoznańskiej gminie Swarzędz trwa realizacja osiedla Nowy Gruszczyn. W I etapie, zlokalizowanym przy ulicy Katarzyńskiej w Gruszczynie, powstanie łącznie siedem budynków dwulokalowych. Aktualnie trwają zaawansowane prace budowlane w każdym z nich. Wszystkie domy osiągnęły już stan surowy zamknięty, co oznacza, że zostały wstawione okna i zamontowany dach.
Nowy Gruszczyn, inwestycja zlokalizowana przy ulicy Katarzyńskiej w Gruszczynie to nowy projekt deweloperski na przedmieściach Poznania. W pierwszym z sześciu etapów inwestycji, którą realizuje Sky Investments, znajdzie się 7 domów, czyli 14 lokali mieszkalnych w zabudowie bliźniaczej. Klienci mogli wybrać jeden z dwóch typów domów o zróżnicowanej powierzchni użytkowej - A - 141 mkw. i B - 135,14 mkw. O szczegółach dotyczących poszczególnych prac informuje Katarzyna Wyszyńska z biura sprzedaży Sky Investments. - W czterech budynkach dwulokalowych na ukończeniu są prace związane z elewacjami zewnętrznymi. Natomiast w kolejnych 3 budynkach trwa docieplanie styropianem. Najważniejsze, że wszystkie domy osiągnęły już stan surowy zamknięty, co oznacza, że zostały wstawione okna i zamontowany dach. Przed naszym zespołem kolejne zadania, w tym przede wszystkim dokończenie elewacji, skupienie się na takich elementach, jak drewniane wstawki, rynny, parapety zewnętrzne. Następnie zostaną przygotowane miejsca postojowe z kostki brukowej. Po wykonaniu tych prac, pozostają wnętrza, gdzie będą wylewane posadzki. Później pozostaną już drobniejsze prace, ale czasochłonne – wyjaśnia przedstawicielka firmy Sky Investments.
Niemal wszystkie lokale z I etapu inwestycji Nowy Gruszczyn zostały sprzedane. To oznacza, że projekt cieszy się sporym zainteresowaniem i z pewnością doczeka się kontynuacji w postaci kolejnych etapów. Docelowo w ramach osiedla dostępnych będzie 38 domów, czyli 76 lokali. Każdy lokal ma dwa poziomy. Parter z kuchnią, salonem i łazienką tworzą strefę dzienną, a piętro z trzema sypialniami, dwiema garderobami i łazienką – strefę wypoczynkową. – Nasz projekt szczególnie podoba się rodzinom, które zauważają bliskość przyrody oraz przestrzeń domu. Są to cechy bardzo ważne dla inwestycji podmiejskich, dlatego cieszymy się, że trafiamy w gusta naszych klientów – podsumowuje Katarzyna Wyszyńska. Pierwsze domy w ramach inwestycji Nowy Gruszczyn będą gotowe już w przyszłym roku. Ponadto na ukończeniu jest osiedle Rodzinne Podolany, zlokalizowane przy ul. Heleny Rzepeckiej, gdzie docelowo będzie 99 mieszkań i domów w zabudowie szeregowej. Dosłownie ostatnie z nich, o powierzchni ponad 70 mkw. są dostępne w sprzedaży.

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.