Nowe możliwości na starszym sprzęcie. Jak rozbudować laptopa lub PC-ta?
Wszyscy znają ten moment, gdy pracę lub granie zakłóca zbyt długi czas przesyłania pliku, czy też ładowania ulubionego tytułu. Nie musi to oznaczać konieczności kupowania nowego komputera. Istniejący sprzęt można łatwo zmodernizować z korzyścią dla portfela i środowiska. Sprawdzamy jak to zrobić.
Rocznie na świecie powstaje ponad 53 milionów elektrośmieci[1]. To prawie 7 kg na jednego mieszkańca Ziemi. Tymczasem każdy może przyczynić się do efektywniejszego gospodarowania elektroniką. Gdy pojawia się potrzeba dostosowania możliwości laptopa albo PC-ta do nowych wymagań, warto postawić na zwiększenie funkcjonalności dotychczasowego sprzętu. Świetne efekty można osiągnąć dzięki modernizacji pamięci.
Kilka słów o SSD
Istnieją dwa najpopularniejsze rodzaje pamięci półprzewodnikowej: SSD oraz RAM. Czym się różnią? Pamięć SSD pozwala przechowywać dane, nawet gdy urządzenie pozbawione jest źródła zasilania. Poprzednikiem technologii SSD były dyski talerzowe HDD – wolne i nie tak stabilne. Większość nowszych komputerów wyposażona jest już w dyski SSD – ale to technologia, która nadal szybko się rozwija. Na rynku dostępne są wysokowydajne dyski wewnętrze SSD 4. generacji znacznie usprawniające jakość pracy i radość z rozrywki. Najszybsze dyski SSD stosują obecnie standard PCIe 4.0, który zapewnia dwukrotnie większą szybkość niż standard PCIe 3.0. Jeszcze wyraźniejsze przyspieszenie odczujemy, jeżeli modernizacja odbędzie się w starszym komputerze, gdzie zainstalowany był talerzowy dysk HDD. Poza przyspieszeniem, dzięki SSD urządzenie będzie pracowało ciszej i zyska na niezawodności.
– Modernizując pamięć SSD, zwróćmy uwagę na kilka czynników: pojemność, prędkość odczytu i zapisu, wytrzymałość oraz interfejs. Największe dyski wewnętrzne SSD mogą osiągać nawet 4-16 TB pojemności, mniejsze zaczynają się od 250 GB. Wybór zależy od naszych potrzeb, dokumenty tekstowe zajmują mało miejsca, ale już gry, filmy i zdjęcia to duże obciążenie. Im większa prędkość odczytu i zapisu, tym sprawniej korzystać będziemy z przesyłania plików na urządzeniu. Wytrzymałość odpowiada za ilość danych, która może być zapisana na dysku w całym okresie jego użytkowania. Natomiast rodzaj interfejsu znacząco wpływa na szybkość dysku: NVMe PCIe 3. i 4. generacji oferują znacznie większą przepustowość i krótszy czas reakcji niż dyski SSD SATA. Przed wyborem nowego dysku SSD warto zweryfikować, czy jest on kompatybilny z dotychczasową płytą główną – doradza Michał Bocheński Business Development Manager z Kingston Technology. Wymiany na nowy dysk można dokonać samemu zarówno w laptopach, jak i PC-tach, korzystając z dostępnych w sieci poradników dotyczących montażu 2,5-calowych dysków SSD i dysków SSD M.2.
Jaki wybrać RAM?
Nowy dysk SSD zapewni szybsze przesyłanie i ładowanie plików – a za co odpowiada RAM? To typ pamięci operacyjnej, który obsługuje aktualnie uruchomione programy. Potrzebuje być podłączony do zasilania, ale jego funkcją nie jest trwałe przechowanie danych. Dzięki pamięci RAM działa przeglądarka internetowa, gry i inne aplikacje. To z modułu RAM procesor pobiera informacje, a im większą pamięcią RAM dysponujemy, tym wydajniejsza jest praca komputera. Lepsza pamięć RAM pozwala też na efektywniejszą pracę karty graficznej. To szczególnie ważne dla graczy, bo modernizacja pamięci operacyjnej jest wyraźnie tańsza od zakupu topowych kart graficznych.
W pamięci RAM wyposażone są laptopy i PC-ty. I w obu typach komputerów można je ulepszyć, jednak trzeba zweryfikować, ile fizycznych gniazd pamięci ma nasze urządzenie. Pamięć RAM można bowiem łączyć w zestawy składające się z pojedynczych lub podwójnych modułów. Ważna jest również kompatybilność z płytą główną i procesorem. Poradniki dotyczące samodzielnej instalacji RAM DDR są również dostępne w sieci, łatwo można też znaleźć konfiguratory pamięci. Warto pamiętać, że parzyste moduły muszą być od siebie oddzielone. Dodatkowo w przypadku pamięci RAM nie można łączyć różnych pojemności modułów. Dysponując np. zestawem 2 x 8 GB, trzeba pamiętać, że w przyszłości rozbudowa będzie możliwa tylko o moduły tej samej pojemności i tej samej generacji.
Przed instalacją pamięci w PC-cie trzeba odłączyć go od prądu, moduł należy trzymać za niepomalowany i uziemiony metalowy element. Stary moduł należy wyjąć z gniazda naciskając zapadki blokady. Nowy moduł włożyć do wycięć gniazda pamięci, tak aby zapadki wskoczyły na miejsce. Komputer można podłączyć do prądu. Instalacja w laptopie przebiega podobnie, należy pamiętać, aby dodatkowo wyjąć z niego baterię.
Jeżeli komputer wymaga wymiany, a nie tylko modernizacji warto zdecydować się na najnowocześniejszą generację pamięci RAM – DDR5. Piąta generacja pamięci RAM jest o 50% szybsza niż DDR4. Gwarantuje to lepsze doświadczenie w grach i streamingu 4K+. Profesjonaliści docenią dodatkowo lepszą wydajność podczas pracy nad dużymi animacjami z renderowaniem 3D. – Większej wydajności i szybkości towarzyszy też niższe zużycie energii. Najnowsze moduły DDR5 zużywają niemal 20% mniej energii niż czwarta generacja RAM-u. W efekcie rośnie czas pracy baterii w laptopach, a tym samym ich długowieczność – zauważa Michał Bocheński Business Development Manager z Kingston Technology.
[1] https://cyfrowapolska.org/pl/coraz-wiecej-elektrosmieci-w-polsce-200-tys-ton-nieprzetworzonych-elektroodpadow/
Nowa bezprzewodowa klawiatura Hama WK-300 z przyciskiem Assist AI
Dlaczego warto wybrać monitor OLED?
Oszczędź budżet i miejsce na biurku. Bezprzewodowa klawiatura Hama WK-500
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.