Nowa Murowana: trzy budynki oddane mieszkańcom
Od listopada 2017 roku Murowana Goślina pod Poznaniem regularnie wzbogaca się o kolejne mieszkania w ramach osiedla deweloperskiego Nowa Murowana. Finalnie w inwestycji powstanie kameralny kompleks mieszkaniowy, a łącznie do użytku zostanie oddanych około 91 lokali w pięciu budynkach. W trzech z nich ponad 50 zadowolonych rodzin odebrało klucze do swoich domów, a większość urządziła wnętrza i zdążyła się wprowadzić.
Ponadto trwają prace w kolejnych dwóch budynkach. W IV etapie (14 mieszkań w jednym budynku) są gotowe ściany parteru i pierwszego piętra. Pracownicy budowlani stawiają mury drugiego poziomu, a następnie będzie montowana więźba dachowa. Z kolei w budynku nr 5 z 20 lokalami zamontowano pokrycie dachowe i stolarkę okienną, w ostatnich dniach wykonywane są tynki wewnętrzne oraz elewacje. Według harmonogramu, oba te etapy zostaną ukończone do III kwartału 2020 i wówczas klienci dewelopera odbiorą klucze, by móc się urządzić.
Ostatnie dostępne mieszkania
Inwestycja Nowa Murowana od premiery na rynku deweloperskim w 2017 roku, cieszy się dużą popularnością. – W realizowanych budynkach zostało po kilka lokali o powierzchniach 57 - 65 mkw. Tak przestronne mieszkanie w Nowej Murowanej klienci mogą zakupić w cenie kawalerki lub 2-pokojowego lokalu w Poznaniu – mówi Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana. Warto wybrać jedno z ostatnich mieszkań w inwestycji i zawrzeć umowę rezerwacyjną. Na analizę zdolności kredytowej, podpisanie umowy deweloperskiej u notariusza i umowy kredytowej z bankiem każdy klient potrzebuje kilku tygodni. Kiedy te sprawy zostaną pozytywnie załatwione, zaczyna się dopiero spłata kredytu. W praktyce, w przypadku wspomnianej inwestycji, okres, kiedy płacimy ratę kredytu i np. wynajem w aktualnym mieszkaniu, jest stosunkowo krótki. – Takie rozwiązanie jest bardzo dobre, ponieważ spełniamy swoje marzenia, nie musimy na to długo czekać i oszczędzamy. Dostrzega to sporo osób, dlatego zapraszamy już teraz do kontaktu z nami – zaznacza Patrycja Pilarczyk.
Ponadto warto zwrócić uwagę nie tylko na ofertę mieszkaniową dewelopera, ale też na lokalizację inwestycji. Przykładowo Poznaniacy przyzwyczajeni do wygody życia w mieście, zauważą, że w Murowanej Goślinie także załatwią wiele spraw, tutaj wszystko jest pod ręką, a infrastruktura gotowa. To 16-tysięczne miasteczko zapewnia sklepy, ośrodki zdrowia, czy placówki edukacyjne. A w niecałe pół godziny można dotrzeć do Poznania autem lub modnym szynobusem.

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Medycyna
Polscy naukowcy rozwijają technologię hodowania bionicznej trzustki. Może ona rozwiązać problem cukrzycy insulinozależnej

Zespół polskich naukowców rozwija technologię hodowania bionicznej trzustki, którą będzie można wszczepiać pacjentom kwalifikowanym obecnie do przeszczepu od zmarłego dawcy. Taka procedura jest stosowana w najcięższych przypadkach cukrzycy typu 1, a niekiedy również w cukrzycy typu 2. Badacze, tworząc innowacyjną metodę leczenia dołożyli starań, by rozwiązać ryzyko najgroźniejszego powikłania, jakim jest odrzucenie wszczepianego narządu poprzez wykrzepianie. Do zbudowania narządu będą wykorzystywane komórki pacjenta, więc układ immunologiczny nie powinien odczytywać go jako obcy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.