Komunikaty PR

Nietypowe rozwiązania we wkładach stalowych

2020-06-30  |  11:30

Warunki klimatyczne panujące w krajach północnych sprawiają, iż skandynawskie technologie grzewcze uchodzą za jedne z najlepszych na świecie. Charakteryzuje je nie tylko funkcjonalność, ale również doskonały design oraz bezpieczeństwo. Doświadczenie to coraz częściej staje się inspiracją dla rodzimych producentów, którzy we współpracy z partnerami z Norwegii czy Szwecji produkują i wprowadzają na Polski rynek nowoczesne rozwiązania do systemów kominowych.

W Skandynawii tradycja i kult żywego ognia jest bardzo silny, prze co standardem jest stosowanie w każdym domu kominka. Popularność tego sposobu ogrzewania powoduje, że urządzenia grzewcze i kominy są w tych krajach bardzo intensywnie eksplaowane, przez co często trzeba je poddawać pracom renowacyjnym – Podczas wieloletniej współpracy z naszymi partnerami z Norwegii poznaliśmy problemy z jakimi spotykają się oni podczas renowacji kominów. W krajach skandynawskich jest mnóstwo starszych domów, w których głównym źródłem ogrzewania są piece i kozy na paliwa stałe rozmieszczone niemal w każdym pomieszczeniu. Z czasem stare kominy rozszczelniają się i wymagają napraw, a najprostszą metodą jest montaż wkładu kominowego – tłumaczy Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

Jak zatem zamontować wkład w kominie oraz przyłącze spalin w salonie, aby nie zdewastować ścian? Najprościej i najlepiej zrobić to tym samym otworem po czopuchu, którym jest podłączony piecyk z kominem. Standardowy trójnik wymaga rozkucia ściany. Jawar wspólnie ze skandynawskimi partnerami opracował trójnik norweski z dokręcanym czopuchem. (Fot. 1,2,3,4)

Takie rozwiązanie pozwala bezinwazyjnie zamontować trójnik spalin w każdym kominie, a jeśli inwestor zmieni urządzenie grzewcze wystarczy odkręcić króciec trójnika i wymienić go na redukcyjny, dostosowany do nowego urządzenia. Tego typu metoda jest szczelna, natomiast została opracowana tylko dla spalin suchych (paliw stałych). Podobne rozwiązania opracowano także dla rur elastycznych, gdzie możliwe jest wykonanie przyłącza w dowolnym miejscu. (Fot.7) Pozwala to na znaczne skrócenie czasu montażu i ograniczenie prac dodatkowych, takich jak gipsowanie i malowanie.

Rozwiązania kominowe do domów energooszczędnych i pasywnych

Kraje skandynawskie znane są także ze swojego bardzo restrykcyjnego podejścia do kwestii ekologii, która obejmuje także budownictwo. Energooszczędne czy pasywne domy charakteryzują się racjonalnym podejściem do gospodarowania zasobami naturalnymi, a także oferują rozwiązania pozwalające zaoszczędzić na codziennych kosztach eksploatacji. Jednak ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy budowlane w tego typu inwestycjach nie możne występować wentylacja grawitacyjna oraz niemożliwe jest doprowadzenie powietrza do spalania z powodu strat ciepła, jakie te elementy generują. To z kolei wyklucza możliwość wyposażenia swoich czterech kątów w kominek.
Rozwiązaniem mogą być nowoczesne systemy powietrzno – spalinowe, które dostarczają powietrze do urządzenia grzewczego w sposób grawitacyjny. Takie kominy wraz z urządzeniem grzewczym wyposażone są w specjalny krócieć, który umożliwia doprowadzenie powietrza poprzez komin, tworząc w ten sposób niezależny układ grzewczy. Co istotne, na jego prace nie wpływa wentylacja mechaniczna. Tego typu układy to idealne rozwiązanie dla nowoczesnego budownictwa. Montując na przewodzie doprowadzającym powietrze do spalania specjalną przepustnicę, możemy w bardzo precyzyjny sposób sterować temperaturą kominka. Zapewnia to nie tylko komfort cieplny, ale również pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. – Komin Aero powstał we współpracy naszej firmy z partnerami ze Skandynawii. Jest on przeznaczony do odprowadzania spalin z urządzeń opalanych paliwami stałymi i może być stosowany zarówno w budownictwie tradycyjnym, jak i pasywnym. Oprócz swojej głównej funkcji charakteryzuje się on także doskonałym designem oraz bezpieczeństwem. Rury łączone są za pomocą specjalnej technologii, dzięki której połączenia są praktycznie niewidoczne. Takie rozwiązanie ma na celu polepszenie wyglądu komina, dzięki czemu stanowi ozdobny element dekoracyjny, uzupełniający wystrój każdego wnętrza. Komin ten eliminuje również praktycznie do zera możliwość powstawania groźnych tlenków węgla (czadu) przy spalaniu z niedoborem tlenu – mówi Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

System ten to doskonałe rozwiązanie dla miłośników kominka w domu, wyposażonego w rekuperację czy wentylację mechaniczną. Komin tworzy odrębny układ powietrzno-spalinowy, który może pracować niezależnie od zastosowanych technologii w nowoczesnym czy pasywnym domu, natomiast spalanie odbywa się niejako w odrębnym układzie, nie związanym z budynkiem. To samo tyczy się również systemu kominowego Jawar Nord, który także powstał we współpracy z partnerami z Norwegii. Jego sercem jest rura ceramiczna JAWAR produkowana w technologii prasowania izostatycznego charakteryzująca się wytrzymałością na wysokie temperatury, częste ich zmiany, a także niską nasiąkliwością.

Więcej na: https://www.jawar.com.pl/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A. Biuro prasowe
2024-12-20 | 01:00

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

EXTRA POWER 20 to odpowiedź firmy Termet na typowe problemy z eksploatacją pomp ciepła w okresie najwyższego zapotrzebowania na ciepło. Podczas silnych mrozów, gdy pompa ciepła nie
Dom Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
2024-12-19 | 14:40

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Choinka, mikołaj, prezenty, pierwsza gwiazdka, rodzinna atmosfera – z czym jeszcze kojarzy nam się Boże Narodzenie? Oczywiście, że z suto zastawionym stołem, na którym
Dom Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
2024-12-19 | 09:00

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu - niezależne komercyjne centrum badawczo-rozwojowe we współpracy z Gala Group Poland - wiodącym producentem świec w Europie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.