Naukowcy opowiadają się za ogrzewaniem biomasą
Rada Naukowa Polskiego Forum Klimatycznego wydała postulat w sprawie rewizji i zmian przepisów antysmogowych w Polsce. Organizacja zwraca uwagę na to, że warto zlikwidować ograniczenia dotyczące stosowania biomasy w celach grzewczych przy użyciu urządzeń spełniających normy ekoprojektu oraz przypomina, że drewno jest najstarszym, niedocenianym źródłem energii.
Stanowisko Rady Naukowej Polskiego Forum Klimatycznego w sprawie ogrzewania biomasą w Polsce brzmi następująco:
Rada Naukowa PFK postuluje rewizję i zmiany przepisów antysmogowych w Polsce w taki sposób, żeby zlikwidować ograniczenia dotyczące stosowania biomasy w celach grzewczych przy użyciu urządzeń spełniających normy ekoprojektu.
Takie zmiany w przepisach pozwolą mieszkańcom naszego kraju szybciej wymienić przestarzałe urządzenia grzewcze, bo stworzą naturalną możliwość zapewnienia swoim rodzinom bezpieczeństwa energetycznego za pomocą tego łatwo dostępnego i stosunkowo taniego paliwa.
Szczególnie przydatne do tego celu jest drewno kawałkowe i jego zrównoważone i bezpieczne dla środowiska stosowanie powinno być mocno wspierane przez władze zarówno samorządowe, jak i centralne.
Biomasa drzewna jest odnawialnym źródłem energii. Wynika to z jej niezmiennych właściwości fizycznych – energia w niej zgromadzona pochodzi z niewyczerpywanego źródła, jakim jest na Ziemi promieniowanie słoneczne. Dodatkową zaletą biomasy jest fakt, że jest ona magazynem energii, który można wykorzystywać o dowolnej porze dnia w dowolnej porze roku – w zależności od potrzeb. Ogrzewanie biomasą jest możliwe niezależnie od warunków pogodowych, co w grupie odnawialnych źródeł energii stawia ją na wyższym poziomie funkcjonalnym niż np. fotowoltaikę czy energię wiatrową.
Ogrzewanie biomasą nie czyni szkód klimatycznych, bo bilans emisji dwutlenku węgla w zrównoważonym jej użytkowaniu nie jest większy od zera. Należy ją jednak spalać w sposób umiejętny, tak żeby nie niszczyć powietrza nadmierną emisją zanieczyszczeń. Służą do tego urządzenia grzewcze spełniające europejskie normy ekoprojektu – tylko takie można obecnie w Polsce sprzedawać.
Rada Naukowa PFK postuluje obniżenie stawki podatku VAT na drewno opałowe do poziomu 0%.
Obecny kryzys energetyczny spowodowany sytuacją geopolityczną skłonił Rząd RP do obniżenia stawek podatku VAT dla wszystkich źródeł energii używanych w sektorze komunalno-bytowym oprócz biomasy. Wyjątek ten jest niezrozumiały i szkodliwy zwłaszcza dla rodzin dotkniętych ubóstwem energetycznym. Stosunkowo niska cena drewna opałowego wynika z faktu, że jest ono źródłem energii niepodlegającym monopolizacji, co z punktu widzenia polskich rodzin jest zaletą i dlatego nie należy drewna obejmować najwyższą stawką podatkową wśród dostępnych dla Polaków paliw grzewczych. Stan ten trzeba jak najszybciej zmienić.
Rada Naukowa Polskiego Forum Klimatycznego:
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski, specjalista w dziedzinie biomasy
Prof. dr hab. Kazimierz Górka, specjalista w dziedzinie ekonomii
Prof. dr hab. inż. Wojciech Stankowski, specjalista w dziedzinie geologii i zmian klimatu
Dr hab. inż. Marcin Łuszczyk, specjalista w dziedzinie ekonomii energii
Dr inż. Krystyna Kubica, specjalista w dziedzinie chemii i energii z paliw stałych
Dr Agnieszka Thier, specjalista w dziedzinie ekonomii
Mgr Krzysztof Woźniak, specjalista w dziedzinie zrównoważonego rozwoju
Mgr inż. Robert Jankowski, specjalista w dziedzinie energetyki klastrowej
Mgr inż. Wojciech Treter, specjalista w dziedzinie ochrony powietrza
Mgr inż. Witold Jaworski, specjalista w dziedzinie biomasowych urządzeń grzewczych
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.